címlapkép: Attila Kisbenedek/ AFP/Liberation
FAZ
Látszik, hogy az Európai Tanács be akarja fagyasztani a Magyarországnak szánt milliárdok egy részét, ezért kellett a Bizottságnak sürgősen még egyszer felmérnie a magyar reformok állapotát. A tagállamok ugyanis úgy gondolják, hogy ha az eredetileg tervezettnél valamivel kisebb összegre vonatkozik a szankció, akkor könnyebb lesz összehozni hozzá a kétharmadot.
Az állam- és kormányfők maguk is hozhatnak ilyen döntést, ehhez nem kellene a végrehajtó testület mögé bújniuk. A hogyantovábbot várhatóan ma este vitatják meg a brüsszeli képviseletvezetők. Az elképzelés az, hogy holnaputánig, tehát még a csütörtök-pénteki uniós csúcs előtt tető alá hoznak az Orbán-kabinettel egy nagyobb csomagot.
Egyébiránt ahhoz is minősített többség szükséges, hogy átmenjen a magyar újjáépítési terv. Ha nem jön össze az év végéig, akkor a magyar fél lemondhat a járványalap 4 milliárd eurójáról. A megtorló intézkedéseket ugyanakkor még ezen a héten meg kell szavazni. A Tanácsból az szivárgott ki, hogy ezt inkább el lehet érni, ha csökkentik hozzá az anyagi büntetés mértékét.
Éspedig két okból: 1. azzal számolnak, hogy Budapest ismét az Európai Bírósághoz fordul, mivel az azzal a kikötéssel engedélyezte a jogállami mechanizmus alkalmazását, hogy a támogatás befagyasztásának arányban kell állnia a jogsértéssel. A Bizottság azonban nem ért egyet azzal, hogy csak kevesebb pénzt vonjanak el, mert változatlannak tartja a korrupciós kockázatokat. 2. Többek közt a baltiak és a szlovákok politikai megfontolásokból az összeg mérséklését szorgalmazzák. A finnek és a svédek pedig azért haboznak, nehogy a Fidesz ne szavazza meg NATO-tagságukat.
Németország más államokkal közösen egyértelművé tette, hogy szó sem lehet az újjáépítési program jóváhagyásáról, ha Orbánék előtte nem fogadják el, hogy a 18 milliárdos hitelt az EU vegye fel Ukrajna részére.
Libération
A parittyát lengetik az alulfizetett magyar tanárok, miután pályájuk kezdetén a fizetésük nem éri el a törvényes minimumot. Továbbá miután a pedagógusi állások jó 10 %-a üres és pusztulnak le az iskolaépületek, az látszik ,hogy a Fidesz sorsára hagyta az oktatást. Közben több tanárt is elbocsátottak, mert sztrájkolt. Ezzel tért haza Budapestről a lap Magyarországgal foglalkozó újságírója, Nelly Didelot.
A szakma tiltakozó mozgalma hónapok óta felkavarja a politikai állóvizet. A részvevők a béremelésen kívül követelik a szakszervezeti jogok helyreállítását, a munkakörülmények javítását, az oktatás szabadságát. Az illiberális hatalom kemény kézzel reagált. Kormányrendelettel korlátozta a munkabeszüntetés jogát. Ezért marad lehetséges eszközként a polgári engedetlenség.
Törley Katalin azt mondja, azért őket rúgták ki a Kölcsey Gimnáziumból, mert így akarták megfenyegetni a többieket, ám pont az ellenkezője sült ki belőle. Megindult a sztrájk, szülők és gyerekek is beálltak a tanárok mögé. Kollégája és sorstársa, Palya Tamás azt mondja, eltanácsolná, ha egy fiatal megkérdezné tőle, hogy válassza-e ma a pedagógusi pályát. Ugyanakkor Törley helyét két hónap után sem töltötték be az iskolában, így elviselhetetlen terhet jelent a többiek számára a helyettesítése.
