FAZ
Az EU külpolitikai főmegbízottjához hasonlóan a szociáldemokrata luxemburgi és a konzervatív osztrák külügyminiszter is megdorgálta Orbán Viktort, amiért az visszalépne a Moszkva elleni szankcióktól. Egyikük sem mondta ki a magyar kormányfő nevét, de egyértelmű, hogy kinek szólt az üzenet. Jean Asselborn úgy fogalmazott: végzetes volna, ha visszavonnák a megtorló intézkedéseket, mert ha Putyin elérné célját Ukrajnában, akkor utána más országokat is megtámadna Európában.
Az osztrák diplomácia vezetője úgy nyilatkozott Brüsszelben a szakminiszterek tanácskozása kapcsán, hogy nem szabad átvenni az orosz propaganda szövegét – ez a kijelentés is egyértelműen Orbánnak szólt. Alexander Schallenberg hangsúlyozta, hogy az orosz gazdaság az idén 10 %-kal visszaesik, ezzel szemben Európában nem egészen 2 %-os növekedés várható. Mit akarunk – kérdezte – szabályokra épülő világot, vagy a dzsungel törvényét?
Mint ismeretes, előzőleg Josep Borrel kijelentette: egynémely vezetők a földrészen hibának minősítették a szankciókat, mondván, hogy azok többet ártanak az EU-nak, mint az oroszoknak. Ám az olajár ott tart, mint a háború kezdetén. Igaz egy időre kilőtt, ám az embargó hatására ismét esett. Akik nem így látják, azoknak nincs szemük? Nem néznek semmilyen grafikont – tette hozzá – szavait Orbánnak címezve.
Az újság rámutat, hogy Magyarország az összes megtorló lépést megszavazta, igaz, nem túl lelkesen. Csak az olajszállítások leállításánál feküdt keresztbe és csikart ki meghatározatlan időre szóló kivételt magának. Viszont a kormány kénytelen volt energia szükséghelyzetet hirdetni, mert nagyon alacsony a gáztartalék. A támogatott energiaárak orbáni modellje immár nem működik. Tüntetések zajlanak az ár- és adóemelések ellen.
Borrell éles reakciója jelzi, hogy a magyar politikus ezzel együtt érzékeny ideget talált el. Mindenütt aggódva figyelik, megnyitja-e Moszkva két nap múlva az Északi Áramlat 1 csapját a karbantartás után. A tanácskozáson egyébként a külügyminiszterek tovább félmilliárd eurót szavaztak meg Ukrajnának. Ezzel együtt érezni a tagok között, hogy bizonyos mértékig belefáradtak a gazdasági hadviselésbe. Így egyelőre nincs szó arról, hogy leállítanák a földgáz, vagy a hasadóanyagok importját.
Kurier
Az osztrák diplomácia első embere az Európai Tanács ülése után Bécsben, a köztévé esti híradójában megismételte, hogy a szankcióknak nincs alternatívájuk. Schallenberg kijelentette: egyáltalán nem érezte a brüsszeli egyeztetésen, hogy bárki kétségbe vonta volna a megtorló intézkedések szükségességét, az egység és összefogás szabta meg az álláspontokat.
Ám megjegyezte, hogy nem szabad beugrani a moszkvai narratívának, merthogy igazából az orosz gazdaság szívja meg a tagállamok közös fellépését, nem pedig Európa. Ugyanakkor utóbbinak nincs is más választása, mert Putyin az ököljogot igyekszik érvényesíteni. Hogy az elnök most az éhséget és az energiát fegyverként lóbálja, arra azt mondta, hogy ilyesmire még a Szovjetunió még a hidegháború csúcsán sem vetemedett.
Úgyhogy nincs más választás, mint a szankciók alkalmazása, ha a Nyugat nem akar belekeveredni a fegyveres viszályba. Nem szabad azonban elcsüggedni, a közösen bevezetett intézkedések meghozzák a hatásukat. Viszont osztrák külügyminiszterként nem tudja elfogadni, hogy ne történjen semmi az agresszió láttán.
Die Presse
Bécsi látogatása során a szlovák miniszterelnök azt közölte, hogy országa a jövőben nem akar függeni az orosz fűtőelemek szállításától. Eduard Heger hozzátette: nem világos, mennyi idő kell hozzá, de már dolgoznak rajta, mert a jövőben nem szeretnének ezen a területen kiszolgáltatott lenni Oroszországgal szemben. A pozsonyi kormány más hónapok óta tárgyal más, lehetséges szállítókkal. Normális körülmények között az átállás 3-6 évet vesz igénybe, ám a szlovák politikus szerint válságok idején sokkal gyorsabb megoldás szükséges az orosz urán kiváltására.
