(Fotó: Isza Ferenc/AFP)
FAZ
Az EU igazságügyi biztosa megerősítette, hogy rendszerszintű gondok vannak a magyar és a lengyel demokráciával, sőt szerinte Magyarországon az utóbbi egy évben tovább romlott a helyzet. Didier Reynders elmondta, hogy a napokban találkozott Varga Judittal, aki most először jelezte, hogy kormánya hajlandó tárgyalni a jogállami kérdésekről. Az is kedvező fejlemény, hogy a magyar Alkotmánybíróság úgy döntött: nem vonja kétségbe az Európai Bíróság joghatóságát.
Ezen felül a magyar fél jelenleg együttműködik az Európai Ügyészséggel, és első ízben vannak arra utaló jelek, hogy esetleg a csatlakozásról is szó lehet. Majd meglátjuk, hogy mi lesz a vége, ám biztos, hogy a támogatások segítségével az unió hatékony nyomást tud kifejteni, – állapította meg a politikus.
Ugyanakkor rámutatott: visszaköszön az a forgatókönyv, hogy az Orbán-kabinet visszautasítja a Bizottság kifogásait és azt állítja, hogy minden a legnagyobb rendben. Így azonban nem lehet előbbre jutni. Olyan konkrét reformjavaslatok kellenek magyar részről, amelyek számot vetnek a brüsszeli aggályokkal. Ez épp úgy vonatkozik a hosszú távú költségvetésre, mint az újjáépítési csomag felhasználására. Emellett az EU természetesen oda fog figyelni az ígéretek betartására is.
Reynders kitért arra, hogy hatalmas gondot jelentene, ha kiderül, hogy a magyarok nem hajlandóak tényleges reformokra, hiszen az uniónak egy hónapon belül konkrét javaslatokat kell benyújtania a 2027-ig szóló büdzsé ügyében. Azzal ugyanakkor nem ért egyet a biztos, amit a közelmúltban három nemzetközi jogász, köztük Kim Lane Scheppele és Daniel Kelemen felvetett, hogy ti. egyetlen petákot se folyósítsanak Magyarországnak. Az EUB ugyanis kimondta, hogy a magyar jogsértésekre arányos választ kell adni.
Südddeutsche Zeitung
Hat napja zajlanak a tüntetések Budapesten a kormány takarékossági tervei és adópolitikája ellen. Márki-Zay Péter felhívására ezrek demonstráltak. Ezek az első nagyobb tiltakozások, amióta a Fidesz hatalmas többséggel megnyerte a választásokat. A győzelemhez hozzájárultak a költségvetésből nyújtott ajándékok, adóengedmények és támogatások formájában.
Csak éppen a párt már nem tudja miből fizetni a kedvezményeket. A forint mélyrepülésben, a hatalom kifogy a pénzből, részben mivel az EU milliárdokat fagyasztott be a jogállami vita miatt. Ez egyhamar aligha lesz másként, mivel romokban van Magyarország és az uniós intézmények viszonya. Megalapozatlannak bizonyult a miniszterelnök ígérete, hogy majd az állam kipótolja azt az összeget, amelyet Brüsszel visszatart. Kénytelenek megszorításokat tudomásul venni olyan családok, amelyek idáig jelentős adóelőnyöket élveztek.
https://www.sueddeutsche.de/politik/viktor-orban-ungarn-eu-steuer-1.5622836
Die Presse
A vezércikk kiemeli: Orbán Viktor egy nap talán felfogja: az uniós tagállamok jóban-rosszban egymásra vannak utalva az ukrán válságban. Már csak azért is, mert az igazából az EU a tényleges ellenség az orosz elnök szemében. A szervezet jogbiztonságra épülő demokratikus rendszere ugyanis ellentmond mindannak, amit az autoriter orosz vezetés képvisel.
