Wall Street Journal
A szerkesztőségi állásfoglalás úgy látja, hogy az EU ott találja el Putyint, ahol az a legjobban fáj neki: az embargóval a háború finanszírozása kerül veszélybe. Nem fordítja ugyan meg a harcok menetét, de növeli az orosz kiadásokat, és bizonyítja, hogy Európa el van szánva az orosz államfő megbüntetésére. És ha párosul azzal, hogy a kontinens biztosítói nem vállalhatják a kockázatot az orosz olajat szállító hajókra, akkor ez igencsak jelentős csapás lesz Moszkva számára, hiszen Európába irányul az orosz olajexport fele.
És új vevőt azért sem lesz könnyű találni, mert másutt a finomítók nemigen alkalmasak az orosz szénhidrogén feldolgozására. De az aggályok miatt már így is visszaesett a kereslet az orosz nyersolaj iránt, bár az árak megugrottak.
A magas árszint rossz a Nyugatnak, de talán nem annyira, mint Putyinnak a szankciók. A Rosznyeft hozza a Kreml bevételeinek az ötödét. Így vissza kell fogni a kitermelést, ami károsítja az infrastruktúrát. Az elnök arra számít, hogy az energia és az élelmiszerek árszintje láttán a demokratikus közösség leállítja Ukrajna katonai támogatását és ráveszi Kijevet az orosz feltételek elfogadására. Ám a mostani kompromisszum azt támasztja alá, hogy Európa kész gazdasági áldozatokra, pedig ennek megvan az otthoni politikai kockázata. De az EU jó irányban halad.
Guardian
A vezércikk úgy ítéli meg, hogy bár megy a szöveg a Nyugat széttagoltságáról, az EU-csúcs az egységet támasztotta alá, megdrágítja Putyin számára a háborút. Jelentős, bár megkésett nyomást gyakorol Putyin rezsimjére. Magyarország átmeneti kedvezményekben részesült, hogy feladja ellenkezését. Viszont a szankciók megfosztják Moszkvát a háború folytatásához szükséges pénztől. A Kijev részére meghirdetett 9 milliárd eurós támogatás üdvözlendő, de csak a kezdetnek kell tekinteni.
Ezen felül azonban meg kell adni az ukránoknak minden katonai segítséget az ellenálláshoz. Bidennek viszont igaza van, hogy megtagadja azokat a rakétákat, amelyekkel el lehetne érni Oroszországot. A cél az, hogy Zelenszkij az erő és a méltóság álláspontjáról tárgyalhasson. Az újabb és újabb megtorló intézkedések gátat szabhatnak az orosz elnök revansista törekvéseinek. A mostani embargó fontos lépés ebben az irányban.
Washington Post
A megosztó nacionalista magyar miniszterelnök megint keresztül tudta vinni a maga akaratát: különleges elbánást csikart ki országának az orosz olajimport ügyében. Ezúttal kemény tárgyalások árán. Nem is riadt vissza, hogy utána nagydobra verje: jelentős engedményeket ért el, így továbbra is vásárolhat nyersolajat Moszkvától, miközben Ukrajnában dúl a háború.
Ez újabb eset, amikor Orbán megbontja az EU sorait, megzavarja az egységes választ és mutatja, hogy Putyinnak még van egy előretolt gazdasági állása Európában. Hegedűs Dániel a Német Marshall Alapítványtól azonban felhívja figyelmet, hogy a kormányfő zsarolással érte el célját. Megkapta, amit akart, miután csakis nyerő kártya volt a kezében. Ha akarja, meghiúsíthatja, hogy a tilalmat a csővezetéken át továbbított olajra is kiterjesszék. Ám bizonyos stratégiai vonatkozásban felsült, mert nem tudta kikényszeríteni, hogy az unió megnyissa a koronaalapot és nem állt le a jogállami mechanizmus sem. Az elemző szerint itt Brüsszel rendkívül bölcsen viselkedett.
New York Times
Hogy Magyarország kivételt harcolt ki magának az olajembargó ügyében, az újabb jele annak, hogy Orbán mennyire közel áll Oroszországhoz. Bár úgy állította be, hogy csupán a gazdaságot védi, ám csak újabb lépést tett afelé hogy szövetsége még szorosabb legyen Moszkvával, az uniós és NATO-partnerekhez fűződő kapcsolat rovására. Pedig a magyarok erős fenntartásokkal viseltetnek a Kreml iránt 1848 és 1956 miatt.
