28
„Lukasenka tart attól, hogy a NATO lerohanja Belaruszt
Belarusz teljhatalmú ura, Alekszandr Lukasenko azzal vádolta meg a szomszédos Ukrajnát, hogy 15 000 katonát küldött a két ország határához, hogy felderítő munkát végeztessen velük, ami az ő szemében már provokációval ér fel.”
El kellene dönteni, hogy a név orosz vagy belarusz formáját használjuk.
K.I.
Apró
„A Journalismfund.eu 2009 óta minden évben meghirdeti az oknyomozó újságírói pályázatot, amelyen a határokon átnyúló témák feldolgozása a feladat.
Az idei pályázatra és az azzal járó támogatásra október 22-ig lehet jelentkezni. Olyan ügyek feltárását várják, amelyek jelentős hírértékkel bírnak az edész európai kontines szempontjából, és amelyek feldogozása nemzetközi összefgást igényel…” – MÚOSZ Hírlevél. 2022. 08. 30.
(kifgástalan, edész gényes fedogozás – BOCS’)
„Konkrétan szétvert mindent a jég, Orosháza a Függetlenség napjára hasonlított.” – Index. 2022. 09.29. Belföld
(És úgy általában? …S Orosháza napra olyan volt, amilyen?)
„Európában fogyasztásarányosan a hazai tárolókban van a harmadik legtöbb gáz.” – Magyar Nemzet (Google) 2022. 10. 04.
(Hányadán… és mennyi az annyi?
A.I.
Nagyságrend
A Kossuth Rádió Déli Krónikájában hallottam, aztán még több híradóban újra meg újra, hogy a magasabb bérekért sztrájkba lépő kukásoknál az verte ki a biztosítékot, hogy valaki pár hete azt nyilatkozta: ők 400-500 ezer forintot keresnek. Ami nem igaz. Utána pedig azt mondta be a rádió, hogy a kukások szerint az ő munkájukat felügyelő „ellenőrök fizetése nagyságrendekkel nagyobb” az övékénél.
Erre viszont az ellenőrök kaphatták volna fel a vizet, mert ez az állítás még sokkal messzebb van az igazságtól, mint az első. A nagyságrend egy plusz nullát jelent a szám végén. A nagyságrendek pedig több nullát, de legalább kettőt. Ha tehát a kukások a híresztelt összegnek – mondjuk – a felét keresik, vagyis 200-250 ezret, akkor az ellenőrök legkevesebb havi 20-25 milliót.
A matematikai kérdés immár kommunikációs kérdéssé válik: pontosan idézte-e a rádió a kukásokat? Meglehet ugyanis, hogy a kukások azt hiszik, a nagyságrend egyszerűen azt jelenti, hogy sok, a nagyságrendek pedig, hogy nagyon sok. (Persze, nem csak ők hiszik, diplomások szájából is sokszor hallottam a nagyságrend kifejezés hibás használatát.) Ha pontosan idézték őket, akkor egy hamis állítást kürtöltek világgá, anélkül, hogy erre a rádió hallgatóságát figyelmeztették volna. Ha pedig ők fogalmazták meg így a kukások véleményét, akkor kapitális nyelvi hibát követtek el, tudatlaságból öntve olajat a tűzre.
Melyik a nagyobb vétség? – ezt döntse el az olvasó. Azt is, mennyivel nagyobb. Nagyságrenddel? Nagyságrendekkel?
Sz. L.