A Mensa egy nemzetközi egyesület, amelyet 1946-ban alapítottak Angliában, ma közel 140 ezer tagja van a világ száz országában. Magyarországi szervezete a Mensa HungarIQa, mely 1993. márciusban alakult és azóta körülbelül hasonló méretű civil szervezetté nőtte ki magát, mint a MÚOSZ. Ennek az egyesületnek volt az elnöke Chrobacsinszky Eszter, a Kommunikációs és PR Szakosztály által szervezett PRaliné Klub májusi vendége. Meghívása már a megválasztásakor felmerült, hiszen a 30 éves egyesület történetében ő nyerte a legnagyobb szavazatszámmal a választást, ráadásul második női elnökként és második legfiatalabbként kapott megbízást. Közbejött azonban a koronavírus-járvány, így mire ismét el tudtuk hívni, már véget ért a mandátuma.
Úgy döntöttünk azonban, hogy nem csak a pozíciója miatt lehet valaki érdekes, hanem a hivatása, életvitele, hobbija, illetve korábbi tapasztalatai miatt is, ezért tartottuk fent a korábbi invitálást.
A Szamosközi Péter által vezetett beszélgetés első felében Esztert a hivatásválasztásáról, munkájáról kérdeztük: miként döntött e pálya mellett, hogyan lett tolmács, hány nyelvet és milyen szinten kell beszélni, milyen a felvételi az Európai Unió szabadúszói körébe, miknek kell megfelelni, illetve mekkora szabadsága van egy-egy megbízás kapcsán. Ezt követően esett szó az önkéntességről, amely szintén rendkívül jellemző rá: mi vezérli ebben, milyen feladatokat vállalt, milyen kihívásokkal szembesült tisztségei betöltésekor. A kérdések többsége ez utóbbi témához kapcsolódott.
Vendégünk elmondta, a Mensa célja, hogy összefogja a magas intelligenciájú embereket, tekintet nélkül korukra, nemükre, származásukra vagy társadalmi helyzetükre. A belépési feltétel pedig a betöltött 18. életév és egy nemzetközileg elfogadott intelligenciateszten az emberiség 98%-ánál jobb eredmény elérése. Bár a Magyarországon használt teszt is kultúrafüggetlen, az egyesületi tagok között mégis jellemzőbbek az olyan szakmák képviselői, amelyeknél gyorsan kell tudni elég sok jó választ (pl. tolmács, újságíró, informatikus), mint ahol tetszőleges idő alatt nagyon pontosat.
Megtudhattuk azt is, hogy ugyan a Mensa nem kötelezi el magát egyetlen ideológia, filozófia, politika vagy vallás mellett sem, illetve semmilyen közös véleményt nem erőltet a tagjaira, mégis számtalan programot szervez azok számára. Képzést tehetséges gyermekeknek, társasjáték-teszteket érdeklődőknek, vagy jótékonysági programot rászorulóknak. Illetve, ami a legfontosabb: igyekszik arról gondoskodni, hogy a tagjai jól érezzék magukat. Talán ez volt az egyik lényege a hallottaknak: azért marad valaki Mensa egyesületi tag, mert otthon érzi magát a közösségben.A beszélgetés beharangozója itt olvasható el. https://muosz.hu/2023/04/25/praline-klub-beszelgetes-chrobacsinszky-eszterrel-a-mensa-hungariqa-korabbi-elnokevel
Szerző: Szamosközi Péter