Természetes persze, hogy bizonyos emberek próbálnak kibújni a felelősség alól és igyekeznek jóban lenni az agresszorral. Magyarországon ilyen a miniszterelnök. Orbán elutasította a kemény megtorló intézkedéseket, a Kreml-főnök szoros barátjának érezte magát, de ettől még épp úgy eleshet a gáztól, mint a többiek.
Azon ugyanakkor nem lehet csodálkozni, hogy nagy az átfedés a szankciók bírálói és azok között az erők közt az unión belül, amelyek nem tekintik értéknek a szervezetet. Vagy úgy találják, hogy az keresztezi hatalmi törekvéseiket.
A büntető lépések a háború részét képezik, mert Európának nem volt más épkézláb eszköze, hogy reagáljon az invázióra. Csakhogy az orosz állam jócskán nyer a megemelkedett olaj- és gázáron, így ez nem ösztönzi a harcok leállítására. Másfelől viszont könnyű úgy beállítani, hogy a szankciók okozták a bajt, pedig ez csak részben igaz. Nem jelentenek csodaszert, hatásukat csak lassan fejtik ki. De azért remélhetőleg az oroszok a végén kifutnak a pénzből, valamint a hadfelszerelésekből is.
Viszont mit lehetett volna várni, ha Brüsszel szemet huny Ukrajna megszállása felett, netán pro forma tiltakozik? Az unió nagy valószínűséggel szétesett volna, mert főleg a Baltikum és Lengyelország úgy érezte volna, hogy magára maradt, miközben igencsak megalapozott volt az aggodalma Oroszország miatt.
https://www.diepresse.com/6166547/die-andere-realitaet-der-sanktionen?from=rss
Guardian
Putyin már egész Európa ellen vívja a háborút és csakis katonai eszközökkel lehet megállítani. Így foglal állást Simon Tisdall, a lap külpolitikai szemleírója. Úgy értékeli, hogy az orosz elnök fegyverként vetetze be az élelmiszert, az energiát, a menekülteket, az egyre terjedő gazdasági és politikai nehézségeket a földrészen. A szankciók nem váltak be, az viszont katasztrófával érne fel, ha Ukrajna kénytelen volna területeket feláldozni a békéért cserében. További drámákhoz szolgálna precedensül, lásd Tajvant, vagy Észtországot, arról nem beszélve, hogy véget vetne Ukrajna szuverenitásának.
Itt az idő felébredni és megérezni a puskaporszagot, mert az instabilitást, gondokat és félelmet zúdít a földrészre. Téveszme a NATO részéről, hogy a harcokat ukrán földre lehet korlátozni, az pedig mindig is teljes képtelenség volt, hogy szankciókkal, illetve harcfelszerelések szállításával fel lehet tartóztatni az oroszokat. Hiszen az elnök célja az, hogy nyomorúságba döntse Európát. És máris mindenki számára háborús viszonyokat teremt. Hosszú, hideg, megpróbáltatásokkal teli tél közeleg, sűrű áramhiánnyal és felfordulásokkal.
És az ostromállapot csak fokozódni fog. Gyorsan szétfoszlik az illúzió, hogy a földrész kimaradhat a nehézségekből. Olyan, vagy még mélyrehatóbb változás áll küszöbön, mint amilyen a 2008-as pénzügyi válság, a Brexit vagy a járvány volt. Fagyoskodó nyugdíjasokkal, éhező gyerekekkel, üres polcokkal a boltokban, a megélhetési költségek elviselhetetlen megnövekedésével, leértékelődött bérekkel, utcai tüntetésekkel. A jelek nagyon afelé mutatnak, mint ami Sri Lankán történt.
Számítani kell arra is, hogy megroppan az európai szolidaritás. Az orosz gázszállítmányok elmaradása egymás ellen fordítja az országokat, még nagyobb inflációt eredményez és megtöri a Moszkva-ellenes szövetséget. Ugyanakkor a szankciók messze nem elégségesek, hogy jobb belátásra bírják a Kremlt. Visszaütnek és nem is szereznek igazán érvényt nekik.
