Bloomberg
Orbán olyan ágazatokra vet ki különadót, amelyekre a multik jelenléte a jellemző. Viszont a húzás segít konszolidálni az állami költségvetést, miután az EU gyakorlatilag befagyasztotta a támogatások folyósítását, miután a normák megszegésével vádolja a magyar vezetést. Az államháztartás a kampányköltekezés hatására a tönk szélére került. Ráadásul a Bizottság a választás után közvetlenül beélesítette az új jogállami mechanizmust, amely lehetővé teszi, hogy megvonjanak szubvenciókat olyan tagoktól, amelyeknél grasszál a korrupció és erősek az aggályok a demokrácia állapota miatt.
Ám nincs jele annak, hogy Orbán jobb belátásra térne. Blokkolja pl. az olajembargót. Továbbá a múlt héten 12 pontban foglalta össze az amerikai republikánusok számára, hogy mit kell tenniük hatalmuk megszilárdítására. Idesorolta, hogy hozzanak létre médiabirodalmat és új intézményeket. A legfontosabb azonban: csakis a saját játékszabályaikat kövessék!
https://www.yahoo.com/finance/news/hungary-force-large-companies-turn-161743862.html
Reuters
Orbán ismét különadót vet be a bankok és más társaságok ellen, hogy kipofozza a költségvetést. Így akarja megfékezni az egyre dagadó deficitet, mert ez már egyszer kisegíttette, hogy ne kelljen emelnie a családok adóját. Azt ígéri, hogy az intézkedés a jövő év végéig marad hatályban, de a korábbi hasonló terhek egy része azóta már beépült az adórendszerbe.
Elemzők szerint a nagy hiányt részben a rezsiköltségek visszafogása, részben a hadsereg fejlesztése okozta. De hogy mi lesz most, nos, az ügyben az ördög ezúttal is a részletekben rejlik. Németh Dávid, a KH Banktól úgy látja, hogy a befektetők további adókra, illetve költségvetési kiigazításokra számíthatnak, mert a hatalom nem szereti közvetlenül megcsapolni a lakosság pénztárcáját. Ám ha a pénzintézetek, a többi érintett céggel együtt áthárítják a többletkiadások egy részét, a fogyasztókra, akkor a magasabb árakon keresztül a végén az emberek fizetik a különadók egy részét.
Süddeutsche Zeitung
Az ukrán háborúra hivatkozva a magyar miniszterelnök további jelentős felhatalmazást csikart ki magának, a bírálatok leperegnek róla. Viszont keresztbe fekszik az Ukrajna iránti szolidaritásnak, pedig ebben a kérdésben az EU szokatlanul egységes. A magyar sajtó feltűnően csendes az orosz támadás ügyében, azon kívül Orbán többször is nyilvánosan elhatárolódott az ukrán államfőtől, ellenségnek és színésznek nevezte Zelenszkijt.
Legnagyobb gondja e pillanatban az, hogy egyre nagyobb lyuk tátong az államháztartáson, viszont Brüsszel milliárdos nagyságrendben tart vissza pénzeket, a folyamatban lévő jogállami eljárásra hivatkozva.
A sietség, amivel keresztülnyomták az alaptörvény újabb átpofozását, csak első ránézésre meglepő. Nagyon is következik az illiberális demokrácia logikájából. A Fidesz a választási győzelem folytán azt csinál, ami jól esik neki, az ellenzék idáig nemigen tudott megkukkanni sem, mert teljesen a margóra szorult. Ám Orbán két éve már így is gyakorlatilag a rendkívüli állapot körülményei közepette irányítja az országot.
Ám a járvány csillapodik, így az a különleges jogkör pár nap múlva megszűnik. Viszont a háború új alapot kínál, hogy a törvényhozás megkérdezése nélkül, így még gyorsabban tudjon cselekedni a végrehajtó hatalom. A külföldi felzúdulás ugyanakkor már csak az erőtlen ellenzék és egy-két civil szervezet számára fontos. Merthogy a vészhelyzet gyakorlatilag immár semmi rendkívülit nem jelent, napi gyakorlat lett.
Legfőbb magyarázata a HVG szerint az, hogy szabad kezet ad a kabinetnek a gazdaságban: különadók, exportkorlátozások, további árbefagyasztások fenyegetnek.
https://www.sueddeutsche.de/politik/orban-ukraine-notstand-corona-1.5591748
Neue Zürcher Zeitung
Orbán a gazdasági helyzetre hivatkozva hirdetett újabb vészhelyzetet, de az infláció már a háború előtt nekilódult. Ennélfogva a kormány az ősszel felső határt szabott pl. a benzinnek, ám a miniszterelnök most attól fél, hogy egy súlyos válság kezdeténél tartunk. Közben hetek óta akadályozza az olajembargó elrendelését, ám hiába gyakorol nyomást Brüsszel, illetve ígér anyagi segítséget, nem látszik, hogy Budapest belátható időn belül felülvizsgálná az álláspontját.
