A májusi TOP 10 előtt a csoport izgalmasnak ígérkező, június 10-én este 7-től látható szakmai vitára invitálja olvasóinkat. A téma: Kik és miért fogékonyabbak egyes áltudományos elméletekre? Lehet-e velük vitatkozni, meg lehet-e győzni őket arról, hogy téves információk alapján félretájékoztatták őket bizonyos témákban? Érdemes-e egyáltalán ilyen vitákba belemenni az online térben? Mennyiben változtatta meg a közösségi média az áltudományos diskurzusok terjedését? Falyuna Nóra, nyelvész, tudománykommunikációs szakértó és Német Szilvi, médiakutató, a Lakmusz munkatársa.
És a májusi TOP5
Májusban továbbra is az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos tényellenőrzéseink érdekelték a legjobban olvasóinkat, köztük Tomcat visszatérése és a háborúval kapcsolatos dezinformációkat terjesztő oldalakról szóló listánk. Íme a TOP5.
5. helyezett: Lopott idézetek, kokain a tárgyaláson és zúzódáskészlet: amivel Amber Heardnek meg kell küzdenie
Ezzel a cikkünkkel kapcsolatban kialakult némi vita is a Facebookon, ám ahogy azt jeleztük is, mi nem a perrel, vagy az ott elhangzott állításokkal foglalkoztunk, és semmiképp sem az volt a szándékunk, hogy bárki mellett állást foglaljunk. Azt a jelenséget akartuk bemutatni, hogy a közösségi médiában (főleg a TikTokon) olyan tartalmak jelentek meg, amelyek szándékosan hamis híreket terjesztettek Amber Heard színésznőről, hogy rossz színben tüntessék fel.
4. helyezett: Neonáci kijevi rendőrfőnök és biofegyverek Ukrajnában – így cáfolhatók a putyini propaganda kedvenc állításai
Kilátogattunk a Budapesten tartott, oroszpárti demonstrációra, ahol elbeszélgettünk a résztvevőkkel is. Az eseményről készült felvételeken többen olyan kijelentéseket ismételtek, amelyekről független tényellenőrzők már rég bizonyították, hogy nem sok közük van a valósághoz. Ezeket gyűjtöttük egy csokorba.
3. helyezett: Újra vlogol Tomcat, több százezren nézik a háborúról szóló videóit
Több mint 10 órányi videóját néztük meg a kétezres évek elején radikális akcióiról elhíresült, mára Kanadába emigrált Tomcatnek. És bár ő nem tartja magát oroszbarátnak, mégis sok olyan állítást találtunk ezekben a videókban, amelyekben a putyini háborús propaganda motívumai is felbukkannak. Azt is megmutattuk, milyen alternatív platformokon cselezi ki a nagy cégek szabályozási módszereit.
2. helyezett: Itt csekkolhatod, melyik oldalak szoktak hamis híreket terjeszteni a háborúról
Egy kis közszolgálat: ha bizonytalan vagy, hogy egy hír igaz-e, nézd meg, milyen oldalon osztották meg: májustól adatbázisban gyűjtjük azokat a magyar nyelvű csatornákat, amelyekkel érdemes vigyázni, mert volt már rá példa, hogy bizonyítottan hamis információt osztottak meg.
1.helyezett: Több ezren terjesztik, hogy a második világháborúban az ukrán hadsereg szállta meg Magyarországot, de ez nem igaz
Történelmi kitekintés: a cikkben bemutattuk annak a félreértésnek a hátterét, miszerint különböző „Ukrán Hadseregek” szállták meg Magyarországot a második világháborúban, és ők a felelősek a megerőszakolt nőkért és az egyéb atrocitásokért. A valóságban azonban az Ukrán Front kifejezés nem a katonák nemzetiségét jelölte, hanem a Vörös Hadsereg egy szervezeti egysége volt.
A korábbi hónapok toplistáit pedig itt lehet olvasni: