Négy hónap alatt 93 ezer követőre tett szert TikTokon egy fiatal családanya, aki állítása szerint épp tolmácsként dolgozik Moszkvában. Szórakoztató vásárolgatós-városnézős videóival azt üzeni, hogy Oroszországnak meg se kottyannak a nyugati gazdasági szankciók. Az igazság bajnokaként hálálkodik neki a kormánypárti média, pedig a követői előtt simán letagadja orosz származását. A többi között ezt leplezi le a Lakmusz-csoport márciusi oknyomozása. A másik négy eset is igen tanúlságos a hazai média helyzetét tekintve. Alább az olvasottsági számok alapján rangsorolva szerepelnek a feltárt ügyek.
5. helyezett: Vágó István szerint 20-30 ember nézte a miniszterelnök beszédét „a valóságban”
A megafonos Trombitás Kristóf pedig az ellenzéki tüntetésről posztolt olyan fotót, ahol csak lézengtek a résztvevők.
4. helyezett: Egy volt TEK-es kiképzőhöz kötődő oldal hozta nyilvánosságra az antifa tüntetők személyes adatait
Januárban még a Terrorelhárítási Központ kiképzőjeként nyilatkozó, volt idegenlégiós Ofella Balázst találtuk az anonim Facebook-oldal mögött, amely a tüntetés egyes résztvevőit pécézte ki. Ezután szálltak rá az aktivistákra szélsőjobboldali portálok is.
3. helyezett: Elhallgatott katasztrófa? Ellenőriztük Sebestyén Balázs eszmefuttatását az Északi Áramlat felrobbantásáról
Közel félmilliós követőtáborával osztott meg egy Insta-sztorit a rádiós műsorvezető. Volt benne minden, Amerika hibáztatásától az okozott környezeti károk elhallgatásáig. Összeszedtük, mik az ismert tények a szeptemberben történt incidenssel kapcsolatban.
2. helyezett: Putyin valóban letérdelt Hszi Csin-pingnek? Mutatjuk, hogyan szúrj ki AI-gyanús képeket
Gyakorlati tippek arról, hogyan állapítsd meg, ha egy kép mesterséges intelligencia alkalmazással készült.
1. helyezett: Orosz származású lehet a titokzatos tiktokker, akinek a videóival a szankciókat ekézi a kormánypárti média