Megdöbbent a Magyar Nemzetet és jó pár fideszes propagandalapot kiadó Mediaworks, miután a Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) állásfoglalásban ítélte el a december 12-én megszavazott szuverenitásvédelmi törvényt – írja a Telex.
A lapkiadók érdekeit képviselő egyesület levélben fordult Novák Katalinhoz, hogy a köztársasági elnök ne írja alá a sajtószabadságot és a szabad véleménynyilvánítás szabadságát sértő törvényt. A februártól felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal ugyanis bárkit ellenőrizhet, aki a felfogásuk szerint az ország szuverenitását sérti. Akár a média is beletartozhat ebbe a körbe, hiszen a törvény nem határozza meg pontosan, kiket vizsgálhat az új hatóság. Mindez az MLE szerint kiszolgáltatottá teszi a szerkesztőségeket, egy esetleges vizsgálattal pedig megszűnhet az újságírói forrásvédelem.
Pár órával később az Origón közleményben akadt ki a fideszes médiavállalat. Azt írják, a Mediaworks is tagja a Magyar Lapkiadók Egyesületének, ám az ő tudtuk és jóváhagyásuk nélkül került ki az állásfoglalás, amelyben a szervezet elnöke és főtitkára „a Magyar Országgyűlés nagy többsége által elfogadott szuverenitásvédelmi törvényt minősíti”.
„A Mediaworks leszögezi, hogy Kovács Tibor az MLE elnökségének jóváhagyása nélkül ilyen akciót nem hajthat végre, így az állásfoglalásban leírtak legfeljebb az ő és Havas Katalin magánvéleményét tükrözik, akkor is, ha egyes kiadók támogatását utólag megpróbálják megszerezni. A Mediaworks felszólítja Kovács Tibort, hogy az egyesület nevében kiadott, de az elnökség által jóvá nem hagyott állásfoglalást nyilvánosan vonja vissza, ellenkező esetben a Mediaworks visszahívja tisztségviselőit, és kilép a Magyar Lapkiadók Egyesületéből.”
Amint arról mi is beszámoltunk, a kedden elfogadott törvény ellen tíz független szerkesztőség és civil szervezetek is tiltakoztak. Korábban az Európa Tanács emberi jogi biztosa kérte a kormánypártoktól, hogy ne fogadják el a szuverenitásvédelmi törvényt, az ellenzék saját javaslatot nyújtott be helyette, David Pressman amerikai nagykövet pedig az orosz ügynöktörvényhez hasonlította az új jogszabályt.
FRISSÍTÉS! (a Media1 összefoglalója alapján)
Megszünteti tagságát a Mediaworks (KESMA) a Magyar Lapkiadók Egyesületében (MLE), és ezzel egyidejűleg visszahívja tisztségviselőit is az MLE vezető testületeiből – közölte Kálmán Erika elnök-vezérigazgató december 15-i kilépési nyilatkozatában. A Mediaworks mellett a Demeter Szilárd vezette Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zrt. is kilépett, illetve a kormánymédiával egyre stabilabban együtt mozgó Index is bejelentette távozását. A portál ezentúl egy másik szervezet, az MTE (Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete) munkáját kívánja erősíteni. (E szervezet élére 2022-ben azt a Varga Endrét nevezték ki, aki az Index lapigazgatójaként tevékenykedik.) Az MLE-t elhagyók között van továbbá a Bencsik András nevével fémjelzett Demokrata című jobboldali lap kiadója és az elmúlt években teljesen eljelentéktelenedett, egyébként KESMA-közeli Médiapiac is.
További fejlemény, hogy a Magyar Nemzetben (és más kormányközeli médiumokban, például a Hír TV honlapján) december 18-án jelent meg az az információ, hogy a Mediaworks és több, az MLE-ből vele egyszerre kilépő médiaszolgáltató levélben fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsához, azt kérve, hogy a testület szüntesse meg a Magyar Lapkiadók Egyesületével fennálló, médiaigazgatási feladatok ellátására kötött közigazgatási szerződést.