Katarina Barley uniós parlamenti alelnök a Spiegelnek adott interjújában fejtette ki, hogy a demokrácia további hanyatlásától tart Európában Orbán Viktor egyre terebélyesedő túlhatalma okán. Az SPD politikusa von der Leyennek, a bizottság elnökének is üzent. Az interjút Szelestey Lajos szemlézte.
Az Európai Parlament német szociáldemokrata alelnöke felháborítónak tartja, hogy Orbán Viktor 12 éve űzi kisded játékait, az EU mégsem tett érdemi lépéseket ellene. Noha a kormányfő Európa-ellenes és szövetségesének tartja Putyint. A kampány során nyomatta az ukránellenes propagandát az állami médiában. De emellett meg fogja akadályozni az integráció elmélyítését, és választási győzelme azt jelenti, hogy tovább építi le a demokratikus normákat.
Barley szerint ami idáig történt uralma alatt Magyarországon, azért a miniszterelnököt terheli a felelősség, ám amellett sem lehet szó nélkül elmenni, hogy Brüsszel csak leste, amint Orbán leszalámizta a jogállamot. A választási törvényeket 700-szor módosították, természetesen a Fidesz javára.
A Bizottság ugyanakkor kolosszális hibát követett el, hogy a jogállami mechanizmust nem április 3. előtt hozta mozgásba. Így ugyanis a kormányfő mondhatja, hogy a nép döntött és az EU csupán azért ugrál, mert nem tetszik neki az eredmény. Azaz az eddigi késlekedés a kezére játszik. Sokkal előbb kellett volna cselekedni, de ez nem jelenti, hogy ne lennének eszközei. Ilyen, hogy pénzeket tart vissza.
A politikus elismeri, hogy Orbán demokratikus felhatalmazást kapott, ám rákérdez, hogy milyen feltételek közepette? Hiszen a választás minden volt, csak nem tisztességes. A politikus hihetetlen mértékben ellenőrzése előtt tartja a médiát, a Klubrádiót az év elején az internetre száműzte. Ezt nem szabad annyiban hagyni. A kormányfő nem ostoba, tisztában van vele, hogy ha kiiktatja a sajtót és függő helyzetbe hozza az igazságszolgáltatást, akkor már nemigen lehet megállítani. És az EU ezt csak lesi?
De az is tanácsos volna, hogy a német cégek módosítsanak a hozzáállásukon. Orbán éppen azért tudott ilyen toronymagasan győzni, mivel a német gazdaság az autoriter magyar módszerek haszonélvezője, ennélfogva támogatja a rezsimet. Arra a megjegyzésre, hogy az ukrán válság miatt ez most nem a legalkalmasabb időszak szankciókkal sújtani Budapestet és Varsót, Barley úgy válaszolt, hogy a háború egy hónapja robbant ki, nem lehet igazolni vele 12 évnyi késlekedést. Ráadásul Magyarország az oroszok oldalára állt.
Viszont ha így marad, sokan utánozzák, mert látják, hogy lehet ugrálni tekintélyuralmi alapon. Ezért most a Bizottságnak sürgősen ki kell nyilvánítania Lengyelország és Szlovénia számára: az rendben van, hogy gondoskodtok a menekültekről, de az nem megy, hogy lebontjátok a demokráciát.