Politico
Orbán Viktor hűvös fogadtatásban részesült a német kormány részéről, ugyanakkor Berlin csatlakozott ahhoz a felhíváshoz, miszerint a magyar vezetésnek mielőbb orvosolnia kell a jogállami aggályokat. Az uniós nagykövetek tegnap december közepéig meghosszabbították a határidőt, ameddig a magyar félnek át kell ültetnie a gyakorlatba az egyeztetett reformokat, ha hozzá akar jutni a brüsszeli milliárdokhoz – ezt a belügyminisztereknek ma meg kell erősíteniük.
Közben azonban a Benelux-közösség, valamint Írország nyilatkozatban sürgették a Bizottságot, hogy végezzen alapos kockázatelemzést, mármint hogy Magyarország részéről elegendőek-e a szóban forgó intézkedések. A kezdeményezéshez betársult Németország is, ami újabb fricska Orbán számára. A német indoklás szerint gyorsan és fenntartható módon fel kell számolni a magyar jogállam hiányosságait. A berlini szóvivő egyben üdvözölte, hogy folyamatban van a jogállami eljárás. Azaz a Scholz-kabinet egyértelművé tette, hogy nem lehet kibújni a helyzet rendezésére tett ígéret alól.
Amúgy a kancellár láthatólag erős fenntartásokkal viszonyult Orbán egész látogatásához. A vendég nem kapta meg az ilyenkor szokásos katonai tiszteletadást és nem rendeztek sajtótájékoztatót sem, azaz igencsak lefokozták az első tárgyalás jelentőségét a magyar politikus és az új német vezetés között.
A koalíció eleve azt rögzítette programjában, hogy Merkelnél keményebben szándékozik fellépni a jogállam védelmében, és a zöldek, illetve a liberálisok arra igyekeznek rávenni a szociáldemokratákat, hogy ne adják fel elszántságukat. Alighanem ezzel függött össze, hogy a hétfői berlini pódiumbeszélgetésen Orbán elismerte: nem könnyű megbeszélést folytatott Scholzzal. Jó volt egyeztetni a házigazdával, de az más kérdés, hogy nem tudott nála semmit sem elérni.
Nézeteltérés volt köztük a jogállam és a migráció, valamint az EU-reformok ügyében. Orbán kifejezetten ellenezte, hogy a külpolitikában a közösség térjen át a minősített döntések rendszerére. Azaz szűnjön meg a vétó lehetősége.
Viszont zavarba jött, amikor megkérdezték tőle: nincs-e abban valami ellentmondás abban, hogy Magyarország jó 30 év alatt igen sokat profitált a polgári jogokból, ám most mégis korlátozni kívánja azokat, lásd az LMBT-kisebbséget, vagy a sajtó függetlenségét. Úgy reagált, hogy ezen még nem gondolkodott, de jó kérdés.
https://www.politico.eu/article/orban-cold-sholder-berlin-rule-of-law-brussels-scholz/
Süddeutsche Zeitung
Kínos magyarázkodásra kényszerül az Union Berlin labdarúgó csapata, miután a vasárnaptól keddig tartó háromnapos látogatás során Orbán Viktor szerét ejtette, hogy ellátogasson a klub stadionjába és ott egy órán át beszélgessen a magyar légióssal, Schäfer Andrással. A lap szélsőjobbosnak minősíti a politikust, az egyesület szóvivője pedig azzal próbált mentegetőzni, hogy a kezdeményezést a berlini magyar nagykövetségtől jött, ők pedig eleget tettek a kívánságról, hivatalos fogadásról azonban szó sem volt. Továbbá a játékosnak edzése volt és ez eleve meghatározta a helyszínt.
A kifogásoknak része az is, hogy a miniszterelnök nem titokban járt Németországban, hiszen a lehető leghivatalosabb minőségében tárgyalt Scholz kancelláral, valamint elődjével, Merkellel is.
Két illetékes csupán illendőségből kísérte el a rendőri felvezetéssel érkező vendéget a bejárattól az egyik VIP-páholyig, egy kerültek fel a fényképekre. A defenzívát az magyarázza, hogy a magyar vezetést éles bírálatok érik a jogállami elvek széles körű megsértése miatt, továbbá rasszista megjegyzésekkel véteti magát észre, egyben pedig dicshimnuszt zeng Putyinról és Trumpról.
