A tényfeltáró újságírástól a vészkorszak történetírásáig
Időpont: 2023. november 24.
Helyszín: ELTE ÁJK Kari Tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3.)
Szervező: ELTE Média és Kommunikáció Tanszék
Társszervezők: MTA Sajtótörténeti Munkabizottság
Médiapartner: Media1 (https://media1.hu/), Klubrádió, MÚOSZ
Lévai Jenő a húszas évektől az egyik legsikeresebb magyar újságíró volt, számtalan – ma úgy mondanánk: tényfeltáró – riport fűződik a nevéhez. Az Est-lapoknál, a Pesti Hírlapnál dolgozott sokáig, aztán tulajdonosa és főszerkesztője lett a Kis Újságnak és a Vasárnapi Híreknek, majd a Képes Családi Lapoknak.
A háború után a magyar holokauszt egyik legfontosabb kutatója, történésze lett. 1945 és 1948 között 12 könyve jelent meg a vészkorszakról. (Állítólag maga a szó is tőle származik.) Az ötvenes évek elhallgattatása után, az Eichmann-perben mint szakértő lépett fel, utána több országban, jó néhány perben működött közre szakértőként, tanúként. Sok száz cikke jelent meg.
Könyvei a nyolcvanas évek vége óta újra megjelennek: Raoul Wallenberg regényes élete, hősi küzdelmei, rejtélyes eltűnésének titka; A pesti gettó története; Lévai 1944-45-ös naplója („…csak ember kezébe ne essem én…” – Deportáció, télach, schutzpass), valamint tavaly az Európánál a Zsidósors Magyarországon.
További részletek róla Dési János Lévai Jenő és a zsidósors című könyvében. (Regisztráció után letölthető innen: https://www.academia.edu/34336830/D)
A konferencia programja:
levai-jeno-konferencia_program