Arról is beszélt az osztrák kancellárral közösen rendezett sajtótájékoztatón, hogy a csúcsot döngető energiaárak, az orosz szénhidrogének okozta függő helyzet miatt szolidárisnak kell lenniük egymással az olyan államoknak, mint Németország, Ausztria, Magyarország és Szlovákia. Ezek az országok már a járvány idején is segítették egymást. El kell érni, hogy mindannyian elegendő földgázhoz jussanak a szóba jöhető vezetékeken keresztül.
Franceinfo
Orbán Viktor odahaza erős, ám az ukrán háború folytán a világban minden eddiginél jobban elszigetelődött. Az ultranacionalista politikus a harcokat arra használta fel, hogy még jobban megerősítse uralmát, de teljesen magára maradt. A magyar politika bezárkózott, grasszál a haveri kapitalizmus, az ellensúlyokat módszeresen kiiktatták, a sajtót járszalagra vették.
És a miniszterelnök rátett még egy lapáttal, amikor a járványra hivatkozva vészhelyzetet hirdetett, amit azután megerősített a háború miatt. Az ukrán menekültek jó része azonban továbbállt. Az infláció vágtat, az üzemanyagok árát befagyasztották. Az orosz gáz és olaj továbbra is baráti áron jön. Viszont az Európai Tanácsban a magyar fél amennyire csak lehet, akadályozza a földgázvásárlások leállítását.
Magyar földön Orbán győzelmet hirdet, ám külföldön sohasem volt ennyire magányos. Még Lengyelország is hátat fordított neki. Varsó megbékélt Brüsszellel, ezzel szemben Budapest továbbra is játssza a bajkeverőt. Az eredmény az lett, hogy a 27-ek közül az unió már csak a magyar tervet nem fogadta el az újjáépítési alap elköltésére. Mintegy 15 milliárd euróról van szó, ami nagyon kellene a kormánynak, hogy finanszírozni tudja a választási ajándékokat, amelyek kifizetődtek a politikában, viszont alaposan megterhelték az államkasszát.
FAZ
„Méregteleníteni” kell Európát, azaz meg kell szüntetni a függő helyzetet az orosz energiahordozók szállításától, ahogy azt Josep Borrell megfogalmazta – állapítja meg a kommentár. Hogy a szankciók hatása most mindenütt napirendre került, abban nincs semmi meglepő, mert az emelkedő gáz- és villanyárak mindenkit érintenek. Oda kell figyelni rá, mert a háború sorsát nem csupán a fegyverek döntik el.
Az EU igyekszik tartani az eddigi irányvonalat, ezért új szankciókon dolgozik, illetve további fegyverszállítmányokat készít elő Kijev számára. A nagy többség egyelőre támogatja Ukrajnát. Orbán messzemenően elszigetelődött az Európai Tanácsban. A végén minden attól függ, ki bírja tovább cérnával. Az európaiak, akiknél az energiaválság az egész gazdaságra kihat, vagy az oroszok, akik elvesztették a kapcsolatot a világpiac igencsak vonzó részével.
Wall Street Journal
Európai illetékesek türelemre intenek a szankciók kapcsán, miközben Orbán Viktor ismét kirohant az olajembargó ellen, olasz kollégája pedig felajánlotta lemondását, mivel vitája támadt a koalíciós szövetséges 5 Csillaggal arról, kell-e fegyvereket küldeni Ukrajnának. Brüsszelben úgy ítélik meg, gyengül a lendület, hogy újabb gazdasági nyomást gyakoroljanak Oroszországra, mert előtérbe került, hogy milyen kihatásokkal járna az a földrészre.
A külpolitikai főmegbízott stratégiai türelemre szólított fel, miután lanyhult a kedv további szankciók elrendelésére – részben, mivel Orbán Viktor kivívta, hogy országára ne vonatkozzon az olajvásárlások beszüntetése. Egy brüsszeli tisztségviselő úgy érzékeltette a klímát, hogy a háború elején jóformán automatikusan mentek át az oroszellenes javaslatok, illetve szakmányban hagyták jóvá Kijev anyagi támogatását, ám a jelek szerint a szervezeten belül most egészen más a légkör.
