címlapkép: Giannis Papanikos/AP
Le Figaro
Legutóbbi választási győzelme után Orbán Viktor még szorosabbra fűzte a kapcsolatokat a Kremllel, függetlenül az inváziótól – írja a lap, miután Szijjártó Péter bejelentette, hogy Magyarország fokozza együttműködését Oroszországgal és további 5,8 millió köbméter földgázt kap. Túl az egész évre lekötött 4,5 milliárd köbméteren, valamint azon a 2,6 millión, amelyről szintén a külügyminiszter állapodott meg, még júliusban.
Az egyezség híre éppen akkor érkezett, amikor a Gazprom felfüggesztette a szállításokat francia partnerének is, méghozzá nem az első alkalommal és e miatt energiaválság lépett fel a kontinensen. A drasztikus lépés folytán a tagállamok elhatározták, hogy önkéntes alapon visszafogják a fogyasztást, ám ezt Magyarország élesen ellenezte, mondván, hogy az igazolhatatlan, hasztalan, nem lehet megcsinálni és káros.
Ám a kétharmad elegendő volt a döntés jóváhagyásához. Budapest, amely javarészt olajból és földgázból állítja elő az energiát, a nyáron szükséghelyzetet hirdetett és politikája azóta keresztezi az európai partnerek törekvéseit.
Spiegel
Európában az köti le a figyelmet, hogy miként épül le a demokrácia a magyaroknál, közben elsikkad, hogy Görögország szintén a tekintélyuralom felé tart. Konstantisz Micotakisz miniszterelnök reformernek állítja be magát, ám mind inkább autokrataként viselkedik, ezt azonban az Unió nem hagyhatja annyiban. Napirenden vannak a jogsértések, amitől főként a migránsok szenvednek. Athén gyakorlatilag hatályon kívül helyezte a menedékjogot. Illegális határátlépők ezreit fordítják vissza azonnal, esélyük nincs arra, hogy befogadásért folyamodjanak.
A hatalomnak immár éltető eleme a hazugság. A Riporterek Határok Nélkül sajtószabadság ranglistáján a görögök az utolsó helyen állnak az EU-n belül. Ezt csak tetézi, hogy a kormány mindenkit megfigyel. Éppen most kellett leköszönnie a titkosszolgálat főnökének, mert kiderült, hogy a hatóságok lehallgattak egy vezető ellenzékit, valamint egy újságírót.
Miután legkésőbb egy éven belül választások jönnek, a lakosságon múlik, hogy milyen rendszerben akarnak élni. De lépnie kell Brüsszelnek is, mert túlságosan sokáig szemet hunyt a demokráciaellenes politika felett. A többiek sokszor még örülnek is, hogy a görög határőrök nem engedik be a menekülteket, az eszköz nem számít.
Politico
Főhet a feje a nagyobbik lengyel kormánypártnak a vidék támogatása miatt a jövőre esedékes választások előtt, mivel az agrártárca helyettes vezetője a nyílt színen keveredett korrupció gyanújába. Az történt, hogy a politikus hetedhétországra szóló lakodalmat csapott, a 750 fős ünneplő seregben ott volt az igazságügyi minisztérium szélsőjobbos vezetője is, amikor megjelent a John Deere egyik helyi kereskedője és a kamerák kereszttüzében átnyújtotta neki egy 340 lőerős traktor kulcsait. Az ár: 320 ezer euró.
Ami történt, az PR-szempontból katasztrófa, mondta egy miniszter. Egy másik azonnal távozott a helyszínről, mert felismerte, hogy baj van, hiszen égbekiáltó volt a rongyrázás. Az ellenzék vizsgálatot követel, mivel a tisztségviselő gazdasága a hivatalos vagyonbevallás szerint évente csupán ezer dolláros jövedelmet hajt. A politikus azzal védekezik, hogy az erőgépet a bátyja, egy menő mezőgazdasági vállalkozó vette, ugyanakkor politikai támadásnak nevezte az ellenzék fellépését.
