Nehezen értelmezhető, ezért bármire, bárkire alkalmazható a Nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvényjavaslat. A tervezet megszövegezésekor láthatóan mellőzték a jogalkotási törvény intelmét, mely kimondja: a jogszabálynak a címzettek számára egyértelműen értelmezhető szabályozási tartalommal kell rendelkeznie. Ugyancsak nem tartalmaz a jogszabálytervezet világos fogalommeghatározást vagy értelmező rendelkezést.
Ezek hiányában minden értelmezés lehetséges, bárki gyanúba keverhető, ezért a véleményformálói térben óhatatlanul félelmet keltenek, vagy túlzott elővigyázatosságra (öncenzúrára) késztethetnek a gumiparagrafusok. Ez a politikai játszmák kiszolgáltatottjává teszi a szabad, demokratikus és sokoldalú tájékoztatás, tájékozódás jogát is.
Magyarországon már van sajtótörvény, (2010. évi CIV. törvény a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól), amely leszögezi: „a sajtószabadság kiterjed az államtól, valamint bármely szervezettől és érdekcsoporttól való függetlenségre is”, és kimondja, „a sajtószabadság gyakorlása nem valósíthat meg bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívást…”. E törvény következetes érvényesítése, betartása lenne szükséges ahhoz, hogy a dezinformáció visszaszoruljon a magyar tájékoztatásból. Vagyis: a szabad, tényszerű tájékoztatáshoz nem szükséges szuverenitásvédelmi törvény.
A MÚOSZ – ahogy az elmúlt évtizedekben következetesen, így most is – visszautasít minden, a sajtó és a demokratikus közbeszéd megfélemlítésére alkalmas szándékot, törvénytervezetet!