( forrás: infovilag.hu )
1938: a második világháború kitörése előtti utolsó békeév májusában lépett hatályba Magyarországon az első zsidótörvény. Az alábbi visszaemlékezés szerzője, az idén 103. életévébe lépett Tatár Imre Vas- és Aranytoll-életműdíjas újságíró is egyike volt azoknak, akinek az életét is meghatározóan befolyásolta a jogegyenlőség elvét sértő jogszabály. 1938-ban érettségizett, egyetemre nem mehetett. (A nyitó képen: érettségi találkozóra gyülekeznek a Tavaszmező utcai gimnázium egykori diákjai.)
Érettségi találkozóink sora: a harmincadik, a negyvenedik. Az utolsó, az ötvenedik. A résztvevők itt már csak egyetlen asztalt ültek körül. Meghalt Marics Emil, az örök szervező. Elmúlt az élet.
De most itt ez a névsor. A véletlen figyelmeztet, lehetőséget kínál. Jelentkeznek a fiúk. Fiókom rejtekéből fényképek kerültek elő. Megelevenednek az arcok, beszélni kezdenek. A fiúk jönnek, mennek. Mintha újabb érettségi találkozóra készülnének. Tudom, tudom, egyetlen biztos kivételtől eltekintve mind eltávoztak. Gondolkozom. Van kisegítő példa. Hajdani cserkészcsapatunk öregjei – ha fogyó számban is – rendszeresen találkoztak. Számba vettük, ki-hol van, s aki örökre eltávozott közülünk, arról ezt mondtuk: „Átköltözött az égi táborba.” Ilyenformán a VIII. B., ha találkozni akar, az égi iskolában teheti meg.
Meghökkentőnek hangzik – ne csodálkozzon az olvasó! Ha meg akarom kísérelni most a kapcsolatfelvételt, egyetlen módon tehetem. Levelet írok az égi gimnázium címére, az igazgató úrnak, az égi iskola vezetőjének: hívja össze még egyszer az osztályt, ahol nekünk filozófiát tanított. Vegye elő azt a hajdani témát, amelyet így nevezett: „associatio idearum” Magyarul: gondolattársítás. Emlékezzenek közösen az égi iskola falai között, a földi régire, a Tavaszmező utcában állóra. Én pedig megpróbálom e névsor alapján megeleveníteni őket. Elmondom mindazt, amit földi sorsukról tudok. Amire emlékszem.
Elő a névsort. Nem a bizonyítványban látható jegyek alapján haladok, hanem ábécé-sorrendben. Higgyék el, az osztályzat legfeljebb az egyetemi felvételkor lehet érdekes. Utána a fiók mélyén pihenő emlékké válik. Tehát nézzük: folytatás