Die Presse
Orbán Viktor egységtörő volt a mostani uniós csúcs első napján, mivel a többiek igyekeznek csökkenteni az energiafüggést Moszkvával szemben, a magyar politikus viszont egyedüliként ragaszkodik az orosz kőolaj- és földgázszállításokhoz. Azaz Versaille-ban egyre jobban kirajzolódott, hogy töredezik az EU sokat emlegetett egysége a válság ügyében.
A 26-ok gyorsan változtatni akarnak, hogy ne legyenek annyira kiszolgáltatottak a Kremllel szemben, de egyelőre nem szerepel a napirenden, hogy korlátoznák az energiahordozók vásárlását. Annál is kevésbé, mert jelenleg naponta átlag 700 ezer millió euróért vesznek orosz gázt. Ám egyre jobban aggasztja őket közben, hogy vágtatnak az árak, Belgiumban tegnap 100 benzinkutat kellett becsukni, mert veszteséges az értékesítés.
Az orbáni külön út azonban így is azzal fenyeget, hogy szétrobbantja a nehezen kialakított egységfrontot. Donald Tusk, az Európai Néppárt találkozóján Putyin „hasznos idiótájának nevezte a magyar kormányfőt. De a szervezetet nem csupán a budapesti vétófenyegetés tagolja szét. Főleg Németország hallani sem akar a teljes embargóról, pedig azt Lengyelország és a három balti köztársasági is támogatja. Ugyanakkor nem valószínű, hogy az amerikaiak példáját követve Európa beszüntetné az orosz olaj átvételét. Az állam- és kormányfők ellenben eltérően ítélik meg, miként lehetne megakadályozni Putyint abban, hogy a következő télen a gázhiánnyal zsarolja őket.
https://www.diepresse.com/6110094/orban-gegen-oel-und-gassanktionen?from=rss
Guardian/Reuters
Novák Katalin Orbán híve, így államfővé választása ráerősít a miniszterelnök nacionalista politikájára, habár az első magyar elnök asszony tagadja, hogy a kormányfő bábja lenne. Mindenesetre Budapest irányvonala már eddig is elszomorította az EU-t. Ugyanakkor elemzők szerint az ország erős embere a választás előtt azért szemelte ki a korábbi családügyi minisztert, mert ily módon is igyekszik megnyerni a női szavazókat.
A jelentés hozzáteszi, hogy Orbán 2010 óta szinte az összes féket és ellensúlyt felszámolta. Saját embereivel rakott tele egy sor kulcspozíciót, így elemzők szerint az ellenzék nehezen tudja majd keresztülvinni a programját, ha nyer az urnáknál. Ugyanakkor a Fidesz politikája az évek során egyre konzervatívabb lett, hogy erősödjön a párt támogatottsága. A hatalom lecsapott a független médiára és korlátozta a nemi kisebbségek jogait, ami azután összecsapásokat eredményezett az unióval.
FAZ
A következő 5 évre Orbán bizalmasa lesz a magyar államfő, de nem valószínű, hogy él jogával és a neki nem tetsző törvényeket visszaküldi az Országgyűlésnek, vagy ügyükben az Alkotmánybíróságtól kér véleményt. Esetében ez még kevésbé várható, mindaddig, amíg a mostani kormányfő gyakorolja a hatalmat.
A családügyek felelőseként Novák annak a politikának az arca volt, amely a hagyományos családképet kívánta sugározni, illetve igyekezett lejáratni a heteroszexuális normáktól eltérő nemi irányokat. Orbán megbízásából ő képviselte a magyarokat az ún. Családi Világkongresszusokon, ahol ultrakonzervatív erők szoktak felvonulni. Így az orosz állam képviselői, oligarchák, valamint az amerikai republikánusok szélsőjobboldalának személyiségei. A helyszín részben Moszkva volt, egyszer pedig Budapest látta vendégül a kompániát.
Die Zeit
Az Európai Parlament hatalmas többséggel, 478-155-arányban úgy döntött, hogy a Bizottságnak azonnali hatállyal be kell élesítenie a jogállami eljárást Magyarországgal és Lengyelországgal szemben, igaz a határozat nem kötelező. De azért a két kormány óriási pénzeknek inthet búcsút, mert bírálók szerint a hatalom mindkét országban nagy nyomás alá helyezte az igazságszolgáltatást, és nem tartja be a jogszabályok egy részét.
Az Európai Bíróság már csaknem egy hónappal ezelőtt megadta a zöld jelzést a büntető rendszer beindításához, de úgy tűnik, hogy az EU végrehajtó testülete a kivárásra játszik. Ugyanakkor mind Budapest, mind Varsó visszautasítja a kifogásokat. Orbán legutóbb még az is kilátásba helyezte, hogy Magyarország kilép a szervezetből.
https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-03/ungarn-polen-eu-rechtsstaatlichkeit
Le Figaro
Vizsgáló bizottságot állított fel az Európai Parlament, hogy utánajárjon a részleteknek Magyarországon és Lengyelországban a Pegasus használata ügyében. Az indítványt elsöpró többséggel, 635 vokssal szavazták meg a 705-tagú törvényhozásban. Az új testületben 38-an kapnak helyet és egy évük van a jelentés elkészítésére, ideértve a kapcsolódó ajánlások kidolgozását. Azt is meg kell nézniük, hogy az érintett országokban a nemzeti szabályozás mennyire áll összhangban a közösségi normákkal, illetve hogy az izraeli kémprogramot valóban alkalmazták-e politikai célokra, újságírók, politikusok, jogászok törvénytelen lehallgatására.