Az összefoglaló megjegyzi, hogy Orbán propaganda eszköznek tekinti a futballt, legutóbb a múlt hónapban járt német stadionban, éspedig Lipcsében, a hivatalos válogatott találkozó kapcsán. Ám ezzel együtt a keddi kitérő nem valami épületes történet. Ugyanakkor felvetődik, hogy egy 23 éves játékos jelentené a legnagyobb gondot a kétoldalú kapcsolatokban?
https://www.sueddeutsche.de/sport/union-berlin-viktor-orban-andras-schaefer-besuch-1.5673852
Reuters
A gyenge forint ellentmond a jegybank bejelentésének, miszerint nem lesz több kamatemelés. Az MNB mindenesetre a nemzeti fizetőeszköz megtámogatására tovább szűkítette a forgalomban lévő pénz mennyiségét, de túl sok a gátló tényező, ezért a fellélegzés még messze van.
A forint reménytelen helyzetbe került a térségben, egyrészt a fizetési mérleg hiányát alaposan súlyosbító kemény energiaimport számla, másrészt pedig amiatt, hogy a támogatások miatt vitája van Brüsszellel. Így azonban különösen ki van téve annak, hogy a befektetők szabaduljanak a magyar papíroktól, miután egyre erősödik a dollár.
És még lehet rosszabb is, mivel a tőketulajdonosok egyelőre emésztik a központi bank közlését, mármint hogy vége a kamatnövelési ciklusnak, noha az infláció elérte a 20 %-ot. Egyes elemzők korainak tartják a lépést és egyáltalán nem biztosak abban, hogy ily módon véget ér a forint értékvesztése.
A JP Morgan szerint legalább 16-17 %-ra kellene felvinni a szintet. Gárgyán Eszter, a Citigrouptól úgy látja, hogy ha esnek a gázárak és élesen alábbhagy a hazai kereslet, akkor megállhat a fizetési mérleg további romlása. De ahhoz még idő kell, hogy a forint magához térjen.
https://www.reuters.com/markets/europe/weak-forint-rains-hungarys-no-more-hikes-parade-2022-10-12/
Süddeutsche Zeitung
Magyarországon veszélyes a nemi kisebbséghez tartozni – mondja egy fiatal német fotós lány, aki hosszabb időn át dolgozott magyar meleg, illetve transz nemű alanyokkal. Sőt, úgy látja: a helyzet csak romlik számukra Orbán Viktor alatt. A politika ugyanis nyíltan szexista, homofób és transzfób. Ennélfogva a társadalom bizonyos rétegei feljogosítva érzik magukat, hogy diszkrimináljanak.
Az internet azonban még viszonylag szabad, ő maga ott toborozta alanyait. A többség azért állt kötélnek, mert a felvételek zöme német földön kerül nyilvánosságra. A legtöbben azonban viccelődtek a saját helyzetükkel – máskülönben nem tudták volna elviselni azt. Saját közegükben jól érzik magukat, ám rögtön óvatosabbra fogják, ha ki kell lépniük az utcára, mert könnyen atrocitás érheti őket. Mint ahogy egy meleg fiút megkéseltek, ő utána éppen ezért Bécsbe költözött.
A fotóriporter szerint itt már az EU-nak kell lépnie, mert az sokáig becsukta a szemét a hátrányos megkülönböztetés láttán. Az érintetteknek nagy reményt adna, ha kívülről kapnának segítséget. Emellett tény, hogy Orbánnak igencsak szüksége van a pénzre, ezért a szankciók eredményt hozhatnak a szemléletváltás érdekében.
https://sz-magazin.sueddeutsche.de/neue-fotografie/queer-in-ungarn-berichte-91948
Guardian
Putyin sokáig náciknak minősítette az ukránokat, a kercsi híd felrobbantása óta terroristaként beszél róluk, de a kampány csak azt mutatja, hogy országa példátlanul gyenge és fogalma sincs, mitévő legyen az újabb és újabb kudarcok láttán. Így értékeli a helyzetet vendégkommentárjában Simon Smith, aki Nagy-Britannia nagykövete volt Ukrajnában, illetve Moszkvában.
