A testület a közleményében így fogalmaz: ” a március első hetében vizsgált televíziós csatornák semlegesen és objektíven számoltak be a konfliktusról, orosz (vagy akár ukrán) háborús propaganda a mintába került műsorszámokban nem jelent meg – írja a Telex.
Még, ha ez fedné is a valóságot, akkor is kilóg a lóláb, hiszen a kormányközeli tv csatornák éppen a háború kirobbanásakor, február 24-én és az azt követő napokban ontották az orosz propaganda által sugallt híreket. Ekkor vették át a putyini kifejezést, és kerülve a háború szót, kizárólag harci eseményként említették a katonai beavatkozást. Már ekkor elkezdődtek az ukrán fél felelősségét felerősítő közlések is. A Médiatanács mégsem ezt, hanem a jó egy héttel ezután követő időszakot vizsgálta, míg a különböző civil szervezetek által benyújtott konkrét panaszokat napirendre sem tűzte. Pedig ugyancsak ebben a szűk hétben az M1 egyik műsorában Bende Balázs, a közmédia külpolitikai vezetője megismételte a putyini narratívát a különleges katonai műveletekről és a szakadár területeken zajló népirtásról – idézi a Telex. Továbbá megjegyzi, hogy a kormánymédia egyik kedvenc biztonságpolitikai elemzője, Nógrádi György arról beszélt a háború kitörésének napján, hogy az ukrán vezetés csacsiságokat csinált, és Moszkva nem tűrheti el, ha Ukrajna atomfegyvereket szerez be. Deák Dánielé volt a feladat, hogy ismertesse a közmédia híradójában Orbán Viktor narratíváját a háborút akaró ellenzékről és a békepárti kormányról, ami aztán az egész kampányhajrát meghatározta.
Mindezek fényében a Médiatanács vizsgálata azt jelzi, kínosan kerüli, hogy bármiben is igazat adjon, de legalább figyelemre méltassa a kifogást emelő szervezetek beadványaiban megfogalmazottakat, és hogy bármiben is eltérjenek Orbán Viktor narratívájától. A Political Capital elemzése szerint létezik valódi, tárgyilagos tájékoztatás is a kormánymédiában, míg a Kreml-párti, ukránellenes narratívák közvetítését „kiszervezik” Fidesz körül csoportosuló szakembereknek, véleményvezéreknek (lásd Georg Spöttle vagy ifj. Lomnici Zoltán). A Political Capital és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nemrég az Európai Bizottsághoz fordult az orosz propaganda terjesztése miatt.