A magyar politika erősen megosztott, de a tanárok ügyét a fideszesek közül is jó páran támogatják. 72 % áll ki mellettük. Stefano Bottoni történész ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy az oktatásban nagyon sok a liberális felfogású szereplő, ezért a hatalom számára az a jó, ha hagyja, hogy nyugdíjba menjen ez a réteg, és helyére olyanok jönnek, akiket már egyházi iskolákban képeztek ki, így ideológiailag közelebb állnak a rezsimhez.
Törley ugyanakkor kiemelte, hogy csak egyetlen tankönyvet lehet használni a különféle tárgyakban. Bottoni ezt megtoldotta azzal, hogy ezekben a munkákban folyton előkerül a nemzet, a hagyomány, a népi folklór. Úgyhogy ha a diákok más környezetből jönnek is, bizonyos mértékig ragad rájuk a hivatalos ideológia. Ha másért nem, hát ezért, mert meg kell tanulniuk, különben nem mennek át a vizsgán.
Daily Beast
Orbán Viktor büszke lenne, mert az új izraeli miniszterelnök high-tech Magyarországgá változtatja át Izraelt – írja Lloyd Green, aki egykor a konzervatív idősebb George Bush kampánytanácsadója volt. Mint kifejti, hogy Benjamin Netanjahu visszatért a hatalomba, az ajándék a fundamentalistáknak, viszont rossz hír a bejáratott demokratikus normáknak, egyben pedig azt jelenti, hogy a mostani kormány elfordul az Egyesült Államoktól.
A politikus és szélsőjobbos szövetségesei még nem is vették át a hatalmat, de máris látszik, mennyire vonzódnak, a vérhez és a röghöz, illetve hogy be akarják darálni az államot. A legszörnyűbb dolgokat hajtják végre, hogy magyar viszonyokat teremtsenek. Ennek megfelelően előtérbe kerül a közszférában a vallás és a többség uralma. Már megvannak a tervezetek, hogy az igazságszolgáltatás a törvényhozás szolgálólánya legyen.
Azon agyalnak, miként lehetne leállítani a miniszterelnök elleni korrupciós eljárást. Ahogy kinéz, megélt már meg jobb napokat is a jogállam, illetve a bírói függetlenség. Egy LMBT-ellenes álláspontjáról ismerős figura került a Nemzeti Zsidó Azonosság hatóság élére, ami nagyon tetszene Orbánnak.
A külpolitikában a kormányfő együtt akar működni Kínával, az EU-ban a magyar vezető számít Peking legmegbízhatóbb partnerének. A magyar és az izraeli politikus igen közel áll egymáshoz. Korábban mindketten keresték a jó viszonyt Putyinnal, ugyanakkor nem lelkesek, ha Ukrajna megsegítéséről van szó. Orbán e téren aktívan igyekszik meglőni az uniós erőfeszítéseket.
Napról napra kisebb a távolság Budapest és Jeruzsálem között, ugyanakkor rájár a rúd a különleges amerikai-izraeli együttműködésre.
http://www.thedailybeast.com/bibis-israel-is-turning-into-a-high-tech-version-of-hungary
Spiegel
Az egyik legtekintélyesebb osztrák migrációs szakértő óvja Nehammer kancellárt attól, hogy az Magyarországgal és Szerbiával próbálja megfékezni a bevándorlási hullámot a Nyugat-Balkán felől, mert az interjúalany szerint valójában mind Budapest, mind Belgrád a probléma részét képezi. Judith Kohlenberger, aki a Bécsi Közgazdasági Egyetemen kutat és tanít, emlékeztet arra, hogy a magyar és a szerb hatóságok simán továbbengedik az érkezőket, vagyis nem megbízható partnerek. A két nacionalista kormányt felelősség terheli, amiért az idén már jó százezren kérhettek menedéket Ausztriában.
