Die Zeit
Az Európai Parlament azt sürgeti, hogy újabb területekre terjesszék ki a kétharmados döntéshozatalt, mert pl. főként a külpolitika területén de facto vétójogot ad Magyarországnak és Lengyelországnak, hogy a határozatokat csak úgy lehet jóváhagyni, ha azokat minden tagállam megszavazza. Ugyanakkor az EP szerint az unió jogkörét ki kellene bővíteni az egészségügyi és a védelem területén.
Az alapszerződések módosítása azonban minden, csak nem sétagalopp. Bonyolult és hosszadalmas szokott lenni, ráadásul 13 ország, köztük Bulgária, Horvátország, Lengyelország, Finnország és a három balti köztársaság már elvetette a javasolt módosítást. Ehhez képes jó pár európai törvényhozó követeli, hogy az állam- és kormányfők már a nem egészen két hét múlva esedékes következő csúcson hívják össze az alkotmányozó konvenciót.
https://www.zeit.de/politik/2022-06/eu-parlament-forderung-abschaffung-einstimmigkeitsprinzip
Kurier
Gerald Knaus úgy látja, hogy a háború az EU jövőjét is eldönti. A berlini Stratégiai Kezdeményezés Intézet vezetője, aki arról híres, hogy ő találta ki: Törökország segítségével tartóztassák fel az Európába irányuló menekültáradatot, kiemelte: most eldől, hogy az erő révén lehet-e jogot sérteni, illetve hogy a demokráciák békében és egyenjogú partnerként élnek-e egymás mellett. Továbbá, hogy a határokat szabadon átjárhatóvá teszi-e az együttműködés és az integráció.
Szerinte határozottan meg kell védeni azt az elvet, hogy amely 1990-ben meghirdette, hogy Európa a demokráciák közössége, aminek alapját az emberi jogok jelentik. Ellenben az orosz elnök azt hirdeti, hogy a mai uniónak nincs létjogosultsága. Az ő szemében kizárólag nagyhatalmak és befolyási övezetek léteznek. Képtelenségnek, délibábnak tartja az EU-t, amelyben kisebb és nagyobb államok együtt élnek, birodalmi központ nélkül. Ezért azon van, hogy felszámolja a szervezetet.
A szakértő kitért arra, hogy elképzelhető: az ukrán elnök pár hónap múlva békét köt, belenyugszik a területi veszteségekbe. Ám ily módon annál fontosabb, hogy Európa már most jelezze: szövetségesként tekint az ukrán demokráciára. És azt is meg kell üzennie, hogy távlatilag számít egy demokratikus Oroszországra is.
Süddeutsche Zeitung
A konzervatív lap vendégkommentárra kérte fel Ungváry Krisztiánt, aki azt hangsúlyozza, hogy Magyarország különleges szerepet tölt be a NATO-ban az ukrán háború ügyében. Kész ugyan nyilvánosan elítélni a hadműveleteket, sőt Orbán politikai kegyenceként Novák Katalin nemrég kék-sárgába öltözött és az orosz háborús bűnösök felelősségre vonását követelte, ám ettől még a magyar álláspont egyértelműen oroszbarát és nyugatellenes. Az állami ellenőrzés alatt álló sajtó 2014 óta egyetlen szóval sem bírálta Moszkvát, ellenben szakmányban uszít Brüsszel ellen.
A történész felhívja a figyelmet arra, hogy Orbán és truppja úgy tesz, mintha a viszály szláv belügy lenne, és nem tartozna Magyarországra is. Azaz mintha mindegy volna, hogy a független Ukrajnával vagy netán egy orosz bábállammal vagyunk határosak. Ugyanakkor Kövér László Putyin szekerét tolta, amikor kijelentette, hogy az ország a földrész utolsó bástyája a dekadens Nyugattal szemben.
