Több fontos ügyben is döntést hozott a legutóbbi plenáris hetén az Európai Parlament, ezek között volt a Magyarországon méltatlanul kevés figyelmet kapott, talányos nevű „anti-SLAPP” irányelv elfogadása is, pedig az komoly hatással lehet a média működésére. A SLAPP betűszó az angol „strategic lawsuits against public participation” (közéleti részvételt akadályozó stratégiai perek) rövidítése, a most az Európai Parlament által elfogadott „Az újságírók és emberijog-védők védelme a nyilvánvalóan megalapozatlan vagy visszaélésszerű bírósági eljárásokkal (közéleti részvételt akadályozó stratégiai perekkel szemben” című jogszabály az európai jogalkotók szándékai szerint ezektől védené a közéleti szereplőket. Ugyanakkor mint megannyi hasonló esetben megtörtént, fennáll annak a veszélye, hogy a magyar kormánypártok a jogszabályt a fonákján használják majd kormánymédia munkatársai érdekében. A Media1 Strasbourgba kiküldött tudósítója ott volt a komoly változásokat ígérő európai jogszabályt elfogadó plenáris héten, ahol többeket is megszólított a témával kapcsolatban.

Kép: media1.hu
Egyes uniós tagállamokban elszaporodtak az olyan perek, melyek célja, hogy úgy tántorítsák el az újságírókat és az emberi jogi aktivistákat a közéletben történő részvételtől, hogy megannyi pert, megalapozatlan vagy túlzott jogi eljárást akasztottak a nyakukba. A SLAPP-ek elterjedése néhány tagállamban komoly aggodalomra adott okot, 2020-tól kezdődően. Különösen igaz ez Görögországra, Máltára és Horvátországra.
Mi fán terem a SLAPP?
Más megfogalmazás szerint ezek a közérdek védelmében dolgozó személyek ellen irányuló különösen káros zaklatások és megfélemlítési formák. Ezen „stratégiai pereskedésektől”, avagy SLAPP-eljárásoktól védené őket az előterjesztett jogszabály.
A SLAPP-eket indítók célja az, hogy megfélemlítsék a vádlottakat és kiürítsék anyagi forrásaikat. A cél az, hogy elhallgattassák a vádlottakat és elrettentsék őket a köz érdekében végzett munkájuk folytatásától.
A SLAPP-ek tipikus célpontjai az újságírók és az emberi jogi aktivisták. Ezek az ügyek nem csak az egyénekre terjednek ki, hanem akár teljes szerkesztőségekre és kiadókra is, valamint a környezetvédelmi aktivizmussal foglalkozó civil társadalom különféle szervezeteire, írja a media1.hu portál.