Mellesleg az osztrák vezetés is azt csinálja, hogy menjenek csak tovább a migránsok isten hírével, mindegy hová, csak tűnjenek el. Amikor pedig Bécs hozzájárult Horvátország schengeni tagságát, valójában kettős mércét alkalmazott. A horvátok is buzgón alkalmazzák ugyanis a magyar és szerb gyakorlatból jól ismert azonnali visszatoloncolást.
Magyarországon az idén nem egészen 100-an folyamodtak menekültstátuszért, miután az érkezők többsége a hatalom asszisztálásával továbbáll nyugatra. Azaz Nehammer bizonyos fokig hagyja, hogy Orbán és Vucsics megvezesse. Az osztrák politikus egyébiránt politikai megfontolások vezérlik, mert pártja erősen visszaesett a népszerűségi listán és a migráció meglovagolásával szeretne jó pontokat szerezni.
De kontraproduktív, amikor a visegrádi államokkal együtt állást foglal a menekültek igazságos elosztása mellett, mert az igen csak jól jönne Ausztriának. Amúgy pedig az EU nem torolja meg a határon lejátszódó jogsértéseket sem a magyaroknál, sem másutt – tétlenül nézi a fejleményeket.
FT
Európa kezd belefáradni a migrációba, miközben a tél és az orosz bombázások miatt újabb hullámra kell számítani Ukrajnából, és ezrek jönnek a 3. világból is, ám őket korántsem fogadják olyan lelkesen, mint az ukránokat, ami felveti a kettős mérce vádját. Putyin célja az, hogy menekültválságot robbantson ki és ezzel még nagyobb nyomás alá helyezze az EU-t – mondja Ylva Johansson, az illetékes biztos.
A bevándorlás éppen akkor erősödött fel, amikor több tagállamban is fokozott befolyáshoz jutnak a szélsőjobbos pártok, így ez a kérdés visszakerült a legégetőbb politikai témák közé. Tíz hónappal az invázió után már az ukránok iránt sem akkora a lelkesedés, mint korábban, amibe belejátszik az infláció és egyes kormányok feszített költségvetése. Január és szeptember között 4,4 millió ukrán kért ideiglenes védelmet. Egyre nehezebb gondoskodni róluk.
Piotr Buras, az Európai Külkapcsolati Tanács varsói irodavezetője úgy látja, hogy a lengyelek közül mind többen aggódnak, mert úgy vélik, hogy túl kedvező bánásmódban részesülnek az ukránok. Szlovákiában ezalatt több ezer, javarészt szír menekült bolyong a nyugati határ mentén, mert a csehek nem engedik be őket, Magyarország viszont nem veszi vissza azokat, akik a területéről jutottak át a szlovákokhoz.
https://www.ft.com/content/cf00788c-2799-4d4e-9158-666d1a31ca26
Washington Post/Bloomberg
Oroszország érzi az európai olajembargó hatásait, miután elvesztette legfőbb piacát, ahová napi másfél millió hordóval szállított. És ehhez hozzájön az év végén további napi 500 ezer hordó, ha a németek és a lengyelek beváltják ígéretüket és leállítják a vezetéken érkező importot. Fontos ugyanakkor, hogy az árak nem lőttek ki, hanem éppen ellenkezőleg, estek.
A balti orosz olajkikötő továbbra is igen forgalmas, ez pedig azt illusztrálja, hogy Moszkvának nem sikerült máshová átirányítania a feleslegessé vált mennyiséget. Azon felül a szankciók nyomán nem keletkezett hiány, mi több, egyes helyeken bőség tapasztalható a piacokon. Az oroszok csak jelentős engedményekkel tudják eladni az energiahordozót, mert ellensúlyozniuk kell, hogy a tankerek csak nagy-nagy kerülő árán jutnak célba a Balti-tengerről kiindulva.
