A MÚOSZ Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztálya különleges programra hívja fel a kollégák figyelmét.
A Bakonyi Csillagászati Egyesület megalkotta, a Svábhegyi Csillagvizsgáló pedig most elhozza Budapestre a Tapintható Univerzumot. A csillagászati ismeretterjesztés legfontosabb célja, hogy a Világegyetemben látható jelenségeket mindenki megismerhesse.
A hallható és tapintható interaktív program célja, hogy általa a vakok és gyengénlátók számára is elérhetővé tegyék az Univerzum csodáit.
A modellek segítségével részletesen bemutatják saját bolygórendszerünket, a Naprendszert. A kiállítás összesen 77 db 3D nyomtatással előállított makettből áll, ami 46 égitestet mutat be azok érdekes felszínformáival együtt (nagyobb kráterek, vulkánok, kanyonok, stb.). A nyomtatott elemek mellé további 9 darab egyedileg készített, kézzel formázott modell is került. Az összesen 86 modell mellett 3 darab valódi meteoritot és egy becsapódások során képződő úgynevezett tektitet is megtapogathatnak a látogatók.
Minden maketthez részletes, magyarázó hanganyag tartozik. A tapintható, interaktív tárlat megalkotói a vak és gyengénlátó emberek számára hiánypótló módon adnak betekintést az Univerzum csodálatos világába. A program érdekessége, hogy látók és nem látók egyformán élvezhetik azt!
A makettekhez tartozó hanganyagok maximális élvezéséhez NFC vagy QR-kód olvasására alkalmas okostelefon szükséges, fülhallgatóval.
A program ingyenes. Az eseményre március 13-án 10, illetve 12 órától kerül sor a Svábhegyi Csillagvizsgálóban (Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 15-17, 1121)