Különleges élményben részesültek február 15-én a MÚOSZ vendégei. Bemutatták a hazai újságírás rangidős tagjáról, az Aranytoll-díjas Tatár Imréről készült dokumentumfilmet, majd a premier résztvevői online beszélgethettek az alkotás főszereplőjével. A mintegy ötvenperces interjút Kárpáti János külpolitikai újságíró-szerkesztő készítette az Objektív Stúdió közreműködésével.
Sajnos kevés újságíró ér meg erőben, szellemi frissességben ilyen magas életkort, s különösen ritkaságszámba megy, hogy valaki 90 esztendősen vagy még azon is túl is tollat-klaviatúrát ragad, s másfél évtizeden belül három kötettel örvendezteti meg az olvasóközönséget.
’56-os Naplóját Tatár Imre az évtizedekig „sajnálatos eseményeknek” nevezett forradalom és levert szabadságharc 60. évfordulójára (2016-ban) jelentette meg. Pár év elteltével, a Fogságból fogságba című könyvvel 2020-ban jelentkezett (abban az évben töltötte be századik életévét!), majd 2022 karácsonyára hozta tető alá újabb, Ködalakok című kötetét.
A vele készült filminterjúból részletesen kiderül, hogy mi mindent – jót és rosszat – élt át, látott 1920-tól napjainkig. Volt autószerelőinas, munkaszolgálatos itthon és Ukrajnában, majd 1947-ig hadifogoly a Szovjetunióban, ám élete legnagyobb részét külpolitikai újságírással töltötte. Dolgozott a Szabad Népnél, az Esti Hírlapnál, majd a Magyar Hírlap, illetve a Magyar Nemzet következett. Nyolcvanéves koráig bejárt a szerkesztőségbe, a munkát abbahagyni viszont nem tudja, viszi a „lendülete”.
„Aktív újságíró koromban különösen foglalkoztatott, hogy miként formálták a történelmet az úgynevezett nagy emberek. De Gaulle, Adenauer, Willy Brandt, Gorbacsov és mások. Nyugdíjasként a saját életemmel kapcsolatos emlékeket akartam összegezni” – válaszolta a filmvetítés utáni online-beszélgetésben.
Tervez-e újabb könyvet, dolgozik-e most is? – hangzott az újabb kérdés. A válasza: igen. Földrészünk sorsa foglalkoztatja, ezért figyelmét ismét a nemzetközi politika köti le. Találkozások Európával címmel tervez újabb kötetet. „Szerintem érdemes a történelemből tanulni” – vallja.
És érdemes megnézni a vele-róla készült dokumentumfilmet, amelyet IDE KATTINTVA https://youtu.be/wjXo1I1mzAM tekinthetnek meg az érdeklődők!
Forrás: https://infovilag.hu/tatar-imre-103-evesen-ujabb-konyvet-ir