Európában nem lépett fel hiány, de ez változhat, ha Kína enyhíti a járvány miatt elrendelt korlátozásokat és újra nekilendül a gazdaság. Viszont fokozhatja a jelenleg is érezhető dízelínséget, ha az EU elrendeli a feldolgozott orosz olajtermékek behozatalát. Putyin közben azzal fenyegetőzik, hogy teljesen leállítja a kitermelést, válaszul az Unió által elhatározott ársapkára.
Guardian
A kommentár rámutat, hogy Putyinnak ki kell szélesítenie a válságot, ha túl akarja élni a háborús kalandot, ám addig nem lehet szó tartós békéről, ameddig ő a színen van. Viszont fel kell készülnie arra, hogy az ukránok további dróncsapásokat hajtanak végre orosz területeken, messze a határtól. Ily módon bekövetkezett az, amitől Amerika eleve tartott, csak éppen kudarcra volt ítélve igyekezete, mármint hogy Kijev ne terjessze ki a harcokat, válaszul a kíméletlen orosz rakéta- és légitámadásokra.
Az ukránok új, hazai gyártmányú drónokat használnak, de ily módon a küzdelem új szintre emelkedik. Az ukránok azt mondják, hogy önvédelemről van szó, az orosz elnök ezzel szemben provokációról beszél és vissza fog vágni, ahol csak tud. A tél beálltával máris egész Európát sújtja, hogy fegyverként veti be a gázszállításokat. Még inkább igyekszik megosztani az ellenfeleit. Nagy csodálója, Orbán Viktor megakadályozta a Kijevnek nyújtandó kedvezményes kölcsönt.
A Kreml úgy állítja be, hogy történelmi küzdelem folyik Oroszország és a többi tekintélyelvű állam, illetve a nyugati demokráciák között. Ám saját magát szorította sarokba, ezért nincs más választása, minthogy nyomuljon tovább, katonai, ideológiai és stratégiai téren egyaránt.
Látszik, hogy vissza akar térni a 20. századhoz, az orwelli hidegháborúhoz, a kibékíthetetlen nagyhatalmi szembenálláshoz. Ahol az egyik oldalon belekalkulált gyűlölet, tömeges megfigyelés és félelem a jellemző. És ez így is marad, amíg hatalmon van és az orosz birodalom újracsócsált álmával házal. Továbbá jogtalanul megszállva tartja a szuverén Ukrajna egy részét.
Washington Post
A vezércikk megállapítja, hogy az orosz elnök igyekszik belefojtani a szót mindazokba, akik nyilvánosan beszámolnak a háború borzalmairól. Putyin Sztálinhoz méltó korlátozásokat rendelt el, ha bárki véleményt akar nyilvánítani a hadseregről, illetve a katasztrofális invázióról. Pénteken 8 és fél évet kapott az ellenzéki Ilja Jasin, amiért felhívta a figyelmet a Bucsában elkövetett háborús bűnökre. Azaz Moszkva ismét csak megpróbálja kalodába zárni az igazságot.
Az UNHCR azonban több száz idevágó esetről számolt, ideértve az oroszok által végrehajtott statáriális kivégzéseket. Az államfő valószínűleg abban bízik, hogy Jasin bebörtönzésével elhallgattathatja a többieket. Ám az igazság nem fog szép csendben csücsülni a rács mögött. Az ukrán földön történt barbár cselekedetek tetteseit bíróság elé kell állítani.
Oroszországból olyan titkos parancsok kerültek ki külföldre, amelyek a többi közt ukrán kormányzati személyiségek meggyilkolását, illetve a Parlament elfoglalását rendelték el. Jasin különben az ítélethirdetés után úgy értékelte, hogy a hisztérikus verdikttel a hatóságok mindenkit meg kívánnak ijeszteni, ám csak saját gyengeségüket árulják el. Mert csak a gyenge vezetők kísérlik meg, hogy mindenkinek befogják a száját és felszámoljanak bármiféle elégedetlenséget.

