Reuters
Ma délelőtt még egyszer nekifutnak az uniós nagykövetek, hogy a csővezetékes szállításokat kivegyék a tervezett olajbojkott hatálya alól és így az állam- és kormányfők rábólinthassanak a javaslatra. Ám egy európai diplomata szerint túl sok kérdés tisztázatlan, ezért nem valószínű, hogy időben létrejön az egyezség. A megállapodást Magyarország gátolja – gazdasági okokra hivatkozva – de Szlovákia és Csehország is hasonló fenntartásokat hangoztat, mivel nem tudja egykönnyen máshonnan pótolni a kieső mennyiséget.
Egészen pontosan immár csupán egyetlen nagy akadály van magyar részről: a finanszírozás, mert az Orbán-kabinet növelni kívánja a Horvátországból induló csővezeték kapacitását, azon kívül át akarja állítani a dunai feldolgozót a Brent olajra. Kérdés ugyanakkor, hogy miként lehet szavatolni a tisztességes versenyt, mivel a szankció nyomán magasabb árakkal kell számolniuk azoknak a tagoknak, amelyek idáig tankereken jutottak hozzá az orosz kőolajhoz.
Bloomberg
Továbbra is holtponton van a vita az orosz olaj bojkottjáról, viszont kikerült a mai csúcstalálkozó záródokumentumából, hogy orosz állampolgárok nem vásárolhatnának ingatlanokat Európában. A nagykövetek a tegnapi egyeztetésen sem jutottak előbbre az új szankciós csomag ügyében, de az előkészítő tárgyalások ma reggel folytatódnak.
Bennfentes források szerint az Orbán-kormány változatlanul visszautasítja a kompromisszumot, pedig továbbra is kapná az orosz energiahordozót. Ebből az következik, hogy a téma fókuszpontba kerül az állam- és kormányfők csúcskonferenciáján. Úgy tudni, a héten még összejöhet az egyezmény.
Elvileg érvényes a Bizottság javaslata, hogy a tilalmat csak a tengeren szállított olajra mondanák ki, a vezetéken át továbbított szénhidrogénre nem, azaz Magyarország mentesülne alóla. Ha nem sikerül dűlőre jutni, az nagy csapás volna az oroszellenes egységfrontra nézve.
https://www.yahoo.com/finance/news/eu-weakened-russia-sanctions-await-145353151.html
Le Figaro
Magyarország kihívóan viselkedik az olajembargó ügyében, kemény pénzügyi biztosítékokat követel magának, továbbá megállapodást Horvátországgal, hogy ne kerüljön veszélybe az olajellátás, ha leválik az orosz energiahordozóról. Az EU 2024-ig adna haladékot Budapestnek az átállásra, csakhogy a magyar fél – mondja egy uniós diplomata – már nem bízik Brüsszelben.
Merthogy tavaly júliusban már eljutottak a megállapodásig a koronaalap ügyében, ám a Bizottság visszalépett, mivel a magyar fél meghozta a meleg törvényt. Von der Leyen lemondta budapesti útját és azóta befagyott a jó 7 milliárd eurós támogatás kérdése. Ezt az Orbán-kormány árulásnak tekinti. Egy másik illetékes azt hangsúlyozza, hogy addig nem lehet folyósítani a pénzt, amíg nem egyértelmű, hogy hová fog kerülni. A jogállami eljárás beépítésekor küldött brüsszeli levél valóságos vádbeszédként hangzik Magyarország ellen. Annak a jövő hónapig van ideje, hogy válaszoljon.
Yahoo/Reuters
A német gazdasági miniszter úgy ítéli meg, hogy tartani kell attól: széttöredezik az egység a tervbe vett olajembargó miatt. Habeck rámutatott: az orosz invázió után kiderült, milyen hatása van annak, ha Európa összefog, ám csak remélni lehet, hogy ez a hozzáállás érvényesül a kétnapos brüsszeli csúcsértekezleten is. De már látni, hogy kezd szétesni az egységfront. A politikus felszólította saját kormányát, hogy ne foglalkozzon a hármas koalíció belső ellentéteivel és Brüsszelben ne tartózkodjon a szavazáskor. Hasonló megközelítésre buzdította a többi államot is. Azzal érvelt, hogy az EU csak akkor tud érvényt szerezni hihetetlen gazdasági erejének, ha egységes marad.
https://www.yahoo.com/news/eu-unity-russian-sanctions-starting-161054350.html
Le Figaro
A francia konzervatív lap úgy látja, hogy próbára teszi Európa egységét az elhúzódó háború, az olajembargó ötlete pedig felszínre hozza a tagok megosztottságát. A kérdés azzal fenyeget, hogy megmérgezi a mai és holnap legfelső szintű tanácskozás légkörét is. Hogy a vezetéken át továbbított olajra ne vonatkozzon a szankció, az nagyon fontos Magyarországnak, amelynek ily módon csak később kellene csatlakoznia a bojkotthoz.
