Ma Magyarországon valószínűleg jóval több igazi tényfeltáró írás születik, mint bármikor korábban. Több szerkesztőség van, több lelkiismeretes, elhivatott kolléga van, akiknek a tények az érdekesek. A gazdasági újságírás, mondhatni a fénykorát éli, és ezt leginkább Orbán Viktornak köszönhetjük. Az általa vezetett kormány cselekedeteinek értelmezése, a folyamatos győzelmi jelentések mögött meghúzódó valós folyamatok kiderítése igazi feladvány a hivatását komolyan vevő kollégáknak, és közben a követelmények is egyre magasabbak a szerkesztőségekben. A verseny is egyre élesebb. Sőt, a kormányzat gigantikus apparátust mozgat meg, ha valamelyik írás nem elég pontos, ha perelhető az állítás, amire a cikk alapul. Az újabb generációkkal szemben természetes elvárás az abszolút tárgyszerűség, az adatbázisok kezelésében a magas szintű jártasság, a nyelvi igényesség, a sallangmentes fogalmazás, a politikai elfogulatlanság, valamint a különböző tudományterületeken, mint például a politológia, a közgazdaságtan, az egészségügy, a szociálpolitika, a környezetvédelem témáiban az otthonos mozgás.
A hol élünk, látszólag pofon egyszerű kérdésre köteteket kitevő választ adnak egy-egy komoly újságíró évtizedek alatt megjelent cikkei. Európában talán Magyarországon a legnehezebb erre a kérdésre megadni a választ. Szabó Yvette, a HVG munkatársa pedig a legjobbak közé tartozik, aki érvényes válaszokat ad a szimpla kérdésre.
Sőt, az idén az Év Gazdasági Újságírója díj kuratóriuma szerint ő volt a legjobb. Ha a cikkek nyílvesszők, amelyek nagy pengéssel beleállnak a valóság táblájába, akkor azt vesszük észre, hogy a találatok szépen kirajzolják Magyarországot. Álljanak itt, visszamenőleges időrendben Szabó Yvette cikkeinek címei:
Garancsi István körére szabták az online sportfogadás illiberalizálását
Egyre több kereskedelmi dolgozót válthat ki a mesterséges intelligencia
Orbán hízelgéséről és a Varga–Szijjártó-marakodásról is szól a vasúti gigaprojekt
Az orosz milliárdosoknak is kulcsfontosságú, hogy Magyarország legyen Putyin trójai falova
A magántulajdon szent, de Mészáros Lőrincé nem – itt kezdené az egyesült ellenzék
Vermet ástak Karácsonyéknak a Városháza-üggyel a kormány propagandistái, maguk estek bele
Nehéz lesz úgy orvoshoz menni, hogy ne a NER nagyágyúinak fizessünk vizitdíjat
Számíthat az államra Mészáros Lőrinc, ha becsődölt cégekből csinálna aranyat
Először látható a 9. leggazdagabb magyar „együtt mozgása” kormányközeli körökkel
Hogyan épülhetett ki észrevétlenül a BKV-s szerződések mögött álló cégnél egy adócsaló maffia?
A romlásnak indult mencshelyi kilátóból pazar kilátás nyílik a NER elitjére is
Illiberális klímapolitika: csónakázótó lesz Felcsúton, a Velencei-tó meg lassan kiszárad
Itt élünk. És ezt Szabó Yvettetől tudjuk.
Mit díjazunk? A bátorságot? A tényekkel szembeni alázatot?, Az állhatatosságot? Az alapos felkészültséget? Az erős hivatástudatot? A társadalmi felelősségérzetet? A kitartó kíváncsiságot? A nyelvi igényességet? A soha nem lankadó igazságérzetet? Vagy mindet együtt? Igen. Ezekre a tulajdonságokra, mind szükség van a jó cikkek megírásához.
Az Év Gazdasági Újságírója Díj odaítélése, most már hagyományosan, a korábbi díjazottak javaslatai alapján történik, azzal, hogy együtt megkeressük a konszenzusos jelöltet. Aztán a szakosztály tagjai hagyják jóvá a döntést.
Mint rendesen a szakosztály tagjai nagyon örültek a javaslatnak, talán már gratuláltak is többen Yvettenek. Kedves Yvette, én is gratulálok!
Az idén a díjat Szabó Yvette kapja.
Vicsek Ferenc