Die Zeit
A németországi Amnesty International főtitkára arra figyelmeztet, hogy kicsúszott az ellenőrzés alól a kémszoftverek piaca. Az ilyen termékek fontos támaszok lettek tekintélyuralmi kormányok számára – a Pegasus-ügy éppen egy éve robbant ki, de idáig nem sok következménye van.
Markus Beeko emlékeztet arra, hogy az Izraelben kifejlesztett megfigyelő programot több mint 20 állam vette meg, köztük az USA, Németország és Magyarország. Ám itt csupán a jéghegy csúcsáról van szó, mert a portékának van észak-macedón és német változata is. A gyártók és az érintett országok azt állítják, hogy ezeket csak a terrorizmus és a szervezett bűnözés ellen vetik be, de ez nem igaz: világszerte emberi jogi aktivistákat, újságírókat és jogászokat figyelnek meg velük.
A kémprogram a civil társadalom a jogvédelem módszeres elnyomásának eszköze lett. Azok ellen irányul, akik szembeszállnak a jogállami demokrácia elleni támadásokkal. Autoriter körök félnek az igazságtól, mint ördög a tömjénfüsttől. Ezért „alternatív tényeket” kreálnak, a politikai vitákban hazugságokat és féligazságokat csempésznek bele, bűnbakokat találnak, hogy eltereljék a figyelmet saját kudarcaikról. Ezért kellenek olyanok, akik egyértelműen kimondják, hogy a háború – háború, a kínzás – kínzás, a halál – halál. És hogy minden embert megillet a méltóság és a jog.
Az Amnesty International azt követeli, hogy az egész világon állítsák el az ilyen szoftverek adásvételét, amíg nem születnek meg a szükséges szabályok. A célpontokat tájékoztatni, illetve kártalanítani kell. De mindenekelőtt tisztázni kell Pegasus-ügyben a történteket. A titkosszolgálatokat erősebb parlamenti felügyelet alá kell helyezni. Az EU-nak el kell érnie, hogy ne lehessen szállítani ilyen eszközöket olyan kormányoknak, amelyek azokat az emberi jogok megsértésére használják. Mert az ilyen jogellenes digitális szimatolás a szabad társadalom alapját ássa alá.
The Times
A vezércikk szerint az orosz-iráni fegyverbazár azzal fenyeget, hogy továbbterjed a háború zsarátnoka. Az írás annak kapcsán jelent meg, hogy Teheránban ma találkoznak a két ország vezetői, a török államfővel kiegészülve. Ez pedig nem sok jót ígér. Elvileg nemes célokból hirdették meg, ám valójában arra szolgál, nehogy az USA befolyást tudjon gyakorolni a Közép-Keleten.
Az időzítés jelenti az áruló jelet, hiszen Joe Biden a múlt héten járt a térségben. Az amerikai kormányzat hidat próbál építeni Izrael és Szaúd-Arábia között, éspedig azon az alapon, hogy közös az ellenség: a rosszindulatú iráni rezsim. Az elnök azonban nem sokat tudott elérni. Rehabilitálta a szaúdi trónörököst, aki alaposan beszennyeződött a Khasoggi-gyilkosságban, viszont a herceg annyival nem hajlandó megdobni az olajkitermelést, amennyi már megszelídítené a benzinárakat, illetve visszafogná az inflációt a tengerentúlon a novemberi időközi választások előtt.
Hogy az Egyesült Államok szerepe megingott a régióban, az felhívás keringőre az olyan lator kormányok számára, mint Moszkva és Teherán, mindkettő forr a dühtől a szankciók miatt. Ha ők együtt cselekszenek, akkor félő, hogy több válság is összeolvad. A Nyugat már az ukrán háborúval is alig tud megbirkózni, ám ha a szikra tovább száll keletre, akkor a helyzet ugyanolyan képlékeny lehet, mint 1956-ban, a Szuez és a magyar forradalom miatt.
Az oroszok, perzsák és törökök egymással vetélkednek regionális hatalomként. Erdogannak meg kell kapnia a másik kettő beleegyezését, mielőtt fellépne a kurdok ellen. Közben arról tárgyal Moszkvával, hogy az ukrán gabona eljuthasson a Közel-Keletre és Afrikába. A NATO-ban sokan ráncolják a homlokukat, mert az egyik tagállam kénytelen alkuba bocsátkozni a nyugati rend két arcátlan ellenségével. De hát ilyen a ma a geopolitika. Veszélyes játszma.