A bevallottan illiberális vezető, aki az oroszok kemény bírálójaként indult, egyre nagyobb elismeréssel beszél az orosz államfőről. Egyben úgy tünteti fel, hogy nemzeti érdekek messze nem esnek egybe a nyugati értékekkel, ezért gerjeszt kulturkampfot, illetve félelmeket a határon leselkedő liberális eszmékkel szemben. A háború kezdete óta pedig egyensúlyoz: csatlakozott az első szankciókhoz, menekülteket fogadott, ám nem engedi át az Ukrajnába tartó fegyverszállítmányokat.
Bloomberg
Nem tökéletes az olajbojkott, viszont elkerülhetetlen – így értékeli a hírügynökség kommentárja. A hibák közé sorolja, hogy a döntés későn jött, és több engedményt is tartalmaz Magyarország követelésére. Megmutatta a belső törésvonalakat, ami csak bátorítja Moszkvát. Orbán a saját érdekeit a közös biztonság elé helyezte és így zavaró precedenssel szolgált.
Ám az embargó mégis jelentős fejlemény, mert nem egészen egy hónappal ezelőtt elképzelhetetlennek tűnt. Ugyanakkor még jelenlegi változatában is fájdalmas a Kreml szemszögéből. Továbbá drámai következményekkel járhat a feldolgozott kőolajszármazékok piacán. Európa idáig a világban felkínált dízel egyötödét vette át, ám ennek pár hónapon belül szinte teljes egészében vége.
Az oroszok nem zárhatják le súlyos következmények nélkül a kutakat, a tengeri szállítások biztosítására kimondott tilalmat pedig csaknem lehetetlen kijátszani. A cél az, hogy kiapadjanak a Kreml anyagi forrásai. Európa megnehezíti, hogy Putyin továbbra is harcias legyen. Még az elhibázott szankció is jobb, mint a semmilyen.
CNN
Az olajembargó születésnapi ajándékot tartalmazott Orbán számára, miközben az uniós államok napi 850 millió dollárral tömik ki Putyin katonai költségvetését az olajvásárlásokkal. Mégsem tudták kiötölni, hogy ennek miként vethetnének véget. 26 napig ment a vita, ezalatt Oroszország 22 milliárd dollárral lett gazdagabb Európa jóvoltából.
Egyetlen valaki csaknem egy hónapon át képes volt megakadályozni a bojkottot. Országa cserében meghatározatlan időre mentességet kapott a tilalom alól. A magyar erős ember, az orosz elnök legodaadóbb európai híve azzal ébredt tegnap, hogy van oka ünnepelni az 59. születésnapját. De Putyin is jócskán örülhet, mert az év végéig kapott időt új vevőket találni. A múlt héten India és Kína összesen 153 millió hordót vásárolt meg.
De Brüsszellel az a legnagyobb gond, hogy precedens keletkezett. Fájdalmasan bebizonyosodott, hogy Magyarország képes volt elérni, amit csak akart. És mi van, ha a jövőben követői akadnak? Egy ponton Európának el kell döntenie, mi a fontosabb: az egyhangú döntés, vagy az, hogy ki tudja kapcsolni a törvényen kívül helyezkedő nemzetközi szereplőket. Csak akkor lesz képes hatni rájuk.
https://edition.cnn.com/2022/05/31/opinions/eu-russian-oil-embargo-hungary-orban-andelman/index.html
FT
Az unió kész vámot kiróni az orosz olajra, ha valamely érintett ország nem hajlandó eleget tenni az embargónak. Mivel nem szabtak meg határidőt, Magyarországon múlik, meddig veszi az orosz energiahordozót. Méghozzá 20 %-kal olcsóbban, mint ahogy mostantól kezdve a többiek be tudják szerezni. Egy brüsszeli illetékes szerint itt léphet be a képbe a vám, ha Orbán nem mondja meg, meddig kíván élni a lehetőséggel.
De ezt sokan csak utolsó eszköznek tekintik, ha másként nem sikerül jobb belátásra bírni Budapestet. A nyilatkozó szerint Orbán nem annyira erős, mint amilyennek látszik, úgy hogy nem kell aggódni. A vámot akkor vetik be, ha azt látják, hogy a magyar politikus csak időt akar nyerni. Egyébként az EU 5-700 millió euróra becsüli a magyar finomítók átkalibrálásának kiadásait.
https://www.ft.com/content/065d9946-b762-448b-9ab4-f1f213896d4a
Neue Zürcher Zeitung
Még kitart az egységfront Oroszország ellen, de most különösen nagy szükség van a kitartásra és a jó szemmértékre. Az európai diplomácia persze nem akaszthatja ki a kéményre, amit az állam- és kormányfők összehoztak, de mutatja, hogy az EU-nak óvatosnak kell lennie, ha azt akarja, hogy ne essen szét az összefogás.
