Hatvanhét éve halt meg Horthy Miklós. A sok százezer, közvetlen és közvetett áldozata pedig nyolcvan éve. Amiről korábban alig esett szó, hogy Budapesten külön gyűjtötték, majd deportálták 1944-ben a zsidóként nyilvántartott újságírókat, írókat ügyvédeket.
Egy éve írta Kácsor Zsolt a Népszavában: „Horthy 1957. február 9-én halt meg Portugáliában: Magyarország egykori kormányzója ágyban, párnák közt, élemedett korban hunyta le szemét. Ellentétben azzal a százezer magyar katonával, aki a Legfőbb Hadúr értelmetlen parancsára a Don-kanyarban halt meg fiatalon; s ellentétben azzal a több százezer magyar zsidóval, akit Horthy regnálása alatt deportáltak a halálba ártatlanul. A meghalt magyar katonákat és a haláltáborokban meggyilkolt magyar zsidókat is megillette volna, hogy ágyban, párnák közt, élemedett korban hunyják le szemüket, ám ebben a Legfőbb Hadúr és a rendszere – hogy úgy mondjam, erős társadalmi támogatással – megakadályozta őket.”
Alig van ma újságíró, aki hallott a Csepel-szigeten 1944-ben, nagyhirtelen felállított gyűjtőtáborról, amelynek akkor Horthyliget volt a neve. A Horthyliget helyén ma még fehér folt van az újságíró-emlékezetben. Pedig az internált újságírók, szerkesztők többek között a Pesti Hírlap, az MTI, a Magyar Hírlap, a Népszava, a Pester Lloyd, a 8 Órai Újság, az Esti Kurír, a Tolnai Világlapja, a Magyar Nemzet vezető munkatársai voltak.
Szerencsére van egy kis csapat, amely szeretne ezen az emlékezethiányos helyzeten változtatni. Emlékművet állítanak egyrészt az áldozatok tiszteletére, másrészt, hogy a magyar társadalomban, s azon belül még Budapest lakossága előtt se legyen teljesen ismeretlen az a tény, hogy a főváros területén 1944-ben Horthyliget néven gyűjtő- és internálótábor működött. A kezdeményezés sikere érdekében a MÚOSZ is beszáll a projektbe. Elnöksége pedig a MÚOSZ minden tagja számára lehetővé teszi, hogy támogathassa az elképzelést, az emlékmű felállítását.
Már kész a szoborkompozíció terve, annak eldöntése sem volt könnyű menet, már van helyszín is, annak kijelölése is regényes. Aki kíváncsi a részletekre, jöjjön el
január 17-én 17 órára a MÚOSZ-ba,
ahol a kezdeményezők – Kácsor Zsolt író, illetve a projekt gazdája, a Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete elnöke, Schiffer János –, valamint egy szakavatott történész meséli el a részleteket.
A MÚOSZ pedig útjára indítja a gyűjtést.
Kiemelt fotó: Horthyliget – képeslap