Ha egyáltalán nem jön létre megállapodás, az aláhúzná, hogy az EU képtelen kompromisszumot találni, miközben véres háború rázza meg a földrészt. Egyesek szerint ha a vezetékes olaj kikerül a tervezetből, az engedmény volna Orbán Viktornak. Közben azonban Ukrajna már többször is kilátásba helyezte, hogy lezárja a Barátság-vezetéket Magyarország felé. A lengyelek és a baltiak kemény fellépést követelnek Moszkvával szemben, nem beszélve az Európai Parlamentről.
Reuters
Olaszország és Magyarország tűzszünetet sürget Ukrajnában, ily módon mélyül az árok a tagállamok között. A két kormány azt szeretné, ha az EU fegyvernyugvásra, illetve tűzszünetre szólítaná fel a szembenálló feleket, ily módon azonban mindkettő szembekerül több más tagállammal. A ma kezdődő kétnapos csúcsra készült záróközlemény-tervezetben ugyanakkor nincs szó béketárgyalásokról. A szöveg azt hangsúlyozza, hogy a szervezet továbbra is elszánt, és támogatni kívánja az ukránok önvédelmét az invázióval szemben.
A tűzszünet ötletét az olaszok dobták be és azonnal mellé állt a magyar, illetve ciprusi képviselő. Magyarországnak az olajszállítások leállításával van baja, míg Ciprus azt nem szeretné, ha nem lehetne eladni ingatlanokat orosz állampolgároknak.
https://news.yahoo.com/eu-cracks-widen-over-ukraine-102325952.html?fr=sycsrp_catchall
Süddeutsche Zeitung
Putyin aljas játékot űz, amikor arra épít, hogy a Nyugat belefárad a háborúba. Újabb követelésekkel áll elő, miközben köztudott róla, hogy egy lépéssel mindig az ellenfelei előtt jár. Ám – mutat rá a legnagyobb német lap elemzése – ez nem az a pillanat, amikor szabad tárgyalni vele. A politikus gondolatban mindig a lehetőségek határait feszegeti, kész még jobban elmélyíteni a válságot, bármikor képes valami arcátlanságra.
Már túl van az első pár hét katonai vereségein, lassan szorítja vissza az ukrán egységeket a szomszéd ország keleti felén. Csupasz, kiégett házfalak, gránát ütötte véres kráterek jelzik útját. Megvan a Krímbe vezető szárazföldi folyosó, már Ogyessza és az egész fekete-tengeri partvidék a célkeresztjébe került. Miért állna meg?
Most éppen azt a szemérmetlen ajánlatot tette az időzítés mestereként, hogy lehet szó az ukrán búza exportjáról, ha cserében a Nyugat feloldja az orosz gabona és műtrágya exportjára kivetett tilalmat. Meglovagolja a humanitárius élelmiszer katasztrófa lehetőségét, mert tudja, hogy ha éhínség tör ki a Közel-Keleten és Afrikában, akkor a menekülthullám először Nyugat-Európa felé indulna meg.
Egyetlen politikus: Orbán Viktor szétveri az EU egységét, amikor szembeszáll az olajbojkottal. Pedig éppen az összefogás a lényeg a Kreml urával szemben. A legkisebb engedmény azt jelenti számára, hogy közelebb jut céljához: a NATO-bővítés előtti európai rend visszaállításához.
Döbbenetes, hogy főleg Párizs és Berlin még mindig nem képes úgy tekinteni Oroszországra, mint amely létveszélyt jelent a saját stabilitásuk szempontjából. Pedig a háború végig fog futni a Fekete-tenger partján, mélyen, egészen be Moldáviába. Most dől el, hogy kinek az akarata érvényesül, ezért nem szabad bagatellizálni a veszélyt.
Süddeutsche Zeitung
Az első számú menekültnek nevezi az újság a volt macedón miniszterelnököt, akit országában már negyedszer ítéltek el – ezúttal hatalommal való visszaélés miatt 9 évre, ám ő feltehetőleg nemigen izgatja magát, mivel élvezi a régi szövetséges Orbán Viktor által nyújtott menedéket. A magyar ellenzék kezdettől fogva biztos volt abban, hogy Gruevszki azért szökhetett a magyar diplomácia aktív segítségével Budapestre már a legelső büntetés elől, mivel igencsak közel áll a miniszterelnökhöz.
Mivel a Fidesz nyert a választáson, a macedón politikus nagyon is biztonságban érezheti magát, miközben az USA szankciós listára tette. Washingtoni közlés szerint súlyos csapás volt Észak-Macedóniában a korrupciós elleni küzdelemre, hogy Gruevszki Magyarországra menekülhetett.
Ungarn: Flüchtling Nummer Eins
Ungarn: Flüchtling Nummer EinsTobias ZickNordmazedoniens Ex-Premier ist zum vierten Mal verurteilt worden – in Abwesenheit. Er genießt Asyl im Land seine… |