Magyarország Ukrajna-politikája egyre szűkebb ösvényen halad, a célja az, hogy ne haragítsa magára sem Moszkvát, sem a NATO-szövetségeseket. Így Orbánnak 5 hét kellett, míg agresszornak nevezte Putyint. Nem csak a választói körében, hanem a Fidesz-közeli értelmiségi táborban is erős ugyanis a rokonszenv Oroszország iránt,ami Amerika-ellenességgel keveredik.
Egyértelműnek tűnik, hogy a vészhelyzet hajaz arra, amit a kabinet a menekültválság, illetve a ragály miatt bevezetett. Bírálók ugyanakkor éppen utóbbi kapcsán emlékeztetnek arra, hogy a félelmek dacára nem jött létre diktatórikus rezsim. Viszont az örve alatt egy sor olyan rendelet született, amelynek nem sok köze volt a járvány elleni küzdelemhez. Ezért tartani kell attól, hogy a hatalom jelenleg is maximális mozgástérhez próbál jutni, mindenütt, ahol csak szükségesnek tartja.
https://www.nzz.ch/international/ukraine-krieg-orban-ruft-in-ungarn-den-notstand-aus-ld.1685825
Der Standard
Magyarországon egyik vészhelyzet követi a másikat, ily módon a kormány az eddiginél is kényelmesebben tudja felszámolni a demokrácia még meglévő állásait. Kommentárjában a budapesti tudósító megjegyzi, hogy Orbán Viktor ugyan nyilvánosan soha nem hivatkozik Carl Schmittre, aki államjogászként a nácik egyik szellemi szálláscsinálója volt. Ám a kormányfő sokat papol a tudós egyik kedvenc témájáról, a szuverenitásról és Brüsszelt az „új Moszkvaként” bélyegzi meg.
De elvégzik helyette a méltatást az intellektuális sameszok. Mint Békés Márton, a Terror Háza kutatási igazgatója, aki úgy tesz, mintha Magyarország történelmileg egyaránt a fasizmus és a kommunizmus áldozata lett volna. Viszont úgy tekint a náci ideológus Schmittre, hogy az Orbán hatalmának eszmei előkészítője volt.
A kormányfő valójában imádja a rendkívüli állapotot. Mindig újabb tételekkel bővíti a bevezetés jogcímét, de Ukrajna csupán ürügy, mert valamivel pótolni kell a rendeleti irányítás lehetőségét, miután az egészségügyi vészhelyzet napokon belül kifúj. Mellesleg utóbbi alapján vettek el pénzeket az ellenzéki önkormányzatokról és korlátozták a szólás és a gyülekezés szabadságát. De Orbán már előtte kiüresítette a demokráciát, elnyomta a független sajtót és megsértette a bíróságok önállóságát. Ezt lehetővé tette számára a kétharmad és az uniós anyagi támogatás.
https://www.derstandard.at/story/2000136050098/ungarn-von-notstand-zu-notstand
Libération
A vészhelyzet kerekei alá került a magyar jog. Az újabb vészhelyzethez az ukrán invázió szolgált alibiként, de egyben leleplezi Orbán politikai szándékait. Magyarországon permanens a szükségállapot. Most éppen a hadihelyzetre hivatkozva lép életbe. Ily módon a miniszterelnök továbbra is rendeleti úton kormányozhat. Nem mintha szüksége lenne rá a kétharmad birtokában, hiszen a fideszes képviselők készségesen megszavaznak minden kormányzati indítványt.
A lépésnek elsősorban politikai üzenete van, éspedig mindenekelőtt Orbán saját választóihoz. Azt hirdeti, hogy megvédi a nemzetet a háborútól. De az alkalmi pacifizmus csak rosszul képes leplezni Budapest és Moszkva között összefonódást, amit a kormányfő nem hajlandó felmondani. Ugyanakkor a vészhelyzet jelzés Brüsszelnek, hogy európai szankciók ide vagy oda, ő ugyan nem adja be a derekát és nem enged sem a jogállam, sem az orosz olajvásárlások leállítása ügyében.
Ily módon most gyorsítva tud olyan törvényeket meghozni, amelyek ütköznek a joggal. Hiszen a menekültellátástól eltekintve nemigen van szükség rendkívüli ellenlépésekre a háború folyományaként.
Die Presse
A német zöldek egyik EP-képviselője, akinek már nagyon elege van a magyar vircsaftból, azt javasolja, hogy Magyarországot a továbbiakban zárják ki az uniós csúcsértekezleteken, és kezdjék ezt mindjárt a jövő hét elején esedékes tanácskozással. Az Európai Tanács elnökének küldött levélben Daniel Freund azzal érvel, hogy a testületben kizárólag demokráciák foglalhatnak helyet, a magyar rezsim viszont már nem az, így előbb meg kell várni, amíg helyreáll a jogállam.
A német külügyminiszter párttársa rámutat, hogy Orbán évek óta bontja le a demokráciát és a frissiben meghirdetett vészhelyzettel megszabadul a parlamenti felügyelet maradékától is. Márpedig amikor az állam- és kormányfők Európa legkényesebb biztonsági kérdéseiben határoznak, ott semmi keresnivalója nincs egy autokratának – hangsúlyozta. A lap hozzáteszi, hogy a magyar ellenállásnak az olajbojkottal szemben politikai háttere van, mivel a kormányfő oroszbarátnak számít.