Orbán addig szorongatta az uniót, amíg az nem engedett neki. De emellett az is igaz, hogy sok kormány szívesen a magyar bajkeverő mögé bújik. Ám hogy azután hosszútávon bejön-e a politikus számítása, az még nyitott. A tagállamoknak jó az emlékezőtehetsége. Emellett az is biztos, hogy a nemzeti vezetőknek meg kell győzniük a saját választóikat, különben leváltják őket.
Ezzel együtt egyértelmű, hogy bekövetkezett a fordulat: a szervezet immár nem csupán gazdasági alakulat. Most tapasztalta meg először, hogy sorsközösség. Ügyelnie kell nem csupán a külső veszélyekre, hanem arra is, hogy belülről is megvédje a liberális demokráciát és a hatalmi ágak megosztását.
https://www.nzz.ch/meinung/erdoelembargo-gegen-russland-jetzt-ist-ausdauer-der-eu-gefragt-ld.1686703
FAZ
Orbán Putyin embere az EU-ban, és az európaiak nagy politikai árat fizetnek a magyar vezető által kiharcolt kompromisszumért, még akkor is, ha a részleges embargó többet ér, mintha egyáltalán nem hoztak volna semmilyen korlátozást az orosz olajkivitel visszaszorítására. Így ugyanis kisebb a torta, amelyet az orosz elnök szét tud osztani. És ha a felszabaduló mennyiséget nem tudja Ázsiában elpasszolni, akkor bizonyosan fokozódik a rá nehezedő nyomást.
A magyar vezető által elővezetett érvek az igazságnak csupán egy részét jelentik. Ő idáig ügyelt arra, hogy ne táncoljon ki az unióban a külpolitikai egyetértés mögül. Ám most egy sorsfontosságú kérdésben külön útra viszi országát, politikailag a semlegesség felé tart. Ami egyben azt jelenti, hogy Putyinnak van egy nem hivatalos jótállója az EU-ban, és így az nem csupán más jobboldali-populista pártok számára lesz minta a szervezeten belül. Viszont úgy áll, hogy amíg Németország szabadul a mérgező orosz függéstől, addig Magyarország fenntartja ezt a viszonyt.
FAZ
Orbán nagy tétben játszott a brüsszeli csúcsértekezleten és szinte minden kívánsága teljesült. A kezdeti harciassága persze a későbbiekben csillapodott, már nem emlegetett 15-18 milliárd eurós követelést, miután több nyugati vezető is elbeszélgetett vele a magyar delegáció irodájában. Így nem sokkal éjfél előtt megszületett a kompromisszum, ami kínos lebőgéstől óvta meg a tagállamokat. A magyar félnek viszont meg kellett ígérnie, hogy nem exportál finomított olajtermékeket, ha már életbe lép az embargó. Persze figyelni kell, hogy betartja-e. Az EU így akarja kivédeni a jogtalan versenyelőnyt.
Süddeutsche Zeitung
Egyes ukrán körök igazi maffiózó módjára fenyegették meg Magyarországot, hogy elzárulhat a Barátság-vezeték, ha Orbán nem szavazza meg az embargót. De ez csak az igazság egyik fele, mert a képhez az is hozzátartozik, hogy a politikus további engedményekre formált jogot. Ám hoppon maradt. Viszont az is igaz, hogy nem jöhet örökkön örökké az olaj a szovjet időkből származó csövön át. Továbbá Brüsszelben a többi részvevő igyekezett eloszlatni a magyar aggályokat az említett kijevi kijelentések miatt.
Ugyanakkor a miniszterelnök nyilvánvalóan azt remélte, hogy gyorsan és egyszerűen hozzájut az uniós alapokhoz az olajinfrastruktúra korszerűsítése címén, ám csalódnia kellett. A végén belátta, hogy többet nem tud kihozni a dologból. Három oka lehet annak, hogy felvetette a kérdést: 1. nagyon kell neki a pénz, mert drága ígéreteket tett a választási kampány során 2. Magyarország nem egykönnyen kap segítséget az olajipar átalakításához Brüsszeltől 3. tényleg rászorul a támogatásra, hiszen a jövőben máshonnan kell beszereznie az energiahordozót. A Barátság nem működhet a végtelenségig.
