A kínai vezetéshez közeli szereplők mesterséges intelligencia által generált, úgynevezett deepfake hírolvasókkal terjesztik a Kína-barát propagandavideókat a közösségi médiaplatformokon – állapította meg egy kutatócég a minap közzétett jelentésében – írja az index.hu.
A Graphika az álcázott, spamouflage néven ismert, Kína-barát dezinformációs műveletek nyomon követésekor fedezte fel a szinte tökéletes humanoid hamisítványokat a közösségi médiában.
Peking egyelőre nem kommentálta a jelenséget, a kínai kormány azonban korábban arra figyelmeztetett, hogy a deepfake „veszélyt jelent a nemzetbiztonságra és a társadalmi stabilitásra” egyaránt.
Maga a deepfake mesterséges intelligencia segítségével módosított videós tartalom, amelyet úgy hoznak létre, hogy egy arcot – a hitelesség látszatát keltve – máséra, nemritkán egy híresség arcára cserélik úgy, hogy közben a mimikát is híven utánozzák.
Ebben az esetben nem celebeket szerepeltettek.
A HAMIS MŰSORVEZETŐKET – EGY WOLF NEWS ELNEVEZÉSŰ FIKTÍV HÍRCSATORNA SZÁMÁRA – A MESTERSÉGES INTELLIGENCIÁT ALKALMAZÓ SZOFTVERREL HOZTÁK LÉTRE.
Olyan felvételek jelentek meg a közösségi médiában, amelyek, legalábbis látszólag, a Kínai Kommunista Párt érdekeit népszerűsítették – áll az amerikai Graphika jelentésében.
„Ez az első alkalom, hogy egy államhoz kötődő műveletet ismerhetünk meg, amely mesterséges intelligencia által generált, fiktív személyről készült videófelvételeket használ megtévesztő politikai tartalmak tolmácsolására” – mondta Jack Stubbs, a Graphika alelnöke az AFP-nek.