Széles skálán búcsúztunk el 2022-től, és ismerkedtünk a jövő év legérdekesebb eseményeivel, a december 8-iki évzárón.
Tihanyi Klára, a HUNGEXPO kiállításigazgatója a cég 1968-as alapításától bekövetkezett változásokról, fejlesztésekről, az új pavilonokról, a modern kongresszusi központról, valamint a friss funkciókról beszélt. Mint mondta, a francia cégtől, amely 2006-ban vásárolta meg a vállalatot, 2021-ben a magyar állam megvette a területet. Idén már sikeres volt az Utazás kiállítás, 300 ország 2200 szakembere jött el az első, szakmai napra.
Jövőre, február 23-26 között kerül sor az Utazásra, amelynek a fókuszában a fenntartható turizmus áll majd. 2023-ban a belföldi díszvendég a Balatonbike 365; lesz, megtartják a biciklis magyar tehetségek találkozóját, gazdag programskála egészíti ki a kiállítást és bizonyára sokan látogatják – főleg a fiatalok – a fesztiválsziget. Meghívják a Stílusos Vidéki Éttermiség szövetséget is, amely a szakma rangos szervezete.
2023-ban a kulturális díszvendég a Liget Budapest projekt, élményekkel, nyereményjátékokkal. Még nem született döntés, hogy melyik ország lesz a külföldi díszvendég, egzotikus helyszínt keresnek. Várhatóan a Veszprém mellett ugyancsak Európa kulturális fővárosa címet elnyert Temesvárt és a görögországi helyszínt is üdvözölhetjük a kőbányai vásárvárosban.
Soproni borász vendégünk, Varga Tamás a Steigler pincészet birtok-igazgatója a napjainkban még ritka, organikus, bio-certifikációt elért boraikat ismertette. 21 hektár földjükből jelenleg 11 terem, a többi beültetésre vár. Visszatérnek az eredetileg is itt honos fehérszőlőkre a kékek mellett.
A Steigler pince csillámpala szülte boraival a természetesség, a hagyományok és a minőség mellett az organikus művelést igazolja. Abban is a helyi borosgazdák évszázados hagyományát követik, hogy a városfalak védte házuk 400-500 éves, melynek háromszintes pincéjében készítik italaikat. Rangos nemzetközi versenyeken nyert aranyérmet a furmintjuk, a kékfrankosuk, Zöldveltelinijük. A Shiraz a büszkeségük, amely biocertifikált dűlő szőlőjéből van. Rézzel, kénnel permeteznek, virágzó sorköztakarókat ültetnek. A rovarok távoltartására kihelyezett, hívogató madárodúkat, és biológiai trükköket alkalmaznak.
A Major cukrászda képviseletében Kiss Károlyné, Zsuzsa arról beszélt, hogy 2008-ban nyitották munkatársnőjével kettesben a Városmajorban az üzletüket. Ötödik éve az élvonalban végeznek az Ország tortája versenyeken. Most éppen a bejglijük lett kiemelkedően sikeres.
Zsuzsa 18 éven át szakközépiskolában tanított; napjainkban is szívesen dolgozik tanulókkal, akik közül választja ki a legalkalmasabb munkatársakat. A vendégek egyaránt keresik náluk a tradicionális süteményeket, de az újdonságokat szintén. Gondolnak azokra is, akiknek ételérzékenységük van: nekik tej-, glutén-, és laktózmentes édességeket készítenek.
A sikeres évzáróra több mint 25 kolléga volt kíváncsi, és az elóadóknak záporoztak a kérdések. Nagy sikere volt persze a kóstolásnak is.
HAM