Rácz András Oroszország-szakértő mai nyilvános Facebook-bejegyzésében lépésről lépésre bemutatja, hogyan lehet felismerni egy trollt, és hogyan lehet megbizonyosodni arról, hogy az illető valóban hamis személyazonosság mögé bújva tevékenykedik a közösségi médiában. Úgy gondoltuk, ez olvasóink számára is nagyon hasznos tudás, ezért Rácz András hozzájárulásával itt is közzétesszük a posztját. A hozzáfűzött leginformatívabb kommentekből is válogattunk, természetesen név nélkül idézve őket.
1)A legutóbbi telexes cikkem alá több helyre is (a telexhez is, meg a saját oldalamra is) bemásolta ugyanazt a hozzászólást egy „Lipót Orsolya” nevű profil.
Ez már önmagában a trollokra jellemző magatartás… de a java még csak most jön.
2) Saját oldala szerint Lipót kb. „a hazáját gyűlölő, külföldön élő liberális” archetípusa, lásd a csatolt screenshotot.
Például azt írja a profilján rövid áttekintésként, hogy
„Orsi vagyok, magyarországon születtem, de szerencsére már nem kell szívnom azt a toxikus levegőt!” – Magyarország kisbetűvel, stb. Tényleg tankönyvi.
Mivel nyilvánvalóan törölni fogja, ezért csináltam róla screenshotot, hogy meglegyen az utókornak.
3) Csak sajnos nem volt elég alapos szegény, mert egy képkeresés gyorsan kiderítette, hogy az általa használt profilkép egyértelműen lopott – bár próbálta ezt álcázni a „Climate Action” logóval és az izraeli zászlóval…
Az eredeti kép ugyanis egy Ausztráliában élő amerikai nőé, konkrétan az övé: https://twitter.com/jdevylder. Beteszem képként is.
Ez pedig az a kép, amit a „Lipót Orsolya” nevű profil ellopott: https://twitter.com/jdevylder/photo
4) Utólag az is gyanús lehetett, hogy kicsit túl kevés a „Lipót Orsolya” nevű profil ismerőse és tartalom sem volt rajta sok. És természetesen az „”Orsolya Lipót” és „Berlin” keresőszavakra sincs találat.
5) Úgyhogy kedves „Lipót Orsolya”, neked game over. Legközelebb legyél ügyesebb.
Ti pedig, kedves olvasók, figyeljetek oda az apróságokra is. Több munka, persze…. de egyrészt az eredmény kárpótol, másrészt ez a fajta vadászat még szórakoztató is.
Eddig tart Rácz András Facebook-posztja. Most jöjjön néhány tanulságos komment:
Manapság a trollfarmok már nem csak annyit csinálnak, hogy beregisztálnak sok nullkilométeres lopott képes profilt, hanem évekig gondozzák a profilokat, töltögetnek fel képeket, belinkelgetnek cikkeket, és más kamuprofilokkal egymást ismerősnek jelölgetik, hogy legyen évekre visszamenőleg látszólagos tartalom és ismerősi kör, hogy valósabb személynek tűnjenek. Sőt, most már a képre rákeresés sem segít, mert MI-vel generálnak nem létező személyekről képeket. De igazából erre nincs is szükség. A trollok nem a Rácz Andrásokat akarják becsapni, nem őket akarják manipulálni, hanem a Mari néniket és Józsi bácsikat, akik mindent elhisznek, amit látnak, „hiszen fent volt az interneten” vö. „hiszen megírta az újság, bemondták a tévében”. Mari néni még az illető Facebook-profilját sem nézi meg, hogy legalább nagyjából létező embernek tűnik-e. Ha még képe sincs a trollnak, akkor sem gyanakodnak. Így hiába buktatnak le értelmiségiek egy-egy trollprofilt, ez semmit sem számít, a trollok a tömegemberekre lőnek, nagyon eredményesen.
Ohó hány ilyen van! Az erdélyi magyar sajtótermékek kommentszekciói tele vannak velük. Hasonló jellemzőkkel, vagy lopott vagy hiányzó profilképpel. Arról nem is beszélve, hogy a profil zárolt, nem lehet látni mit posztol, hány ismerőse van stb. A kedvencem az, hogy ezek a trollok egymás hozzászólásait lájkolják és rád szállnak. Csapatmunka! A román nyelvű publikációk esetében hasonló a helyzet. Különösen a védelmi, hadügyi témákkal foglalkozó oldalakat követem ezzel kapcsolatban. A hozzászólások tematikája mindig ugyanaz. Szuveranista, hazafias hangnemet ütnek meg, mindig kritizálják az atlantista irányú lépéseket, beszerzéseket. Ha magyarként rájuk szólsz, azonnal előhúzzák a Trianon és az Orbán kártyát, ezzel próbálva elterelni a figyelmet. Szerencsére a normál román felhasználók nem reagálnak az ilyen próbálkozásaikra és inkább a „magyart” támogatják.
A munkanapom nagyjából egynegyede arról szól, hogy fake, lopott tartalmakra vadászok, hamis igazolványokat szűrök és csalókra vadászok. Munkaidőn kívül meg vadásznom sem kell rájuk, ömlenek rám. Én egyszerűen annyit szoktam kérdezni tőlük, hogy „és, jól fizetnek legalább a pártszékházban?” Erre nem szoktak válaszolni. A jelentgetés semmit sem ér, a facebook 100-ból 99 trollprofilt lazán hagy tovább működni.
Halomban állnak ezek a profilok minden oldalon. Általában 2 ismerős vagy 2000 ismerős, viszont a posztjaik alatt nulla like vagy nagyon minimális az ismerőseik számához képest. Egyértelműen valamilyen munkát végeznek és nem csak hobbiból kommentelgetnek. Jó lenne ennek utánajárni.