Még véletlenül se jutott eszembe ifjúkoromban, hogy ősidők lábnyomait, esetleg a természetben létezett egzotikus fák maradványait keresgéljem. Oscar Wilde mondta, hogy aki folyton a múltját fürkészi, nem érdemeli meg, hogy jövője legyen. Így aztán eddigi turisztikai programjain se vezettek olyan helyre, ahol a sok millió év előtti időszakot kutatják. Írtam: eddig…, mert ezúttal a meghívás oda szólított, ahol bizony ez a kitűzött cél. És a feltárások rengeteg érdekes tanulsággal szolgálnak…
A geoturizmus egyik fellegvára Ipolytarnócon (Nógrád megyében) található. Ősmaradványok nyomában kutakodnak az „ősvilági Pompeji” területén, ahogy ezt közel 90 éve – igen találóan – elnevezte Othenio Abel. És most egy olyan 3 éves INTERREG, azaz partnerségre épülő projekt végére kerülhetett pont, amelyben – kicsit nyugatabbra, Szlovákiában, a Duna partján fekvő település – Karva volt a tettestárs. A közös turisztikai szolgáltatások fejlesztése magyar részről elsősorban a miocén korú, 17 millió éves folyóparti élővilág bemutatását célozta meg, a szlovákok pedig a mai élővilág interpretációját valósították meg a programban.
Ipolytarnóc 1944 óta országosan védett. 1985-ben a Neogén Geológiai Világkongresszus előkészítésekor alakították ki a kutatóházat, és a vízvezetékrendszer is akkor lett kész. A tanösvényt 1986-ban nyitották meg a nagyközönség számára. 1995-ben kiérdemelték az Európa Diplomát, és azóta is őrzik folyamatosan. Kutatóház, előadóterem, leletraktár jött létre, bővültek a különböző tanösvények. 2007-ben a modernizált fogadóépületben 4D mozi kezdte meg működését.
Beültem. Frászt kaptam. Először – még jó, hogy „bekötöztem” magam – a szék kezdett el táncolni. Aztán – szemüveg! – kardfogú fenevadak támadtak rám, miközben „repültünk” a fák között, a folyóparton, és kitört a vulkán. Katasztrófa. Jelentem, túléltem.
A főépület bejáratán „tudatja”, hogy megérkeztünk az UNESCO Globális Geoparkba. Ekkor már – 2015-öt írunk – az őslábnyomokat 3D lézer szkenneléssel vizsgálják. Holografikus vetítő, a tanösvényeken mobil applikáció segíti a térerőmentes környezetben a terület megismerését.
És most, az ország zöld csodáinak egyike teljesítette a 3 éves RiWild (Riverside Wildlife Once and Today) projekt célkitűzéseit. Csak hogy ne maradjunk tudatlanok, a projekt összköltsége: 571 366 850 Ft. Ebből 492 241 819 Ft pályázati támogatás. Ez a beruházás összes nettó költségének a 97,5%-a, és 75%-a az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjából származik, 25%-a pedig magyar kormányzati finanszírozás. Napjainkig az ősvilági kalandokat 736 379-en látogatták.
Oscar Wilde „tévedett”.
HáJá