Újabb város „csatlakozott” a TGSZ-ben munkálkodó újságírók által meghódítottak közé. Ezúttal Pápa volt a célpont, s nyugodt szívvel állítom, a 2 napos „rohanás” feledhetetlen volt. Visszaemlékszem, amikor anno, a „ritkán rendelkezésre álló” szerény valutakerettel eljutottam külföldre, a vágyott városba, kora reggeltől késő estig talpon voltam, hogy minél több élményt sikerüljön begyűjteni, a lehető legrövidebb időn belül. Nos, ebben a szép, zöld és sok tekintetben gazdag, városban sem történt ez másként.
A két autóval a társaságot helyszínre szállító fiatalurak – Attila és Tamás -, már menetközben is „ontották” az információkat, érzékelhető „elfogultsággal” hívták fel a figyelmet a megjegyzésre érdemes látnivalókra, azok történelmi, vagy művészeti, esetleg földrajzi adottságainak összefüggéseire.
Miután „kikötöttünk” az Esterházy-kastélyban, átadtak bennünket meghívónknak, Boros Katalin ügyvezetőnek, a Pápai Platán Nonprofit Kft. – hívjuk a továbbiakban CÉG-nek! – főnökasszonyának. S bár Attila végig, és igen sikeresen töltötte be az ellentmondást nem tűrő, pontosságot megkövetelő idegenvezetői szerepkört, onnantól Kati volt az, aki mindenre odafigyelt, előzetesen „lejátszotta” a szereplőkkel feladataikat, s ha tehette a csoporttal tartott, akkor is, amikor a sok-sok ismeretet nyújtó tájékoztatást, máshol, más közvetítette felénk. (A gasztronómiai kérdéskörre itt nem térnék ki, az tudniillik egy másik, legalább hasonló hosszúságú írást érdemelne!)
A CÉG Pápa városában, amolyan „mindenes”. A csodásan felújított műemlék épület – korábban szovjet katonai „szálláshely” – 2015. áprilisi megnyitása óta, a család történetét bemutató kastélykéntműködik. Az idegeneket egy korabeli jelmezbe öltözött – és igen felkészült! – szakember kalauzolja, s invitálja az eredeti szépségükben tündöklő termekbe.
A barokk főúri enteriőrbe lépve aztán az Esterházy család egyik hölgytagja kedves szavakkal, korhű hanghordozással, tartalommal és természetesen korabeli öltözetben fogadja a „különlegesen tisztelt és szívesen látott vendéget”. Hangulat megalapozva. A továbbiakban hallhatunk pohárköszöntőt a báli mulatság megnyitása alkalmából, korabeli zenét, a családtagok – és képzelt vendégeik – táncát kísérendő, marionett színházi rögtönzést – az országban egyetlen, amelyik kastélyban működik! – és minden mást, amitől „visszarepülhetünk” abba a korba, s elképzelhetjük milyen lehetett itt az élet.
A palota üzemeltetésén kívül általános közművelődési, könyvtár feladatokat is ellát a CÉG. Működteti a városi televíziót, rádiót, havi magazint jelentett meg, és novembertől februárig jégpályát biztosít a városiaknak. Egy holland jégkorongedző – azóta lakást is vásárolt a közelben – minden télen visszatér, hogy edzést tartson fiataloknak…
Az ország egyetlen Kékfestő Múzeuma is a CÉG égisze alatt működik. A tevékenység folyamata, a korabeli gépek, műhelyek, igazi kuriozitást jelentenek a látogatók számára.
Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei Pannonia Reformata Múzeum (aki ezt első olvasatra megjegyzi, jelentkezzen egy fagyiért!) a nevében jelzett fenntartó egyházi intézménye.„Hajléka az örökkévalóságnak”, látható itt a Vizsolyi Biblia egy (másolt, de számozott) példánya, s emellett egyedülálló óegyiptomi kiállításon mutatja be Hori, egy hajdani wab-pap múmiáját.
A zöld város azzal – is – büszkélkedhet, hogy itt „keresztelkedett” meg a nagy magyar költő. Amikor megkezdte tanulmányait a Pápai Református Kollégiumban (1841) Petrovics volt a neve. Egy évvel később Petőfiként távozott.
Még egy mondatra maradva a „vallásnál”, az 1840-es évektől, Esterházy Károly jelentős hozzájárulásával épült Zsinagóga valaha szebb napokat látott. Monumentalitása, kivitelezése lenyűgöző, statikailag ma is „tökéletes”, csak éppen mérhetetlen mennyiségű pénz kellene, a készen álló, tervek szerinti felújításához.
Pápa járáshoz 48 település tartozik. Ezek egyike Ganna, ahol az Esterházy Mauzóleum található. A templomot Esterházy Miklós építteti a XIX. század elején, 1818-ban avatják fel. Az épület magja a földbe süllyesztett kör alaprajzú kripta, s amikor az kicsinek bizonyult, Esterházy Móric (1881-1960) volt miniszterelnök jóvoltából egy nyolcszögletű épületrésszel bővült. Itt látható a néhány éve eltávozott Esterházy Péter sírja is. Esterházy Mónika grófnő ottjártakor „birtokaink középpontjának” nevezte Gannát.
Közeli település Tapolcafő, amely méltán büszke Forrás Tanösvényére. A 2011-ben átadott kirándulóhely 600 m hosszú és az állandó hőfokú, kristálytiszta vízű Tapolca patak mentén, télen, nyáron járható. Ha a kirándulók kicsit jobban éreznék magukénak, s ez nemcsak a különböző virágok hazavitelében, és a használt hulladékok „ott felejtésében” nyilvánulna meg, mindenki jobban járna.
Visszatérve a városba, a Várkertfürdő várja, szintén egész évben az errefelé barangolókat. Hatalmas területe, strandja, termál és gyógyító részlege, uszodája, s nem utolsósorban szállodája a legkényesebb igényeket is kielégíti. Ha az időjárás elűzi a Balaton mellől a vendégeket, nagyobb a telítettség, ellenkező esetben a Magyar Tenger a „győztes”. Három éve nyáron volt egy 4200 látogató feletti nap is.
A tanulmányutak sajátossága, hogy elviszik a sajtó képviselőit olyan helyre is, ahová civil halandó „csak úgy” nem juthat be.
Az MH Pápa Bázisrepülőteret, előzetes bejelentkezés, engedélyeztetés és a látogatók adatainak megadása után, szervezett csoportok is látogathatják. S annak ellenére, hogy a programot „nem fényképezünk, nem publikálunk bemutatás és engedély nélkül” kitétellel hirdették számunkra, nagy élményt nyújtottak a látnivalók, a hallottak. S talán egyszer erről is „elkövetünk” egy részletes ismertetőt. HáJá