Diplomatakörökben egyébként fontolgatják, hogy vámot kell kivetni a csövön át érkező olajra, mert az megdrágítja az árut, viszont a haszon Brüsszelben csapódik le. A határozathoz minősített többség szükséges, vagyis Orbánnak immár nem lenne vétójoga.
https://www.sueddeutsche.de/politik/eu-gipfel-oel-embargo-orban-druschba-sanktionen-1.5594985
Die Zeit
Mégiscsak előbbre tudott lépni az EU a szankciók ügyében és meg is lesz a hatása. A szervezet igyekezett eloszlatni a benyomást, mármint hogy megosztott, ám ebbe Orbánt nem szabad beleérteni. De hogy pontosan milyen ígéretekkel biztatták, az a következő napokban derül ki, amikor kidolgozzák a megállapodás részleteit. Az egyezség fő hátulütője, hogy csak több hónap múlva mutatkozik meg a következménye, ám fokozatosan gyengíteni fogja az orosz pozíciókat. Így egyre nehezebb lesz a Kreml számára, hogy életben tartsa gazdasági modelljét. És ily módon megnyerje a háborút.
https://www.zeit.de/wirtschaft/2022-05/eu-sondergipfel-oelembargo-sanktionen-russland-ungarn
Politico
Orbán rázendített, így Magyarország megkerüli az olajtilalmat – hogy a politikus megszavazza az új csomagot, a többiek engedtek neki. Így az EU vezetői megadták magukat, kapituláltak a kívánságai előtt. A magyar fél ily módon szinte mindenben mentesül az embargó előírásai alól. Viszont Brüsszel kivédte, hogy szánalmas benyomást keltsen, mivel a végén csak sikerült keresztülnyomnia a régen beharangozott megtorló lépéseket. Ám ennek az volt az ára, hogy a tekintélyelvű magyar politikus szándéka érvényesült, miután a nemzeti érdekek fontosabbak voltak számára, mint az, hogy gátat vessenek Putyinnak. Egy diplomata úgy fogalmazott, hogy a kormányfő majdnem egy hónapon át obstruált és mindenkit túszul ejtett.
https://www.politico.eu/article/orban-hungary-eu-oil-ban-exempt-euco/
Süddeutsche Zeitung
Handelsblatt
Az uniós vezetők az egységet hangsúlyozták a brüsszeli megállapodás után, ám pont az ellenkezője az igaz: Magyarország ellenállásán elbukott az orosz olajvásárlások teljes leállítása. Lehet, hogy a maradék mennyiség csekély, de erős a jelképe. És senki sem gátolhatja meg a magyar vezetőt abban, hogy ne zavarja meg továbbra is a békét.
Ráadásul amikor jogi keretekbe öntik a kompromisszumot, újból felszínre jönnek a nemzeti érdekellentétek. El kell érni, hogy Budapest ne adhassa tovább az olcsó orosz kőolajból előállított termékeket, mert akkor egyoldalú piaci előnyhöz jutna. További kérdés, hogy mikor fejeződnek be a szállítások a Barátság-vezetéken át. Az állam- és kormányfők a határidőben sem tudtak megegyezni.
Mindenesetre a tanácskozás a viszálykodás képét mutatta és hozzájárult az olajárak további emelkedéséhez, egyben újabb milliárdokat nyomott az oroszok hadikasszájába. Mindebből azonban nem következik, hogy ejteni kell az egyhangú döntéshozatal elvét. Mert pl. az energiabojkott kapcsán nem lehet olyasmit rákényszeríteni a tagokra, amit azok nem akarnak. Egyidejűleg látnivaló, hogy Bizottság nem lőhet túl a célon.
A horvát miniszterelnök elítélte, hogy Magyarország külön árat vezetett be a benzinkutakon a külföldi autók számára. Plenkovics szerint az intézkedés hátrányos megkülönböztetést jelent az uniós polgárokkal szemben, így egyértelműen sérti az európai jogot.
Kroatien verurteilt Benzinpreis für Ausländer in Ungarn
Kroatien verurteilt Benzinpreis für Ausländer in UngarnSüddeutsche ZeitungDer kroatische Ministerpräsident Andrej Plenkovic hat den kürzlich eingeführten höheren Benzinpreis für EU-Auslä… |