címlapkép: The Washington Post/Aly Song/Reuters
Le Figaro
A francia Európa-ügyi államtitkár reméli, hogy még a héten tető alá hozzák a megállapodást az orosz olajembargóról. Keményen dolgoznak rajta, így tényleg csak napok kérdése. Beaune hozzátette, hogy gyorsan kell cselekdni, de biztos benne, hogy lesz 6. szankciós csomag, amely igen erőteljesnek bizonyul majd. Mint megjegyezte, fokozatosan haladnak, és az olaj után sorra kerül majd a földgáz is. Szerinte kétféle módon segíthetnek azoknak az országoknak, amelyek nagymértékben ki vannak szolgáltatva az orosz energiahordozóknak: hosszabb átmeneti időt adnak nekik, illetve garanciákat, hogy más forrásból is tudnak energiahordozót venni.
Politico
Az unió arra készül, hogy pénzzel veszi rá Orbán Viktort az orosz olajtilalom elfogadására. Brüsszel ily módon igyekszik áthidalni az egyre nagyobb ellentéteket a szankciók ügyében. Mert különben Európa nem tud erőteljesen és egységesen szembeszállni Putyinnal a háború kapcsán. A Bizottság a jövő szerdán bejelentendő energia stratégia, a REPowerEU keretében szeretne jelentősebb összeget átutalni Budapestre. Az új fizetési mechanizmusnak is az a célja, hogy már jóval 2030 előtt fokozatosan kifuttassák az orosz szénhidrogének vásárlását.
Egy európai illetékes szerint a magyarok esetében az idő és a pénz közlekedő edényként működik. Azaz minél nagyobb összeget folyósítanak, annál gyorsabban fel tudják adni a magyarok az orosz olaj további beszerzését.
Az ugyanakkor külön szál, hogy Brüsszel visszatart forrásokat a jogállami nézetkülönbségek miatt. Az említett nyilatkozó elárulta, hogy egyik fél sem igyekszik összemosni a kettőt. Borrell, a külpolitikai főmegbízott mindenesetre reménykedik, hogy túl tudnak lépni a nehézségeken, mielőtt hétfőn összeülnek a tagállamok külügyminiszterei. Ha nem, akkor rájuk hárul a feladat, hogy modus vivendit találjanak. Egy uniós diplomata azt hangsúlyozza: némi késedelem nem egy tragédia, amíg fennáll az egység Oroszország megbüntetése ügyében.
https://www.politico.eu/article/eu-russian-oil-ban-orban-hungary-cash-sanctions/
Wall Street Journal
Orbán az unió egységét veszélyezteti Oroszországgal szemben. Európai diplomaták igyekeznek rávenni a politikust, hogy csatlakozzon az embargóhoz, miközben régóta húzódó ellentétek feszítik Budapest és Varsó viszonyát. A kialakult helyzet azt támasztja alá, hogy évek óta egyre jobban elfekélyesedik a bizalmatlanság a két fél között. A miniszterelnök gátolja a megállapodást, több pénzt és időt követel, hogy országa átálljon más beszerzési forrásokra.
Európai illetékesek és több tagállam ugyanakkor ellenzi, hogy a szervezet meghajoljon a kormányfő minden kívánsága előtt, annál is inkább, mivel jönnek a hírek az uniós alapok lenyúlásáról, valamint Orbán és Putyin barátságáról. Hogy most sikerül-e dűlőre jutni, az kemény próbatétel az EU számára, amelynek fenn kell tartania az egységet, ugyanakkor határozottan cselekednie kell az orosz agresszió miatt.
Orbán a közösség rossz fiúja lett, miután sorra érkeznek a vádak Brüsszelből, hogy lebontja a demokratikus normákat, továbbá több tagállam is kifogásolja a támogatások eltüntetését, illetve a kulturkampfot. Uniós vezetők azt mondják, a zárt ajtók mögötti egyeztetéseken a magyar delegáció a pénzre és időre utazik. De így sem látják biztosnak, hogy Budapest beáll az új csomag mögé, még akkor sem, ha teljesítik anyagi követeléseit.
Ám elemzők szerint a politikusnak ajánlatos alaposan megfontolnia lépéseit, nehogy még jobban elidegenítse magától az olyan barátokat, mint Lengyelország. Fabian Zuleeg, a brüsszeli Európai Politikai Központ nevű kutató intézet vezetője úgy látja, hogy Orbán továbbra is a lehető legtöbbet próbálja kipréselni az unióból. Rövidtávon meg kell kötni az egyezséget, de ennek hosszú távon az lesz az ára, hogy Magyarország igencsak elszigetelődik.
