Kurier
Hírek szerint Magyarország továbbra is elutasítja, hogy kvótarendszer keretében osszák el a menekülteket. A német EU-képviseletről az szivárgott ki, hogy a napokban tartott brüsszeli válságtanácskozáson az olaszok, a görögök és a luxemburgiak feltetették: tartósan oldják meg több százezer ember elhelyezését, sőt, Athén bevetette még a kötelező szolidaritás ötletét is, mondván, hogy az előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz. Ám a magyar képviselő ellentmondásosnak és kontraproduktívnak minősítette az elképzelést.
A déli tagállamok már évek óta küszködnek azzal, hogy szó szerint náluk kötnek ki az Afrikából, illetve a Közép-Keletről érkező menekültek, ezért azon vannak, hogy módosítsák a menedékjogi szabályokat. Ezen belül főként azt szorgalmazzák, hogy a többiek vegyenek át a tömegből, ám mindezidáig ez meghiúsult, főleg a magyar és a lengyel kormány ellenállásán. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint ugyanakkor Ukrajnából már 3,2 millióan lépték át a nyugati határt menedéket keresve. Túlnyomó többségüket első körben Lengyelország fogadta be.
Guardian
A kommentár szerint most fura módon hallgatnak mindazok a jobboldalon, akik korábban hangosan ajnározták Putyint. Pedig számukra most jött el a pillanat, hogy szembenézzenek azzal: kivel is működtek együtt, miután megvannak döbbenve, mekkora pusztításokat okoz a háború Ukrajnában.
De hát korábban szemet hunytak Gróznij, Aleppo lerombolása fölött, nem törődtek azzal, hogy polgári gépek estek rakétatámadások áldozatául, elnézték a Kreml megszállását, az orosz demokrácia lerombolását, a járványos korrupciót, a véget nem érő hazudozást, Litvinyenko, a két Szkripal és Navalnij megmérgezését. De csak most jönnek rá, hogy a Kreml nem lehet tisztességes üzleti partner.
Mariupol romokban, és ez az a perc, amikor nagyon sokan, akik hasznot húztak az orosz birodalomból, azt ígérik: legközelebb jobban csinálják. Leszámítva az angolszász jobboldalt, pedig ott volna a legnagyobb szükség az önkritikára. Merthogy a Putyin iránt tanúsított megértés nem tévedés volt részükről, hanem hiba, aminek az a magyarázata, hogy az államfő utat mutatott az általuk annyira áhított autokrácia felé. Trump felforgatta Amerikában a választásokat, Orbán jóformán felszámolta a sajtószabadságot.
Mégis idáig csupán egyetlen populista professzor volt hajlandó önvizsgálatra: Eric Kauffmann a londoni Birkbeck Egyetemről a populista jobboldal igazi szégyenének nevezte, hogy Steve Bannon, Trump, Le Pen, Zemmour és Orbán hordták a vizet ennek a gyilkosnak.
Ugyanakkor Boris Johnson elvileg a politika fő áramlatát képviseli, mégis arra készül, hogy a jogosultak egy részét kizárja a szavazásból, egy sor intézmény függetlenségét igyekszik kikezdeni, a BBC-től az Alsóházig. Nem azon a szinten persze, mint Orbán, vagy még inkább Putyin, de ha Nagy-Britanniának valaha is tekintélyuralmi vezetője lesz, akkor ahhoz a mostani kormány nyitotta meg az utat.
Az eszmélés pillanata a baloldalon is sokszor eljött már: pl. amikor Sztálin a titkosrendőrséggel rendezte a politikai vitákat, vagy amikor 1939-ben felosztotta Hitlerrel Kelet-Európát. De ugyanilyen vízválasztó volt 56 leverése is.
A jobboldalon a nagy tanulság az, hogy ha nem vetsz véget a rothadásnak, akkor a nagy csendet egy nap a halálharang kongása töri meg.
Those on the right who loudly praised Putin have now fallen strangely silent | Nick Cohen
Those on the right who loudly praised Putin have now fallen strangely si…Most collaborators in the west are at least coming up with excuses after Russia’s invasion of Ukraine. That’s no…