A magyar propaganda fokozatosan és munkamegosztásban veszi át a hivatalos moszkvai szólamokat. A miniszterek igyekeznek olyasmiket mondani, ami összhangban áll az EU véleményével. A törvényhozás elnöke és az állami média ezzel szemben összeesküvés elméleteket szajkóz. Amit azután a KESMA médiabirodalma katonai fegyelmezettséggel átvesz és még radikálisabbra hangol. A sor végén a hatalombarát közösségi háló áll, amely főként közvetett állami pénzekből működik.
Az efféle tájékoztatásnak megvan azután a hatása, mert a közvélemény jelentős része riasztóan ukránellenes, ugyanakkor kritika nélkül fogadja el a Kreml álláspontját. Emellett arra is számítani kell a 12 éve tartó Brüsszel-ellenes propaganda szintén meghozza gyümölcseit. Már hallatszanak a hangok, hogy ki kell lépni az EU-ból. És lehet, hogy ezeket egy idő után Orbán sem tudja megfékezni.
https://www.sueddeutsche.de/kultur/krieg-in-der-ukraine-ungarn-gastbeitrag-1.5600447
FAZ
Utolsó esélyt kap a hányatott sorsú Euronews, amely egykor – CNN példája nyomán – nagy reményekkel indult, ám utolsó tulajdonosa, egy egyiptomi milliárdos alatt hatalmas, több tízmillió eurós veszteséget hozott össze. Ám kérdés, hogy az végsőnek tűnő nekifutás során nem lesz-e a televízió Orbán Viktor szócsöve. A csatorna ugyanis egy olyan befektetési alap tulajdonába került, amelyet több szál köt Magyarországhoz.
Az új gazda, a portugál Alpac Capital semmilyen tapasztalatot nem tud felmutatni a sajtó területén. Meghatározó alakja, Pedro Vargas David arról nevezetes, hogy apja előbb az akkori bizottsági elnök, Barroso jobb keze volt, majd befolyásos EP-törvényhozóként dolgozott, végül pedig a magyar miniszterelnök tanácsadója lett.
Az Alpac Capitelnek két kirendeltsége is működik Budapesten, az akkori magyar külügyminiszter hívta be a regionális tervek finanszírozására szolgáló képződményt. A módszerekről annyit: amikor az apa annak idején amellett kardoskodott, hogy Európának szabadkereskedelmi egyezményt kell kötnie Kolumbiával, az Amnesty International és a Human Rights Watch kézzel-lábbal tiltakozott ellene. A fiú viszont jelentős üzleti érdekeltségekhez jutott a latin-amerikai országban, ám egy 250 milliós ingatlan projekt megfeneklett.
A fiú most mindenesetre megígérte, hogy az Euronews munkatársai szabad kezet kapnak, föntről nem kell semmilyen beavatkozástól tartaniuk. Az EU-nak viszont meg kell fontolnia, miként viszonyul az adóhoz, mivel a háború megmutatta, mennyire fontos lehet ez a hírforrás. A francia gazdasági tárca mindenesetre megadta az engedélyt a tulajdonosváltáshoz. (A társaság központja Lyonban van.)
(Nincs link)
Die Welt
A német labdarúgó válogatott tagjai nem térdelnek le holnap a Puskás Arénában, azaz ezúttal nem alkalmazzák a gesztust a rasszizmus nyilvános elítélésére. Azaz nem követik az angol nemzeti 11 példáját, amely meglehetősen nagy vihart kavart a nemzetközi sajtóban, miután az elvileg zárt kapus mérkőzésre a magyar rendezők egy jogi kiskaput kihasználva vagy 35 ezer gyereket engedtek be és a tömeg kifütyülte a vendégek tiltakozó akcióját. Amikor a héten Németország és Anglia csapott össze, a kezdő sípszó előtt mindkét gárda fél térdre ereszkedett. A nézők a müncheni Allianz Stadionban megtapsolták őket.
Nationalspieler planen keinen Kniefall in Budapest – WELT
Nationalspieler planen keinen Kniefall in Budapest – WELTNationalspieler planen keinen Kniefall in Budapest |