Politico
Budapest az orosz dezinformáció fővárosa lett. Orbán ugyan elítélte az orosz agressziót és támogatja az uniós szankciókat, ám közben a fideszes sajtó egészen más hangot üt meg. Ha valaki belekukkant az állami hírforrásokból működő szerkesztőségek anyagaiba, a Kreml propagandája köszön vissza neki, ideértve a keretezést, az érveket, és hogy kifejezett összeesküvés elméleteknek adnak helyet Ukrajna ügyében. Olyan orgánumokról van szó, amelyek kapcsolódnak a kormánypárthoz. Úgy hogy Kijevet és a Nyugatot teszik felelőssé a háborúért, továbbá igyekeznek kisebbíteni az invázió jelentőségét.
Ugyanakkor a helyi lapok beszámolnak az érkező menekültekről, akiknek sorsa hihetetlen részvétet kelt a lakosság körében. A választásokig már csak nem egészen egy hónap van hátra és a harcok váratlanul kiélezték a kampányt. Elemzők szerint azonban az orosz álláspont igen széles körben visszatükröződik a magyar állami médiában.
Urbán Ágnes a Mérték Médiaelemzőtől azt mondja, hogy az MTVA jelenleg a Kreml első számú szócsöve Európában, miután az RT-t és a Szputnyikot bezáratták nyugaton. De nem csupán a köztévé és rádió, hanem a hatalom közeli orgánumok és internetes csoportok is kiveszik részüket, amikor a demokratikusan megválasztott kijevi vezetést kell fitymálni. Krekó Péter a Political Capitaltől úgy látja, hogy a kormánynak a fegyveres viszály miatt teljes mértékben át kellett értékelnie a politikáját, rá kellett jönnie, hogy kulcsfontosságú a NATO, illetve az EU egysége. Csak éppen a Fidesz bizonyos emberei jobban gyűlölik a Nyugatot, mint Oroszországot.
Ugyanakkor a közeli sajtóban olyanokat olvasni, hogy az USA provokálta Moszkvát. Azt viszont nem tudni, hogy a háború mennyire befolyásolja a választás eredményét. Hírek szerint maga Orbán még a múlt hónap közepén egy zárt tanácskozáson megjósolhatatlannak nevezte következményeket. Most az a mantra, hogy nem szabad belekeveredni a viszályba, illetve hogy az ellenzék csapatokat küldene, ami nem igaz. Ugyanakkor a kormányzati kommunikációval ellentétes helyszíni felvételek, valamint a menekülők felbukkanása folytán sokan teljesen összezavarodtak. De Krekó szerint a többség a Kremlt okolja a bajokért.
https://www.politico.eu/article/russia-war-narrative-hungary-disinformation/
Economist
A Fidesz kormányzati propagandára használja az oltáshoz készített adatbázist. Vagyis Magyarországon igaz, ami már liberális demokráciákban legfeljebb ködös gyanúként jelenik, meg, hogy ti. a hatalom a járványellenes intézkedések segítségével ellenőrzi az embereket. Akik ugyanis jelentkeztek, hogy beadassák maguknak a Covid ellenszerét, azok most alig-alig leplezett kampánymaileket kapnak a kormánypárttól.
Vagyis a hatalom régi vágású propagandával igyekszik őket manipulálni. Az üzenetek arról szólnak, hogy a hatalom bölcs módon ki akar maradni a háborúból, ezzel szemben az ellenzéki pártok katonának irányítanának a szomszédos államba, pedig nem is.
A Nemzeti Választási Bizottság úgy ítélte meg a panaszok nyomán, hogy nincs itt semmi gond, mert a Kormányzati Tájékoztatási Központ feladata a közvélemény informálása. Ezzel szemben a Legfelsőbb Bíróság arra jutott, hogy a hivatalos politika teljesen rendben van, de az ellenzék lejáratása nem megengedett.
Orbánnak fő a feje a háború miatt, mert jó viszonyban van Putyinnal, azt „megbízható partnernek” tartja. Ellenzi az olaj- és gázbojkottot. Viszont minél tovább bombáz az elnök ukrán kórházakat, a magyar vezető annál inkább kínba kerül az együttműködés miatt. Az említett elektronikus levelek pedig azt mutatják, hogy elmosódik a választó vonal a hatalmi ágak között, a Fidesz állami eszközökkel növeli befolyását.
https://www.economist.com/europe/2022/03/12/hungarys-government-uses-anti-covid-campaigns-for-propaganda
Die Welt
Magyar gyökerei folytán tudja, milyen meghatározó szerepet játszanak a környező országok az elkövetkező időszakban az ukrán válságban. Így nyilatkozott Willi Orbán, a Lipcse és a magyar válogatott játékosa, miután csatlakozott a ’Common Goal’ nevű jótékonysági szervezet akciójához. Azaz két csapattársával együtt folyamatosan pénzt adnak a rászorulók megsegítésére. Utóbbiak esetében olyanokról van szó, akik Magyarországra, Romániába, Moldáviába menekültek, illetve odahaza kerültek lehetetlen helyzetbe.
Ukraine-Hilfe: Leipzigs Orban schließt sich Common Goal an – WELT