A hajdani Moson vármegye székhelyének belvárosában, a XIX. századi paloták sorával ékes Mosonmagyaróváron járt study touron a MÚOSZ Turisztikai és Gasztronómiai Szakosztályának egy kisbuszra való csapata, a Flexum Thermal & Spa termál és gyógyfürdő meghívására.
Az újságírókat Dr. Árvay István polgármester fogadta, aki rövid tájékoztatást tartott a hangulatos város jelenéről. A római kori Ad Flexum nevű őrhely környékén a Mosoni-Duna és a Lajta találkozásánál kialakult három helység (Moson, Óvár és Lúcsony) egyesítésével létrejött, 34 ezer lélekszámú, járási székhely bemutatásakor szó esett a néhány nagyüzem mellett döntően jól prosperáló kis- és középvállalkozásokról, az ezreket vonzó kulturális rendezvényekről, valamint fő turisztikai attrakciójukról – kiemelt fejlesztési céljukról – a termálvizes turizmusról.
A település önkormányzatára is kötelező, 25 százalékos energiaköltség csökkentési intézkedések médiát érintő részeként, most jelent meg utoljára nyomtatott formában az önkormányzat Moson-vármegye című ingyenes lapja. Átmenetileg szüneteltetik a lap nyomtatott kiadását, és jövőben online formában lesz olvasható elektronikus hírportáljukon.
1 milliárd forintos fejlesztésének köszönhetően, európai színvonalú fürdőintézménnyé vált.
November elsejéig a városban működő cégek egyikét sem kellett bezárni az energiaválság miatt. A polgármester hangsúlyozta: a következő években is várják a befektetőket, erre új telephelyeknek alkalmas területek előkészítésével, a szabályozási és infrastrukturális hálózatok kialakításával készülnek. A város közlekedési adottságaiból, Bécs és Pozsony közelségéből is adódó adódóan logisztikai, szállítmányozási tevékenységek letelepítése várható. A gazdaság növekedését segítheti a város jövőképében megfogalmazott regionális oktatási és tudományos központ kialakítása az egyetem bázisán, valamint az un. „óváricumok” megismertetése a hazai és külföldi piacon. A fürdőváros cím elnyerése és a gyógyvízre alapozható gyógyturizmus lehetőségeinek bővítése ezen ágazat fejlődését segítheti.
Dr. Pető Péter a megyei közgyűlés turisztikáért felelős alelnöke, a Szigetköz Turizmusáért Egyesület elnöke ismertette a város idegenforgalmi értékeit és az abban kiemelt szerepet ellátó gyógyfürdő-, fogászati- és szépészeti turizmust, valamint a folyók és a Szigetköz biztosította vízi, gyalogos és kerékpáros turizmus kínálta lehetőségeket. Elmondta azt is, hogy a korábbi, döntően osztrák turisták mellett mind nagyobb számban jelennek meg náluk csehek, szlovák és lengyelek. Főként a termálfürdő fejlesztésével szeretnék a városban töltött vendégnapok számát növelni.
Rongits Attila fürdővezető emlékeztetett rá, hogy a létesítmény55 éves múltra tekint vissza. Hosszú évek Csipkerózsika álmából felébredve, az elmúlt három év összesen 1 milliárd forintos fejlesztésének köszönhetően, európai színvonalú fürdőintézménnyé vált. Hidrogénkarbonátos kloridos-jodidos-fluoros gyógyvize kiválóan alkalmas ízületi bántalmak, izomfájdalmak és reumatikus megbetegedések orvoslására, és kellemes zöldövezeti környezet várja a pihenni és a sportolni vágyókat is. A három szállodájuk egyikében működő gyógyászati központban a fürdőgyógyászat és a fizikoterápia valamennyi válfaja rendelkezésre áll.
A fürdő – dacolva a nehéz gazdasági helyzettel – egész évben várja a hazai és a külföldi vendégeit, fiatalokat és idősebbeket egyaránt.
A nap során az újságírók meglátogatták, a Cselley ház páratlan értékeket felmutató kiállítótermeit is. és megtekintették a hajdani magtárból kialakított, Futura Interaktív Természettudományi Élményközpontot.
A város turisztikai vonzerejét nagy mértékben növeli majd, a már elkészült tervek alapján, várhatóan jövőre elkészülő 800 millió forint értékű fürdőfejlesztés.
Kőhalmi Dezső
Fotó: Kőhalmi