A nacionalista PiS mellé állt, de még lehetnek emiatt gondjai, mert a párt támogatása egyre csökken a fő bázist jelentő vidéken, és elvesztheti a hatalmat, ha összefognak a vele szemben álló erők.
https://www.politico.eu/article/tractorgate-plows-under-polish-governments-countryside-reputation/
Die Welt
Élesen bírálta az orosz-ortodox egyház vezetőit a német államfő. Frank-Walter Steinmeier az Egyházak Világtanácsának karlsruhei közgyűlésén mondott megnyitó beszédet és azt hangsúlyozta, hogy Kirill pátriárka és társai majdnem hogy istenkáromlást követnek el, amikor támogatják az agresszív háborút és Putyin totalitárius ideológiáját jóformán teológiának állítják be. Ezt azonban egyetlen keresztény sem fogadhatja el, tette hozzá.
Az eseményen több, mint 120 országból vesznek részt és a politikus szerint ez a sokszínűség kezdetektől fogva jellemzi a kereszténységet. Eleve érvényesültek a regionális, sőt nemzeti sajátosságok, de egyesek időnként tévutakon jártak. Pl. amikor évszázadokon keresztül gyilkos indulatokat gerjesztettek a zsidókkal szemben, Németországban és másutt is. A keresztény egyházaknak azonban ki kell állniuk az antiszemitizmus ellen. Mert az bármilyen formában is jelentkezik, a gyűlölet ideológiája marad, a megsemmisítés kapcsolódik hozzá.
Nem szabad elfogadni, hogy az orosz ortodox főpapok igazolják a háborút. Önkényesen úgy tüntetik fel, hogy isten akaratának felel meg, amikor egy diktatúra birodalmi ábrándokat követ egy szomszéd állammal szemben. A szőnyegbombázások, de a civil létesítmények, otthonok, kórházak, bevásárló központok, pályaudvarok, közterületek elleni célzott támadások is háborús bűnnek számítanak, minderről nem szabad hallgatni.
A keresztény közösségnek állást kell foglalnia az ukrán nép méltósága, szabadsága és függetlensége mellett. A keresztények mindig is hidakat építettek, ám a sikerhez a másik oldal jó szándékára is szükség van. Persze sok száz orosz-ortodox lelkész szembefordult a háborúval, hiába fenyegetőzik a putyini rezsim. Képviselőik nem lehettek ott Karlsruhében, de a részvevők azért hallják őket – jelentette ki az elnök.
Egyházuk vezetése azonban beállt az agresszió mögé, amelynek során rengeteg egyházi létesítmény is elpusztult vagy megrongálódott. Templomok, mecsetek, zsinagógák. Aki keresztény, és megvan a hite, józan esze és még ép a lelke, nem gondolhatja úgy, hogy ez a Teremtő szándéka miatt van így.
Project Syndicate
Gorbacsov volt a legnagyobb demokrata, aki valaha is élt orosz földön. Ezzel búcsúzik a korábbi pártfőtitkártól és államfőtől Nyikita Hruscsov dédunokája. Nyina Hruscsova, aki a new yorki New School tanára. Úgy gondolja, hogy ha az utolsó szovjet vezető nem most, hanem 1991-ben hal meg, akkor az emberek megpróbálták volna meghatározni, hol van a helye a történelemben. Ám mivel ő maga csatlakozott azokhoz, akik nyilvánosan igyekeztek felmérni uralmának hatásait, hozzájárult ahhoz, hogy ne történelmi alakként tekintsenek rá.
A lemondása óta eltelt 31 évben azonban egy cseppet sem ingott meg hite a békében, a kölcsönös megértésben, a párbeszédben és a demokráciában. Megszenvedett a hitéért, de személyét ellenségesség és fura csend övezte. Általában tagadták az érdemeit, a peresztrojkát Putyinnal az élen sokan katasztrófának tekintik. Minden oldalról bírálták, de ő állt elébe. Ő is úgy gondolta, hogy jobb lett volna, ha fennmarad a Szovjetunió, csakhogy ő megreformált, demokratizált szövetségben gondolkodott.
