A korábban a kormánypárti propagandalappá züllesztett Figyelő című hetilapot főszerkesztőként jegyző, majd az állami médiánál (MTVA) online igazgatóként és műsorvezetőként tevékenykedő, valamint a Schmidt Mária nevével fémjelzett XXI. Század Intézetnél is dolgozó Lánczi Tamás lesz a kormánynak nem szimpatikus médiumok megbélyegzésére is alkalmas új, nagy vitát kiváltó hatóság, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője – írja a Media1.
A hírt a Fidesz-közeli Magyar Nemzet közölte elsőként. Az információt Lánczi is megerősítette.
Lánczi Tamást Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára 6 évre nevezi Novák Katalin köztársasági elnök, és a Magyar Nemzet szerint január közepén teheti le esküjét a Sándor-palotában. Lánczi fizetése közel 5 millió forint lesz, azt ugyanis a jegybank elnökének járó havi bér 80 százalékának megfelelő összegben határozták meg – írja a Telex.
Az újonnan létrehozott hivatalt a nemrég elfogadott és Novák Katalin köztársasági elnök által már alá is írt „szuverenitásvédelmi” törvénycsomag hozta létre. A törvénycsomag miatt a MÚOSZ, a Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE), több internetes portál, több ellenzéki párt és számos hazai, valamint nemzetközi szervezet, köztük például a CPJ, az RSF és az IPI is tiltakozott, amiért a jogszabály lehetővé teszi, hogy a kormány által kipécézni kívánt médiumokat veszélyesnek nyilvánítsák. A gumiszabályokat tartalmazó jogszabály a tiltakozók szerint nem felel meg a jogállamiság követelményeinek. Az új hivatal a titkosszolgálatokhoz is fordulhat adatgyűjtések érdekében.
Egy törvénymódosítás szerint Lánczi a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjeként az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan mentelmi jogot is kapna. A parlamenti képviselőkön kívül eddig csak a köztársasági elnök, az Állami Számvevőszék elnöke, az alapvető jogok biztosa és annak helyettese rendelkezett mentelmi joggal, melynek eredeti funkciója, hogy a személyes biztonság védelmével óvja a törvényhozók függetlenségét a parlamenten kívüli illetéktelen befolyásoktól és zaklatásoktól.
További részletek a Media1-en és a Telexen.
Fotó: Illyés Tibor / MTI