címlapkép:
ANDREA CARRUBBA / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP
Politico
Az ukrán elnök hivatalvezetője arra szólít fel, hogy a Nyugat fogadja el Volodimir Zelenszkíj javaslatát és nyilvánítsa Oroszországot terrorista államnak. Andrij Jermak szerint itt az idő cselekedni, annál is inkább, mert a lépésnek drámai jogi hatása lenne a háború szempontjából. A véleményt abból az alkalomból tette közzé, hogy Hágában ma kezdődik nemzetközi konferencia az ukrán háborús bűnökről.
A fórumon nemzetközi szakértők, jogászok, politikusok, köztük az ukrán külügyminiszter igyekeznek összehangolni a folyamatban lévő vizsgálatokat, hogy a tettesek ne úszhassák meg. Hiszen a nemzetközi jogot nap mint nap megsértik a támadók, elég csak a mariupoli színház elleni támadásra, vagy a bucsai mészárlásra gondolni.
Jermak kiemeli: az jó, hogy a szövetségesek egyöntetűen elítélik a nem katonai célpontok ellen, válogatás nélkül végrehajtott támadásokat, ám néven kell nevezniük, ami történik, hiszen az oroszok terrorista módjára járnak el – politikai célokból. Ha ezt a világ kimondja, akkor egyetlen nyugati partner sem állna szóba orosz üzletfelekkel, hiszen terroristákkal senki sem kereskedik. Vagyis Moszkva még kevésbé jutna hozzá a küzdelem folytatásához szükséges anyagi lehetőségekhez.
Idáig azonban csupán Litvánia tett eleget Kijev többszöri kérésének. Az amerikai Szenátus Külügyi Bizottsága támogatja a javaslatot, de a Fehér Ház kivár. Viszont gúnyt űzne a nemzetközi szabályozásból, ha Oroszország nem kerülne be a terrorista államok kategóriájába. Persze lehet, hogy néhány emberélet egyszerűen nem ad kellő nyomatékot a dolognak.
Die Presse
Európa bőven reszkethet, ha Olaszországban kiesik Mario Draghi, a védőgát, mutat rá a lap, miután a miniszterelnök benyújtotta lemondását, ám azt az államfő nem fogadta el. A kommentár szerint az EU a háború kellős közepén, az energia- és gazdasági válság miatt meggyengülve semmiképpen sem engedhet meg magának egy olasz kormánydrámát – bizonytalan kimenetellel.
Az olaszoknál persze kabinetek jönnek és mennek és a külvilág általában nem érti a római belpolitikát, de ez most más. Nagyon fájhat és a lehető legrosszabbkor következett be. Nem szabad megengedni, hogy megdráguljanak az olasz államadósságok, mert az visszaütne a gyengélkedő euróra.
De Olaszországnak azért is működnie kell, mert a gyors reformoktól függ, hogy Brüsszel kifizesse a korona milliárdokat. Azon kívül Európa jelenleg nem nélkülözheti a stabil olasz állam közreműködését. Draghi ismét felvitte országát az A-ligába, Biden bízik benne, noha az olasz kormányban és a törvényhozásban Putyinnak jó pár barátja akad.
A politikus Róma megbízhatóságának első számú garanciája. Tűzfalat jelent az olyan tévelygő pártokkal szemben, mint az 5 Csillag, Salvini Ligája vagy Berlusconi Forza Itáliája. Szavatolja a viszonylagos stabilitást és hatékonyságot. Tapasztalt válságkezelő. Ez azonban sovány vigasz, mert a fejlemények éles fényben mutatták meg, milyen figurák szerepelnek az olasz közéletben. Hiszen az 5 Csillag vezére, Giuseppe Conte kellő rövidlátással azért borított asztalt, mert nem tetszett neki egy szemétégető terve Rómában. Mindeközben türelmesen várakozik Giorgia Meloni, az ultrajobbos és NATO-ellenes Olaszország Testvérei élén, hogy győzedelmesen színre léphessen.
https://www.diepresse.com/6165647/wenn-der-schutzwall-draghi-faellt-muss-europa-zittern
EUobserver
Orbán Viktor politikai okokból államosít három budapesti teret is – írja Ibolya Tamás, aki diplomatából előbb a Városháza munkatársa lett, most pedig a Párbeszéd parlamenti csoportjában a közpolitikáért felelős. Felidézi, hogy Karácsony Gergely megválasztása óta a kormány folyamatosan megkurtítja a főváros költségvetését, mert akadályozni igyekszik az önkormányzat működését. Továbbá próbál közterületeket kisajátítani, illetve jelentős fejlesztéseket monopolizálni.
A közlekedés tervezésére párhuzamos struktúrát hozott létre, egy csomó beruházást kivett a normál engedélyezési eljárásból. Több célja is van ezzel: 1. Orbán kezében legyen jó pár nagy építkezés sorsa, így évtizedekre ő határozhassa meg a városképet. 2. Elhárítsa az akadályokat a korrupció útjából és csókos cégeket hozzon helyzetbe. 3. Hogy felülről erővel beleszól a dolgokba, azzal hangsúlyozza, hogy a kormánynak és nem a környezetvédő polgármesternek köszönhető a fejlődés.
Csak éppen a legtöbb központi programot éles bírálatok érik, mert nem célra vezetőek, átláthatatlanok és nem kérték ki hozzájuk a helyi lakosság, illetve szervek véleményét. Ugyanakkor a fővárosi hatóságok megkerülésében fontos eszköz a gyorsított közbeszerzési eljárás, amikor is kiemelten fontos nemzeti érdeknek nyilvánítanak bizonyos projekteket. Ilyenre már jó 200 példa akad.
Hírhedt eset a Városliget, amelynek központilag elhatározott fejlesztése azt támasztja alá, hogy mit sem számít a széles körben egyeztetett és jóváhagyott városépítési stratégia. És ez csak folytatódni fog a mostani törvényhozási időszakban.
[Opinion] Why is Orban ‘nationalising’ three Budapest public squares?