Reuters
Magyarország beássa magát az orosz olajembargó ügyében, miközben a Bizottság azon van, hogy Budapest segítségére siessen, pl. az olajvezetékek, a tárolók és a finomítók korszerűsítésével. Ez utóbbit egy brüsszeli szóvivő jelentette be, hozzátéve, hogy tegnapelőtt este von der Leyen pont erről tárgyalt Budapesten. A nyilatkozó szerint rendkívül fontos, hogy megőrizzék az egységet a szankciók ügyében. Az uniós nagykövetek éppen ma vitatják meg ismét a lehetőségeket.
A hivatalos magyar kijelentések azonban nem azt jelzik, hogy küszöbön áll az áttörés. Ugyanakkor egyesek felvetik Brüsszelben a Bizottság felelősségét, miután az bírálja Orbánt a jogállam miatt és elzárta a magyarok elől az újjáépítési alapot. Továbbá megindította a jogállami eljárást, merthogy a magyar kormánynak nem akaródzik fellépni a korrupció ellen.
Az Eurointelligence agytröszt szerint a miniszterelnök egyértelműen plusz pénzt igyekszik kiharcolni, továbbá hogy a von der Leyenék ne forszírozzák annyira az új eljárást. Mások viszont amiatt nyugtalanok, hogy Orbán elhúzza a vitát az embargó ügyében a hónap végén esedékes uniós csúcstalálkozóig. Egy európai diplomata azt hangsúlyozta, hogy már a haladék győzelmet jelentene a politikus számára, hiszen az ellentétek azok malmára hajtják a vizet, akik egyébként is kifogásolják az EU hatékonyságát.
https://www.yahoo.com/finance/news/hungary-digs-heels-over-eu-134213076.html
Washington Post/AP
Magyarország az egyik fő akadály, hogy az EU elfogadja a 6. szankciós csomagot. A nacionalista magyar kormány, amely igencsak barátságos Moszkvával szemben, kitart amellett, hogy nem szavazza meg az újabb büntető intézkedéseket, mert az az orosz olajszállításokat veszi célba. Merthogy az ország erősen függ az orosz energiahordozóktól.
Orbánt Putyin egyik legszorosabb európai szövetségesének tartják, a korábbi szankciókat is csak erős fenntartásokkal támogatta. Ugyanakkor 2010 óta csak fokozta az ország kiszolgáltatottságát az orosz szénhidrogénekkel szemben. Azt állítja, hogy nem lehet elzárni a vezetéket, mert a finomítók az orosz olaj feldolgozására lettek beállítva. Emellett a rezsicsökkentés is azt diktálja neki, hogy a viszonylag olcsó olajat és gázt vegye.
A Bizottsági szóvivő elismerte, hogy Magyarország különösen nehéz helyzetben van, ehhez kell hozzáigazítani a megoldást. Így azt, hogy hosszabb időt kapjon az átmenetre. Ugyanígy nyilatkozott Marcon hivatala is, miután az elnök tegnap telefonon egyeztetett Orbánnal. Utóbbi viszont a szankciók blokkolásával ösztökélheti az előrelépést más konfliktusok rendezésére. A magyar gazdaság ugyanakkor magas inflációval és jelentős költségvetési hiánnyal küszködik, ezért nagyon kell neki az uniós pénz. Az alapok felszabadításának lebegtetése adu lehet az EU kezében.
https://www.yahoo.com/news/explainer-why-hungary-blocking-sanctions-130112133.html
EUobserver
Egy neves lengyel szakértő szerint a mostani, éles ellentétektől függetlenül fenn fog maradni a visegrádi együttműködés, de a szövetség széttöredezik. Veronika Józwiak a varsói Világpolitikai Intézettől felidézi, hogy nem Magyarország az egyetlen, amely súlyos biztonsági aggályokat hangoztat az orosz olajszállítások tervezett leállítása kapcsán, ám hozzáállása mutatja, milyen messzire került az európai szövetségesektől, és főleg Lengyelországtól.
