Meglepő eredményre jutott a Médiahatóság kilenc hírműsor tartalmát elemezve. Legtöbbször erőszakos bűncselekményekről esik szó és csak utánuk jelennek meg a politikai témák – foglalja össze az NMHH honlapján közzétett jelentést a Média1.
A médiahatóság Műsorfigyelő és Elemző Főosztályának az alábbi kilenc hírműsor tartalmát elemezte:
- az M1 esti Híradó (MTVA),
- a Duna TV Híradó,
- a Kossuth Rádió: Reggeli Krónika (a 7 órától 8 óráig tartó időszak), a Déli Krónika, az Esti Krónika,
- az RTL Híradó,
- a TV2 Tények,
- az ATV Híradó
- és a HírTV Híradó.
A főosztály munkatársai az elemzés során a parlamenti képviselők médiahasználata mellett a kormánytagok és a politikai pártkötődéssel rendelkező közéleti szereplők megjelenéseit is vizsgálták az összes szereplés és a nyilatkozatoknak szentelt műsoridő tekintetében.
A táblázatokból kiderül, hogy legtöbbször erőszakos bűncselekményekről esett szó a hírműsorokban, és csak a második helyre szorulnak a kormány gazdaságpolitikai intézkedései: előbbi 5,5 százalékát tette ki a vizsgált híradóknak, utóbbi 4,2-t.
Az elég egyértelmű, hogy a hírműsorok alapvetően politikával és bűncselekményekkel (esetleg a kettő keverékével) szeretnek foglalkozni, viszont a kutatásból az is kiderül, milyen arányban szerepelnek más közszereplőkhöz képest politikusok egy-egy hírműsorban: az állami médiában, az M1-en (melyet az NMHH tévesen az évekkel ezelőtti MTV1-ként említ) még a leggyengébben teljesítő Esti Híradóban is 29 százalék a politikusok aránya, a Duna TV Híradójában ez a szám már 48 százalék.