Abban különbözött a többi orosz vezetőtől, hogy vállalta tetteiért a felelősséget. Megítélése azonban külföldön egészen más, mint odahaza, éspedig joggal. A globalizáció nagy mértékben neki köszönhető, miután nyitott a világra. Új gondolkodásmódot próbált meghódítani, enyhítve a hagyományos orosz gyanakvást a külvilággal szemben. Lelkiismeretes ember lévén igyekezett segíteni a problémákon, amelyekért felelősnek érezte magát.
Ukrajna lerohanásával és a glasznoszty egyik hagyatékának számító szabad sajtó felszámolásával úgy tűnik, hogy vége mindannak, amiért dolgozott. Ő maga azonban optimistább volt. Nem kétséges, ha még élne, bátorítana mindenkit, hogy egy nap új vezető kerül az orosz nemzet élére, elindítja az új peresztrojkát és újraéleszti azokat az értékeket, amiknek ő az életét szentelte.
Economist
Tíz év múlva a világnak nem Kína adja fel a leckét, hanem a 3. világ adósságválsága – figyelmeztet Ian Bremmer, az amerikai Eurázsia Csoport nevű kockázatelemző cég alapító elnöke. A neves politológus a lap kérésére foglalta össze, hogy szerinte mi várható 2032-ben. Mint rámutatott, nem a kelet-nyugati viszály, hanem a Nyugat és a globális Dél, tehát Ázsia, Afrika, Latin-Amerika és a Csendes-óceáni térség ellentéte lesz az alapvető.
Kína bár igen jelentős gondokat tud okozni, azért nem alapvető veszélyforrás, mert életszínvonala fenntartásához kénytelen igen erőteljes kereskedelmi kapcsolatokat fenntartani az EU-val, Amerikával és Japánnal, amelyek kivitelének csaknem 40 %-át veszik fel. Ezzel szemben egy sor déli ország csupán sodródik és onnan sok millió menekült indulhat útnak, ami csak ront az általános viszonyokon, ideértve az ellátási láncok megszakadását, a magas kamatokat és árakat, a lankadó növekedést, ami megalapoz a fejlődő világ adósságválságának.
A járvány csak rontott ezen államok helyzetén, mint ahogy az ukrán háború is. De ugyanígy ki vannak szolgáltatva az időjárási rendellenességeknek is. A hőség sokszor már most is az emberi tűrőképesség határait feszegeti Afrikában és a Közel-Keleten. Latin-Amerikában dúl a szegénység és az erőszak.
A tehetős államok elsősorban saját magukra gondolnak, amikor csillapítani igyekeznek a kockázatokat, visszafogják másutt a beruházásaikat és nemigen hajlanak a tartozások átütemezésére. A klímaváltozás következményeit is elsősorban odahaza igyekeznek orvosolni. Pedig áldozniuk kellene a stabilitásra. És össze kell fogniuk Kínával, hogy ne omoljon össze a Dél.
https://www.economist.com/by-invitation/2022/08/30/what-ian-bremmer-thinks-2032-will-look-like
Neue Kronen Zeitung
Ausztriában első fokon 3,5 évre ítélték azt a moldáv embercsempészt, aki januárban úgy próbálta megúsznia a lebukást a magyar határtól nem messze, Güssingnél, hogy 14 illegális menekülttel a mikrobuszában megpróbálta elütni a járművet megállásra felszólító katonákat. Társa két évet kapott. Szerencsére nem történt baj, mert a határőrök még időben félreugrottak. A jármű később elakadt a szántóföldön. A tettes elmenekült, de pár nap elteltével Magyarországon elfogták.
A 26 éves férfi a tárgyaláson arra hivatkozott, hogy nem akart a hatóságok kezére kerülni. Az embercsempészetre pedig azért adta a fejét, mert anyagi gondjai vannak. Az ítélet még nem jogerős, mert az ügyészség egyelőre nem közölte, kíván-e fellebbezni.