Mint írja, a hétfő-keddi rakétatámadásokkal újabb gyalázatos fejezet kezdődött az agresszió történetében, de az orosz fél igazából egyfolytában igyekszik tönkretenni a civilek életét, valamint az infrastruktúrát. Abszolút nem érdekli az emberek szenvedése, az ukránok pedig már hozzászoktak az eltelt 8 hónap alatt, ideértve a megszállók részéről alkalmazott terrort.
Ugyanakkor az orosz elnök a bombázásokkal meg akarja nyugtatni a keményvonalasokat, mármint hogy folytatja a hadműveletet. Továbbá üzen mindazoknak, akik országában ellenzik a háborút. Vonatkozik ez elsősorban az olyan, etnikumok által lakott körzetekre, mint Dagesztán, ahol egyre nagyobb a felháborodás, mivel fiaikat elviszik ágyútölteléknek a frontra.
Azt viszont elhallgatja a Kreml, hogy egyik fiaskót szenvedi el a másik után, és hogy a sorozás után százezrek hagyták el az országot. Ezért most új módon próbálja megfélemlíteni az ukránokat. Ám azokat a Nyugatnak a légvédelem megerősítésével kell segítenie. Az orosz rakéták egy cseppet sem ingatták meg az ukrán elszántságot, de ki kell tartani amellett is, hogy a demokráciák meghiúsítsák Putyin légből kapott tervét.
Washington Post
David Ingatius, a lap egyik külpolitikai szemleírója lépten-nyomon azt hallotta Kijevben, hogy Ukrajna ellensége nem Putyin, hanem Oroszország. Azt kell tehát legyőzni és átformálni, mert itt két, különböző civilizáció csap össze. És hogy az oroszok többsége pont úgy támogatja az elnök brutális háborúját, mint hogy azt a németek tették Hitlerrel. Továbbá hogy a viszályt nem lehet tárgyalásos úton rendezni, hacsak az orosz nemzet nem adja fel a Kreml birodalmi álmait.
Zelenszkij tanácsadója arra számít, hogy Oroszország a konfliktus lezárása után 5-6 kisebb nemzetre esik szét. Viszont feladja a leckét a Biden-kormányzat számára, hogy Kijev célja a teljes győzelem és ahhoz nem elegendő csupán az államfőt legyűrni. Merthogy az ukránok a rendszerváltás után a Nyugat felé fordultak, ezzel szemben az oroszok nem tettek rendet a saját portájukon, ez minden baj forrása.
Az újságíró bárkivel is beszélt az ukrán fővárosban, csak azt hallotta, hogy vissza kell szerezni az összes elhódított területet. A véleménye az út után az, hogy bármennyire is tartani kell a harcok kiszélesedésétől, vissza kell szorítani a Putyin által megtestesített ideológiát.
Frankfurter Rundschau
Szerbia kötéltáncot ad elő, ám egyre jobban próbára teszi Brüsszel türelmét. Belgrád már csak úgy van vele, hogy ha nem mennek a dolgok, akkor gyorsan talál valami ősellenséget. Most pl. azt mondja, hogy az EU Horvátország követelésére tiltotta meg a tengeren át érkező orosz olaj megvételét, ami sújtja a szerbeket is. Vagyis hogy nem kaptak felmentést a legújabb szankciós csomag alól, miközben Vucsicsék nem értenek egyet a megtorló intézkedésekkel.
Az unió problémás gyereke akkora cikcakkokat csinál kelet és nyugat között, hogy lassan már azt sem tudja, merre akar menni, viszont teljesen eljátssza a Nyugat jóindulatát. Európa már nem sok megértést tanúsít a háborúval kapcsolatos szerb extra kívánságok ügyében. Még jó indulatú diplomaták is úgy látják: Szerbia nagyjából leállt a csatlakozási feltételek teljesítésével. Az állítást alátámasztja az EU legfrissebb helyzetjelentése is.