A rendszerváltás idején minden pártnak kiemelt célja volt, hogy a pártpolitika ne uralhassa a tömegek gondolkodását. El a pártos kezekkel a médiától!
„A média stratégiai ágazat és szuverenitási kérdés, mert aki uralja egy adott ország médiáját, az uralja annak az országnak a gondolkodását és azon keresztül az országot” – hangsúlyozta Orbán Balázs, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumi elnöke az MCC második nemzetközi médiakonferenciáján.
Elárulja a rendszerváltáskor vallott elveit az, aki a médiát arra használja, hogy uralhassa tömegek gondolkozását.
A diktatúrákra, illetve az áldemokratikus hatalmi berendezkedésre jellemző a tömegtájékoztatás átalakítása propaganda-gépezetté. A jogállami feltételek védelmében fogalmaz úgy az Alaptörvény: „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit”.
Alaptörvény-ellenes tehát az a médiarendszer, amely a kormányzati akarat propaganda-gépezetévé silányítja a sajtót. A demokratikus működés, a szabad véleményalkotás alapja a szabadon gondolkodó, szabadon működő, tényeken alapuló újságírás.
A média stratégiai ágazat. Valóban az, de nem úgy, ahogy azt a magyar miniszterelnök politikai igazgatója elképzeli. Stratégiai ágazat, mert a demokrácia stabil létéhez, működéséhez elengedhetetlen. A szabad média egyik fontos feladata a mindenkori hatalom ellenőrzése, munkájának nyilvános nyomon követése. A pórázon tartott média ezt e küldetését eleve nem teljesítheti.
A média szuverenitási kérdés. Valóban az, de nem lehet az szuverén, aki utasításokat hajt végre. Nem lehet felszólításra szabadon gondolkodni! A szabad véleménynyilvánítás csak szuverén médiában valósulhat meg. A szuverenitás azonban azonnal megszűnik, ahogy a média a hatalom kiszolgálójává válik.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége számára fontos a szuverén, szabad, sokszínűen gondolkodó sajtó, a sokszínű, tényeken alapuló tájékoztatás. Elutasítunk minden olyan törekvést – és a magyar miniszterelnök politikai igazgatójának okfejtése erre utal –, amely a sajtót a hatalmi törekvéseinek szolgálatába kívánja állítani annak érdekében, hogy uralja az országot.