Financial Post
Igencsak fel kellene gyorsítani a magyar jogrendszer függetlenségét biztosító intézkedések végrehajtását, ha Magyarország meg akarja kapni azt a 15.4 milliárd eurót, amely Brüsszel előirányzott a magyar kormány számára, mint Covid-féle felzárkózási alapot – fogalmazott Vera Jourova Európai Bizottsági-i alelnök, aki a múlt héten magyar kormányzati tárgyalódelegációval folytatott ez ügyben egyeztetéseket – írja a kanadai Financial Post a Reuters alapján. Ez az összeg egyrészt az 5,8 milliárd eurós tényleges támogatásból állna, és ehhez jönne még a 9,6 milliárdos kedvezményes kölcsön, amit először Orbánék visszautasítottak, majd meggondolták magukat és mégiscsak igényt tartanának rá. Amennyiben a reformfolyamat elkezdődne, az felgyorsítaná az antikorrupciós ígéretek teljesítését is, hisz a két folyamat szoros összefüggésben áll egymással, s mindezekkel a közbeszerzések rendszerének az átalakítása is. Hisz, mint írja a tudósítás, a kétszámjegyű infláció arra készteti Orbánt, hogy plusz források után nézzen a gazdaság helyrehozatala érdekében. S kitér természetesen a szombati évértékelőre is, amelyben Brüsszel fejére olvasta, hogy a neki járó pénzt nem adja oda. Vera Jourova viszont arra figyelmeztetett, hogy jelenleg nincs bizalom a magyar kormány iránt.
Deutsche Welle
Orbán Viktor elszánt, hogy fenntartsa kapcsolatát Oroszországgal, hisz nemzeti érdeke ezt kívánja – ezt emeli a DW az évértékelőből, ami óriási visszhangot kapott a nemzetközi sajtóban. Azaz, írja DW továbbra is szem bemegy az EU-val, amelyik az Oroszországgal szembeni ellenállásra és egységre szólított fel. Emellett azzal vádolta meg Brüsszelt, hogy ő hosszabbítja meg a háborút azzal, hogy szankciókat vet ki Oroszországra és fegyverrel látja el Ukrajnát.
https://www.dw.com/en/hungary-viktor-orban-pledges-to-keep-relations-with-russia/a-64754014
Washington Examiner
Megáll az ész, miért kell az amerikai adófizetők pénzéből támogatni a független magyar médiát? Miért fontos mindez Biden elnöknek? – teszi fel a kérdést értetlenkedve a konzervatív Washington Examiner, amikor igyekszik összegezni az USAID, az amerikai segélyszervezet igazgatójának, Samantha Powernek budapesti látogatását, merthogy utóbbi szépen posztolt a sürgető tennivalókról és a segélyekről a közösségi hálón gazdagon illusztrálva fotókkal nemrég lezajlott itteni vizitjét. Miért támogatja az amerikai elnök a Magyarország elleni agitációt komoly forrásokkal? S juttat belőlük a Soros Györggyel általában kapcsolatban álló NGO-nak, azaz civil szervezeteknek is? Mike Gonzales, a szerző szerint Magyarországon épp ugyanúgy létezik a kormányellenes-, mint kormánypárti sajtó. S utóbbi bezzeg egy megveszekedett garast sem kap Bidenéktől. Idézi Samantha Powert, aki a kormánypárti vezetőkkel folytatott találkozóját úgy jellemezte, hogy nyílt és őszinte beszélgetés volt, ami a diplomácia nyelvén – legalábbis az újságíró kódolása szerint azt jelenti, a felek üvöltöttek egymással. Bírálja az agitáló nagykövetet, David Pressmant is, összefüggés nélküli példákat felhozva. Ellenben megállapítja, hogy Orbán igencsak bizalmas kapcsolatot ápol Oroszországgal és Kínával, amelyek Amerika ellenségei. Szerinte erre Brian Hook, Mike Pompeo egykori konzervatív külügyminiszter tanácsadója adott kiváló magyarázatot: noha a szövetségesekkel, sokkal jobb viszonyban kell lenni, mint az ellenségekkel, de utóbbiakat sem szabad elhanyagolni. Gonzales összegzése szerint pedig Biden kultúrharcba kezdett Magyarországgal.
Европейская правда
Az lap szintén részletesen beszámol Orbán szombati beszédéről, amelyben kiemeli, „ez az ő háborújuk és nem a miénk” – mondatot, hozzátéve, hogy ugyan elismeri Ukrajna jogát az önvédelemhez, de nem lenne helyes Ukrajna érdekeit Magyarország elé helyezni.
https://www.pravda.com.ua/rus/news/2023/02/19/7389998/
Kommerszant
A szintén orosz nyelvű oldal arról számol be, hogy Kijevben nagyon bíznak abban, hogy Orbán Viktor elfogadja Volodymir Zelenszkij hivatalos meghívását Kijevbe, amelyet Brüsszelben tolmácsolt neki az ukrán elnök. Igor Zsovka, az elnöki hivatal helyettes kabinetvezetője elmondta, hogy a két politikus Ukrajna európai integrációjáról egyeztett, és konstruktívnak nevezték ezt a tárgyalást. Ezért bizakodnak abban, hogy Kijevbe látogatva Orbánnal tárgyilagos párbeszédet lehetne folytatni. Magyarország központi szerepet játszik az orosz-ukrán konfliktusban, olvashatjuk a cikkben, mert a magyar kormány nem ellenezi Ukrajna uniós tagságát, de nem mond le közben arról sem, hogy Oroszországgal tovább fejlessze kapcsolatait. A külügyminisztériumban viszont úgy vélekednek, hogy Orbán betegesen viszonyul Ukrajnához.
https://www.kommersant.ru/doc/5839208
Csernyánszky Judit