Kérdezéstechnika mesterkurzus – nem csak újságíróknak!
A kérdezés hivatás – erről beszél a szakma legjobbjai közül kiválasztott tíz újságíró, főszerkesztő, kutató. Arról szólnak az alkalmak, hogyan készülnek fel ők az interjúra. Milyen kérdezési stratégiákat mérlegelnek munka közben? Ha a kérdéssor, mint egy csigalépcső, visz egyre feljebb, hogyan mérik be a lépések magasságát, hogy senki ne essen el? Mit csinálnak akkor, ha nyíltan a szemükbe hazudik az alanyuk? Mit akkor, ha mellébeszél, vagy kibogozhatatlan, amit hablatyol, és mit akkor, ha menekül, vagy bepánikol a kérdezett? Vagy, akkor, ha meglepő fordulatot vesz a beszélgetés, esetleg setét játszmában találják magukat, és egyáltalán mire figyelnek, amikor felkészülnek a közvélemény megkutatására? Példák tucatjain keresztül mutatják meg, hogy szerintük melyek a rejtett valóság kiderítésének eltanulható fogásai.
Kik ők?
Ács Dániel (444.hu), Szöllősi Györgyi (ATV), Vitéz F. Ibolya (HVG), Rényi Pál Dániel (444.hu), Erdélyi Katalin (Átlátszó), Nagy József (24.hu), Szabó Yvette (HVG), Dull Szabolcs (Telex), Závecz Tibor (Závecz Research), Farkas Zoltán (HVG), és Vicsek Ferenc (MÚOSZ – a kurzus vezetője) mesélik el, szerintük hogyan lehetnek még eredményesebbek a munkájukban azok, akik jól kérdeznek.
33 órás újságíró mesterképzés,
11 alkalommal, pénteken, késő délután,
11 oktatóval, extra konzultációs lehetőséggel,
11 műhely képviselőjével.
Az újságíró mesterképzés tematikája:
Az újságírás alapja a 4W. A négy kérdés: Who? Where? What? When? Ilyen egyszerű. Ilyen egyszerű?
- Miben különbözik a civil kérdés a profi kérdéstől?
- Mitől nyílik meg a válaszadó?
- Mitől nem tud kitérni a válaszadás kényszere elől?
- Hogyan rövidíthető le a kérdezés felvezetése, hogy eljussunk a lényegig?
- Mit csináljunk, ha az interjúalany mellébeszél?
- Meddig ne eresszük, ha nem válaszol?
- Hányféleképpen kérdezhető meg ugyanaz?
- Hogyan előzhető meg a csapongás?
- Miért veszélyes a „fürtös” kérdés?
- Mikor jó egy kérdés helyett egy állítás?
A kurzus vezetője:
Vicsek Ferenc
A MÚOSZ alelnöke,
újságíró, riporter, médiakutató
Korábban évekig az ATV Fórum műsorvezetője, az ATV Egyenes beszéd szerkesztője, az MTV Szabad Verseny, a Klubrádió, a Petőfi rádió, a Figyelőnet, az MTV Dimenzió Tudományos Magazin főszerkesztője, a Kossuth rádió főszerkesztő-helyettese, a 168 óra riportere, a Bomlás melege – Riport az aktív zónában szociográfia szerzője.
Kiknek ajánljuk?
Az újságíró mesterképzést olyan – már nem teljesen kezdő – kollégáknak ajánljuk, akik már gyakorolják az újságíró szakmát, vagy a marketing és kommunikációs területen szintet szeretnének lépni a saját pályájukon.
Mit adunk?
Az újságíró mesterképzés a Bálint György Újságíró Akadémia keretén belül zajlik. Tehát állami felnőttképzésben akkreditált okleveles, széles körű, naprakész, modern médiaszakember képzést kapsz, valamint a tanfolyam befejezésétől MÚOSZ újságíró igazolványt a 2023-as évre.
Ha nem szeretnéd elriasztani a riportalanyt egy rossz fordulattal, ha nem akarsz zsákutcában bolyongani egy hamis válasszal, ha nem szeretnél elsiklani az igazán fontos kérdések mellett, ha nem szeretnél megfulladni a mellébeszélésben, ha viszont szeretnél észnél lenni a kérdezés közben, akkor ismerned kell, és alkalmaznod kell az összes technikát, amit joggal várnak el egy képzett kérdezőtől. Így van esély arra, hogy együtt haladj a partnereddel az újabb izgalmas kérdések, és végül a releváns válaszok felé.
Hogyan csinálják ezt a legjobbak? Megmutatják!
Mikor indul és meddig tart az újságíró mesterképzés?
A mesterkurzus 2022. október 14-én és 2023. január 9-ig tart. Tanúsítvány és oklevél, illetve újságíró igazolvány átadás 2023. január 13-án.
A képzés helyszíne:
MÚOSZ székház (Budapest, Vörösmarty u. 47/A, 1064)
Ha kérdésed van, az alábbi e-mail címen tudsz érdeklődni:
jelentkezes@ujakademia.hu
A kurzus díja:
Kérdezéstechnika mesterkurzus teljes ár:
*szeptember 15-től érvényes árak
99.000 Ft + ÁFA,