Úgy hogy mélypontra kerültek a kapcsolatok a V4-eken belül, mert a háború történelmi idegeket érintett a másik 3 tagállamnál. Ily módon számukra tarthatatlanná vált, hogy Orbán oroszbarát politikát folytat. Az éles nézetkülönbségből az következik, hogy a kormányfő ezúttal nem tudja kihasználni a csoportot, mármint hogy az regionális ellensúlyt alkosson a német-francia tandemmel szemben.
Viszont a visegrádi keret még jól jöhet Magyarországnak, hiszen alternatív beszerzési utat kínál. Csak éppen – teszi hozzá a lengyel elemző – Orbán nem sok hajlandóságot mutat, hogy leváljon az orosz olajról. Ám ettől Budapest és Varsó előreláthatólag továbbra is támaszkodik bizonyos mértékben egymásra a jogállami eljárás kivédésére. Ám téves volt a feltételezés, hogy a két ország azonos módon ítéli meg a világot. A lengyelek úgy értékelik, hogy az ő biztonságukat is fenyegeti a magyar-orosz kooperáció.
https://euobserver.com/ukraine/154898?utm_source=euobs&utm_medium=email
Washington Post
A sanghaji Covid-zárlat mutatja, hogy repedések vannak a kínai tekintélyuralmi rendszeren, vagyis hiába állítja Hszi elnök, hogy a tekintélyuralom a stabilitás és a jólét kulcsa – állapítja meg a vezércikk. A hatóságok ugyan drákói módon vesztegzár alá helyezték az ország legnagyobb és legtehetősebb, 25 milliós városát, ám a tervezett néhány nap helyett immár a 6. hétnél tartanak, eredmény meg nem sok mutatkozik.
Két éven át ugyanez a módszer sikeresnek bizonyult, már amennyire ezt a megbízhatatlan kínai statisztikai adatokból ki lehet hámozni. De bizonyosan segített az is, hogy a határokat is lezárták és oltották az embereket. Ám jött, látott és tarolt az omikron, ellene a hazai oltóanyag nemigen hatott, ráadásul az idősek közül csak viszonylag kevesen kapták meg az ellenanyagot.
Sanghajban most ott tartanak, hogy naponta ezrek betegednek meg, megszakadtak a szállítási láncok, az emberek türelme elfogyott. Megrendült a bizalom a párt politikája iránt. Főként mivel egyes helyeken megromlik a felhalmozott élelmiszer, másutt viszont éheznek a településen. Úgy hogy sokan éjszaka az erkélyeken már a főzőedényeket verik hangos tiltakozásképpen.
A Kínai Kommunista Párt nem demokratikus úton vívta ki a hatalmaz. Arra hivatkozva igényli a legitimitást, hogy pontosan tudja, mit kell tennie. Hozzáértő és hatékony. Hát, Sanghaj pontosan itt vet fel kételyeket. Annál is inkább, mert két napja újabb lezárásokat rendeltek el. Ám emiatt veszélybe kerülhet, hogy Hszi novemberben újabb öt évre kapjon megbízatást. De nem egyszerű a feladat, mert a Nature c. szaklap szerint ha feloldják a karantént és nekiiramodik a vírus, akkor abba 1,55 millióan halhatnak bele. A kórokozó agyafúrt ellenfél, még a kőkemény KKP számára is.
Jewish Telegraphic Agency
Bocsánatot kért a Lufthansa, mert egyik alkalmazottja Frankfurtban testületileg nem engedte továbbutazni azokat az amerikai haszid zsidókat, akik a hagyományos zarándoklat keretében az 1925-ben elhunyt csodarabbi, Steiner Száje sírját akarták felkeresni Bodrogkeresztúron. A gond az volt, hogy a több száz fős csoport néhány tagja nem volt hajlandó feltenni a maszkot, amikor elindultak New Yorkból. Ezek után a német cég a tranzitban mindenkitől megtagadta, hogy felszálljon a csatlakozó járatra.
A társaság még vizsgálja a történteket, de úgy látja, hogy csak azokat kellett volna retorzióval sújtani, akik megszegték az előírásokat. Ugyanakkor a közlemény hangsúlyozza, hogy a Lufthansától távol áll bármiféle rasszizmus, antiszemitizmus vagy hátrányos megkülönböztetés. Úgy tudni egyébként, hogy az érintettek 80 %-a a jellegzetes haszid viseletbe öltözött, tehát nem lehetett kétséges, hogy ortodox zsidókról van szó.