Ugyanakkor Michel továbbra is derűlátó, mert szerinte a hétfő-keddi csúcstalálkozóig létrejöhet az egyezség a 6. szankciós csomagról. Németország azonban nem osztja az optimizmust.
Business Insider
Soros György úgy látja, hogy Európának jobbak az alkupozíciói Moszkvával szemben, mint ahogy azt sokan gondolják, mert a földrész az orosz földgáz szinte kizárólagos piaca. Az üzletember a davosi Világgazdasági Fórumon, egy nappal a felszólalása után, ezúttal egy ebéd keretében fejtette ki véleményét. Sürgette az EU-t, hogy legyen sokkal keményebb Putyinnal szemben, így vessen ki súlyos adót a gázimportra. Ez esetben ugyanis az oroszok soha nem képesek behozni a kiesett mennyiséget.
Ha ugyanis a Kreml nem tudja exportálni az energiahordozót, akkor le kell állítania a kutakat Szibériában. Ez időbe telik, de ha megtörténik, akkor nehéz újranyitni azokat, mert a berendezések már öregek. A hírügynökség megjegyzi, hogy az uniós országok veszik meg az orosz gázexport csaknem háromnegyedét.
https://www.yahoo.com/news/george-soros-says-europe-more-042158009.html
Wall Street Journal
A vezércikk azt javasolja, hogy nyugati hadihajók kísérjék az ukrán szállítóhajókat a Fekete-tengeren, mert így meg lehet törni az orosz gabonablokádot. Hiszen egészen új stratégiára van szükség, miután Moszkva lehetetlenné teszi az ukrán búza és a többi hasonló termék exportját vízi úton, ez pedig éhínséggel fenyeget a világ több pontján. Az Azovi-tengeren Mariupol már megsemmisült, Ogyesszát viszont az orosz zárlat miatt nem használhatják a kereskedelmi flotta egységei. Emiatt máris emelkednek a kenyérárak, miután a világ kivitelének jó 10 %-a forog kockán. Békeidőben az ukrán gabonakivitel 90 %-a arrafelé hagyja el az országot.
Azaz lépni kell, mert különben egyre nagyobb lesz a humanitárius válság. Oroszországtól azonban nem lehet könyörületet, vagy visszafogottságot remélni. Így akarja ugyanis rávenni a demokratikus közösséget, hogy kényszerítsék rá Kijevet az orosz feltételek elfogadására. Ám meg kell előzni az árrobbanást, mert az sok helyütt zavargásokhoz vezethet.
A katonai műveletben a részvétel önkéntes lenne és nem is a NATO égisze alatt zajlana. Azaz Putyin nem kiálthatna provokációt. Annál is kevésbé, mert a hadihajók végig nemzetközi vizeken tartózkodnának. Ilyenre már volt példa, legutóbb 3 éve a Hormuzi-szorosban. Kérdés, mit szól hozzá Törökország, mert az ellenőrzi a Fekete-tenger kijáratát, de kellő nyomással meg lehet győzni. Mint ahogy szembe kell szállni az orosz elnök élelmiszerblokádjával is.
Neue Zürcher Zeitung
Élesnyelvű elemzést és sanyarú kilátásokat tartalmaz a Berlinben élő, magyar származású rendező, dramaturg és fordító, Lacy Kornitzer legújabb könyve, amely a „Rombolásról” címmel a Suhrkampnál jelent meg. A recenzens, Ilma Rakusa, a magyar-szlovén gyökerekkel rendelkező svájci irodalmár az elemzés nagy erényének nevezi, hogy bemutatja: miként lett a rendszerváltás éllovasa Orbán tekintélyuralmi hatalmi törekvéseinek áldozata. A kormányfő szilárdan ül a nyeregben, habár a Bizottság a korrupció miatt igyekszik a tyúkszemére lépni.
De a kötet foglalkozik a magyar történelem jó néhány kisiklásával és sebével is. Bemutatja, hogy a Fidesz Nagy-Magyarországról fantáziál, mert a hazafias populizmus hat. Arra a büszkeségre játszik rá, hogy az ország egykor a keresztény Európát védte az Oszmán Birodalom ellen. A régi nemzeti nagyságról álmodik.
Az EU-ellenes illiberális demokráciával Orbán pont azt a populista szöveget szajkózza, amelynek része a rasszista és antiszemita vonulat. De az elemzésből az is kiderül, miként épült fel a gigantikus urambátyám-rendszer, amiből a miniszterelnök rokonai, barátai és üzletfelei húzzák le a sápot. A politikus „birodalma” rajta tartja a kezét mindenen, jól beolajozott a klán és az állam összefonódó gépezete.
Ungarns Autokraten – eine nüchterne Analyse von Lacy Kornitzer
Ungarns Autokraten – eine nüchterne Analyse von Lacy KornitzerIlma RakusaWarum ein Land wie Ungarn, das zu den Vorreitern der Überwindung des Sowjetkommunismus in Osteuropa gehörte, dem…