Reuters/Voice of America
Hogy a tegnapi budapesti tüntetésen mindössze ezren vettek részt, az rávilágít, hogy ugyan a felszín alatt lappang az elégedetlenség az államháztartás megerősítésére meghirdetett rendelkezésekkel szemben, ám egyelőre nem jött lendületbe a kormányellenes mozgalom. Még Budapesten sem, ahol pedig az ellenzék a legjobban szerepelt az áprilisi választáson.
A nacionalista miniszterelnök a legkeményebb erőpróba elé néz, amióta csak visszakerült a hatalomba 12 évvel ezelőtt. Az infláció két évtizede nem volt ilyen magas, a forint mélységi rekordokat döntöget, a jogállami vita miatt bizonytalan, hogy érkeznek-e az uniós támogatások. A hatalom hiába rögzítette az üzemanyagok és néhány alapvető élelmiszer árát, az infláció miatt a jegybank a rendszerváltás óta nem látott ütemben kénytelen kamatot emelni.
De a forint folytatja mélyrepülését az euróval, szemben, ami még jobban nyomja felfelé az árakat. Az emberek ugyanakkor borúlátóak az ügyben, hogy rá lehet-e kényszeríteni a hatalmat a gazdaságpolitika megváltoztatására.
https://www.voanews.com/a/hungarians-rally-against-orban-s-reforms-skeptical-of-change/6661759.html
Le Monde
A Bizottság újabb offenzívát indít Budapest ellen, amikor az Európai Bíróság elé viszi az LMBT-törvény és a Klubrádió ügyét. Brüsszel ugyan üdvözölte, hogy a magyar fél újabban az uniós ajánlásoknak megfelelően készséget mutatott a korrupció visszaszorítására, ám a változatlanul fennálló jogállami hiányosságok miatt most az EUB-hez fordult. A héten kihozott demokrácia-jelentésben az EU végrehajtó testülete erős kifogásokat emelt Magyarország ellen a közösségi normák megsértése miatt.
Azon kívül a szervezet attól is tart, mivel mindenütt robbannak az energiaárak, illetve Oroszország a gázcsap elzárásával fenyeget, hogy a járvány kezdetéhez hasonlóan bizonyos tagállamok ezúttal sem lesznek szolidárisak a többiekkel, és megint csakis magukra gondolnak. Ezért nyújtott be keresetet a kettős magyar üzemanyagárak miatt. Ám itt Orbán részéről fontos eszközről van szó saját választóinak megnyerésére, ezért ha kénytelen lesz feladni a szabályozást, az sokba kerülhet neki. Főleg, hogy már így is kénytelen volt visszavonni egy sor választási ajándékot, mert azok alaposan megterhelték a költségvetést.
A kormányfő bizalmasai egyébként arról tájékoztatták az európai illetékeseket, hogy a magyar kormány Brüsszel követelésére kész bevezetni több reformot is.
Bloomberg
Románia tart az orosz elnöktől, de Vlagyimir Putyinnak is van félnivalója, mert a szomszéd ország mutatja, mire juthat egy állam, ha elindul a nyugatosodás útján – írja Robert D. Kaplan, a philadelphiai Külpolitikai Kutató Intézet egyik vezető munkatársa. Van összehasonlítási alapja a fejlődés megítélésére, mert először csaknem 40 éve járt román földön, Ceausescu teljesen lepusztult birodalmában.
Úgy értékeli, hogy a román politikai és pénzügyi stabilitás ékesen cáfolja mindazokat, akik hibának tartják az EU és a NATO bővítését, és úgy vélik, hogy az elkerülhetetlenül vezetett az ukrán háborúhoz. Hozzáteszi, hogy az Orbán-féle tekintélyelvű populizmus, illetve a bolgár politikai zűrzavar ízelítőt ad abból, mi lett volna a térségben a felvétel nélkül.
Mellesleg ez esetben igen éles választóvonal húzódna a földrészen kelet és nyugat között. De ettől a románok még félnek, mert azt gondolják, hogy az orosz hadsereg előrenyomul egészen Moldováig, beleértve a szakadár Dnyeszteren-túli köztársaságot. És cseppet sem bíznak a németekben és a franciákban, mert úgy vélik, hogy azok feladják a nagy elszántságot Moszkvával szemben, amint fűtési gondok lesznek náluk az orosz gázszállítások elakadása miatt.
A szakértő kitér arra, hogy Románia abban a pillanatban kezdett el emelkedni, amikor 1989-ben kivégezték a Ceausescu-házaspárt. Putyin autokráciája nem vethető össze azzal, amit a diktátor művelt, de az invázióval ő is egy olyan költséges és veszedelmes útba vágott bele, aminek a vége megjósolhatatlan. De tanulhat a „Kárpátok géniuszának” sorsából. A román közvélemény pedig hajlik arra az igazságra, hogy az orosz vezető is hasonlóan végezheti.
Washington Post
Gyorsan a börtönben találhatja magát Steve Bannon, aki ellen holnap kezdődik a per, miután semmibe vette a kongresszusi bizottság idézését, hogy mondja el, mit tud a törvényhozás tavaly januári ostromáról. Nagy hangon fogadkozott ugyan, hogy a tárgyaláson a Biden-kormányzat majd megkapja tőle a magáét, ám a védőkkel folytatott egyeztetésen a bíró közölte, hogy szó sem lehet az ügyvédek által felállított koncepcióról. Itt csak az a kérdés: Donald Trump egykori szárnysegéde tudatosan hagyta figyelmen kívül, hogy meg kell jelennie a testület előtt, vagy csak rosszul értette az időpontot.
A törvényhozók azt akarták megtudni tőle, hogy mi történt az egyik washingtoni hotelben a puccskísérlet előtti éjszakán, amikor az elnök támogatói megpróbáltak republikánus képviselőket rávenni, hogy utasítsák el a választás eredményét. Annál is inkább, mert Bannon úgy tüntette fel, hogy ő volt ezeknek a kísérleteknek, illetve a másnapi támadásnak a szellemi atyja.
Ha elmarasztalják, 30 naptól egy évig terjedő börtön fenyegeti, de a korábbi, hasonló ügyekben a büntetést még senkinek sem kellett letöltenie. Bannon (aki Orbán Viktor nagy csodálója – a szerk. megj.) egyébként változatlanul igen népszerű, az Apple közösségi platformján már több mint 200 millióan kattintottak rá bejegyzéseire.
Facing trial, Bannon vows to go ‘medieval,’ but judge says meh