Három évre elosztva mintegy 1,2 milliárd forint összegben, minden idők legnagyobb és legtöbb szolgáltatást nyújtó lakossági zajvédelmi programját indítja el szeptemberben a Budapest Airport. A több mint tíz éve futó és 2022 őszétől kibővített program célja, hogy a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelében élők zajterhelése csökkenjen az ingatlanok nyílászáróinak utólagos szigetelése vagy cseréje által. A Budapest Airport a korábban érintett 1500 ingatlanon túl számos további ingatlantulajdonos számára ajánlja fel a programban való részvétel lehetőségét, több ütemben megvalósítva. A Budapest Airport vezérigazgatója (Chris Dinsdale), valamint a 17. kerület (dr. Bakos András), 18. kerület (Szaniszló Sándor), és 10. kerület (D. Kovács Róbert Antal) polgármesterei, illetve Vecsés (Szlahó Csaba) és Üllő (Kissné Szabó Katalin) polgármesterei – mint a repülőtér szomszédságában lévő kerületek és települések vezetői – közös sajtótájékoztató keretében jelentették be az ősztől kibővített formában elérhető zajvédelmi program részleteit.
A program előzményei kapcsán fontos kiemelni, hogy a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér környezetében még 2016 februárjában jelölte ki a légiközlekedési hatóság a zajgátló védőövezetet, aminek a határait a hazai jogszabályok szerint állapították meg – tekintettel a következő tíz évben várható légiforgalom alakulására. A Budapest Airport azonban ennél már jóval korábban, 2008-ban önkéntes alapon megkezdte a repülőtér környéki lakóingatlanokban a lakossági ablakszigetelési programot, ami elsősorban a főváros 17. és 18. kerületének egy részét, illetve Üllő és Vecsés bizonyos körzeteit érintette. 2008 és 2020 között mintegy 1500 ingatlantulajdonos számára került felajánlásra a lakossági ablakszigetelési program, amelyet többszöri felhívást követően, az érintett lakók összesen 30%-a igénybe is vett.
A Budapest Airport tulajdonosai és menedzsmentje még 2019-ben önként döntött arról, hogy a vállalat a már évek óta futó zajvédelmi programját nagyságrendekkel kibővíti, mind a bevonásra kerülő területeket, mind pedig az erre szánt forrást többszörösével megnövelve, az elérhető szolgáltatásokat pedig kibővítve. A koronavírus járvány miatt azonban a program indulását el kellett halasztani, tekintettel arra, hogy a munkálatok személyes kontaktussal jártak volna.
Annak érdekében, hogy a program és az újonnan bevonásra kerülő településrészek a lakók igényéhez igazodjon, a Budapest Airport 2022 év elején konzultációt kezdeményezett az érintett kerületek és települések polgármestereivel. 2022 júniusára, többszöri egyeztetést követően az 1,2 milliárd forintos keretösszegű program véglegesítésre került, és a következő 3 évben meg is valósul.
Polgár Zoltán