Újgenerációs élelmiszerek mutatkoztak be a Turisztikai és Gasztronómiai Szakosztály rendezvényén.
A szakosztály legutóbbi, október 18-i ülésén folytatódott a szeptember közepén elkezdett polémia: miért nincs ma elég munkaerő a vendéglátásban, és mi a teendő, hogy becsábítsuk a fiatalokat? Ezután két új magyar élelmiszeripari kisvállalkozást mutattunk be, amelyek újgenerációs termékeket gyártanak laktózérzékenyeknek, illetve a gyümölcsöket akár biofilizált formában fogyasztani kívánók számára. Teszik mindezt egyedülálló technológiával.
Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátóipari Munkaadók Országos Szövetségének elnöke és Böröcz Lajos, a szövetség főtitkára őszintén beszélt az ágazat gondjairól. Sok örömről nem számolhattak be, hiszen egyrészt a Covid idején több száz vendéglátóhely bezárt, közben pedig a fizetőképes kereslet a rekord méretű infláció miatt meggyérült. Ugyanakkor azokba az üzletekbe, amelyek megmaradtak, lasszóval fogják a jó séfeket és pincéreket. Ami nem könnyű, hiszen a járvány miatt sokan más szakmára váltottak, a fiatalok jelentős része külföldön vállalt munkát.
Mivel legutóbb a kérdést az oktatás oldaláról taglaltuk, most erre csak utaltak a szakemberek, az azonban bizonyos, hogy a képzettség nagyon fontos, jóllehet, a diplomát főleg a szállodák és a rangos éttermek vezetői posztján várják el. Ott nincs is munkaerőhiány, de a kulcsszerepet és „hétköznapi” feladatokat ellátó pincérek, kézilányok körében igen, márpedig rajtuk is sok múlik.
A vendéglátásban ma már elvárják a betérők, hogy figyelembe vegyék diétájukat, étel-érzékenységüket. Nemcsak a vega vagy vegán étrendről van szó. A laktózérzékenyeknek áldás az az új technológia, amelyet sikerre vitt a ToTu. A magyar kisvállalkozás a „tejtermékek” széles választékát nyújtja – tojásfehérjéből. Készülhet belőle rögös túró, tejszínes krémsajtra emlékeztető finom kence, epres joghurtnak tűnő nass, vagy kávés reggeli ital. Dr. Németh Csaba, a ToTu kutatás-fejlesztési igazgatója mutatta be újdonságaikat.
Ezután a Kavali képviselője, dr. Pomozi István üzletfejlesztési igazgató beszélt sokoldalúan használható szárított gyümölcseikről. A biofilizálás lényege, hogy egy speciális eljárással kivonják a vizet a gyümölcsből, amit aztán nagyon sokáig lehet felhasználni. A víz kivonásával, hozzáadott cukor és más adalékanyagok nélkül, ezerféle célra, például joghurtba keverve reggelre, vagy sütemények érdekesebbé tételére igen kedvelt az effajta gyümölcskészítmény.
A jó hangulatú szakosztály ülést termékkóstoló zárta…
Elek Lenke