Elkészült a Media Freedom Rapid Response (MFRR) európai jelentése, melynek célja az EU-tagállamokban és a tagjelölt országokban előforduló, a sajtó- és médiaszabadság megsértésére irányuló esetek feltárása. A jelentésben – amelynek lényegét a Média1 foglalja össze – Magyarországról többször is szó esik.
A projekt jogi és gyakorlati támogatást, nyilvános érdekképviseletet és információkat nyújt az újságírók és médiaszakemberek védelme érdekében. Az MFRR mechanizmust a European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) nevű civilszervezet által vezetett konzorcium szervezte meg, melynek tagjai a következők voltak: az ARTICLE 19, az Európai Újságírók Szövetsége (EFJ), a Free Press Unlimited (FPU), a Institute for Applied Informatics (InfAl), az International Press Institute (IPI) és a CCl/Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT). A projekt 2020-ban kezdődött és az Európai Bizottság finanszírozza.
Friss jelentésükben lesújtó képet festenek a magyar sajtószabadság 2022-es állapotáról. Azt írják, a médiaszabadság és a pluralizmus Magyarországon 2022-ben is nagy kihívást jelentett. Bár a jelentés összesen 11 sajtószabadság-sértést regisztrált, melyek 13 célpontot érintettek, ezek önmagukban nem fejezik ki a független média előtt álló szélesebb körű és rendszerszintű kihívásokat. A dokumentált esetek több mint fele (54,5 százalék) jogi incidens volt.
„Orbán Viktor miniszterelnök kormányzó Fidesz pártja az elmúlt évtizedben felügyelte a médiapluralizmus szisztematikus erózióját Magyarországon, és világméretű korlátozásokat alkalmazott a független újságírás akadályozására” – írják.
A jelentés megemlíti, hogy 2022 januárjában a magyar kormány olyan rendeletet fogadott el, amely biztosította, hogy a COVID-19 járvány közepette a független hírügynökségek újságíróit továbbra is eltilthatják a kórházakból történő tudósításoktól.
Szintén szerepel a tájékoztató anyagban, hogy 2022 novemberében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Central Médiacsoport magyarországi tulajdonosát és vezérigazgatóját, Varga Zoltánt egy – ahogy a jelentés fogalmaz – „állítólagos költségvetési csalás” miatt indított vizsgálat keretében kihallgatta, ami aggodalmat keltett a legnagyobb megmaradt független híroldal, a 24.hu tulajdonosára gyakorolt nyomás miatt.