Ennélfogva a NATO katonai erejével lehet csak megfordítani a dolgokat. Ez nem jelenti a 3. világháborút, viszont csak így lehet gyorsan megálljt parancsolni a rémségeknek, de úgy, hogy Putyin és esetleges utánzói ne húzzanak hasznot a mészárlásból.
Az elnök nyíltan az európai demokráciát fenyegeti. Az írás ott van a falon. Elég a félszívvel meghozott intézkedésekből, a vacillálásból. A katonai szövetségnek rá kell kényszeríteni a fosztogató orosz egységeket, hogy húzzanak vissza az ország elismert határai mögé. Nem csak Ukrajnát, hanem Európát is meg kell menteni.
FT
Egész Európa számára sürget energiabiztonsági stratégiát vendégkommentárjában Constanze Stelzenmüller, az amerikai Brookings Intézet vezető kutatója. Emlékeztet arra, hogy az EU-nak nincs megállapodása a gáztartalékok megosztására, a baj láttán, bilaterális alapon csupán néhány ország kötött sebtében egyezséget. De ezekből kimaradt Franciaország, Hollandia, Spanyolország és Belgium, amely nem Oroszországtól vásárol sok gázt.
Putyin ugyan a német társadalom ellenállását és az ország politikai akaratát próbálja megtörni, amikor a gázcsap elfordításával fenyeget, de igazából egész Európát célba veszi. És a német gázválságot megérzi a földrész, miközben Moszkva másokkal akarja megfizettetni a háborút.
Mindenesetre Németország kereskedelmi mérlege három évtized után már negatívba fordult, köszönhetően a magas gázáraknak. Az infláció rekordmagasságban jár, visszaesés közeledik. Az olcsó orosz energia a gazdaság világméretű versenyelőnyének alapvető forrása volt – idáig. Berlinnek nem sok lehetősége van, de azok is kellemetlenek és tökéletlenek. És a helyzet csak egyre romlik.
Sokak számára elfogadhatatlan, hogy a németek most szolidaritást kérnek, amikor előtte szakmányban legyintettek a bírálatokra és éveken át, kőkeményen csakis a nemzeti érdekeket követték.
https://www.ft.com/content/3458db6f-66f2-48ee-b344-0d1930204b07
FT
A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy az olasz miniszterelnök nem léphet le a színről, mert az országnak szüksége van rá. Az persze az olasz viszonyok közepette elkerülhetetlen, hogy nem tartott sokáig az általa hozott stabilitás. A békét a koalíciós szövetséges 5 Csillag rúgta fel, amiután Mario Draghi felajánlotta lemondását, ám az államfő, igen helyesen, nem fogadta el.
Ám Olaszország most politikai válságba került, a lehető legrosszabbkor, mivel kilőttek a megélhetési költségek és Ukrajnában zajlik a háború. Ez a hét kulcsfontosságú lesz, nem csupán az olaszok számára. A legjobb volna, ha a miniszterelnök maradna, ameddig csak lehetséges. Időt kell neki adni, hogy véghezvigye legfőbb törekvéseit, így elfogadtassa az új költségvetést és keresztülnyomja a reformokat, amelyek nélkül Róma nem juthat hozzá a segélyalapból előirányzott 200 milliárd euró következő részéhez.
A vákuum még jobban elvonná a Nyugat figyelmét az ukrán helyzetről. Hogy ennyi teher nehezedik a miniszterelnökre, az vádirat az olasz politikai osztály ellen. Hiszen nem tudta meggyőzni a piacokat, hogy Draghi után is van elképzelése a változások folytatására. Ehelyett felerősödtek a belharcok.
A pártoknak el kell kötelezniük magukat az eddigi politika mellett és az elvileg jövőre esedékes választásokig marasztalniuk kell a politikust. Mert a szerkezeti átalakulás lehetősége gyorsan elillanhat. Bármi áron, de el kell érni, hogy ez az ablak ne záruljon be már a héten. És ez érvényes Draghira is.