Rendhagyó módon, március 3-án csütörtökön rendezték meg, a Szerda esték a MÚOSZ-ban sorozat részeként a „ROBOTÚJSÁGÍRÓKÉ, ROBOTBEMONDÓKÉ, ROBOTSZÍNÉSZEKÉ-E A JÖVŐ?” című előadást. A Kommunikáció és PR Szakosztály által szervezett program személyesen és online formában is nyomon követhető volt.
A résztvevők korunk egyik legmeghatározóbb témáját járhatták körül az este folyamán, ahol Csepeli György szociálpszichológus, egyetemi professzor, valamint Rab Árpád, egyetemi docens, informatika szakértő fejtette ki gondolatait, véleményét egy igazán dinamikus és érdekfeszítő beszélgetés formájában, melyet Sipos Júlia tudományos újságíró, egyetemi oktató vezetett.
Fő téma volt a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségei, veszélyei és pozitív hatásai. Egészen elképesztő módon vált mindennapjaink részévé a mesterséges intelligencia. Néhány évvel ezelőtt még senki nem gondolta volna, hogy mesterséges intelligencia szinkrontolmácsolhat, a Netflix személyre szabhatja a filmeket, a dolgozatjavítás nem a tanár, hanem az AI feladata, illetve, hogy a mesterséges intelligencia magától vág nekünk össze egy drónvideót vagy egy sportösszefoglalót.
Egészen elképesztő módon vált mindennapjaink részévé a mesterséges intelligencia.
A Csepeli György által írt, 2020-ban kiadott „Ember 2.0: A mesterséges intelligencia gazdasági és társadalmi hatásai”(Kossuth Kiadó, 2020) című könyv (amit ajánlunk olvasásra) alapműként szolgált a diskurzus folyamán, hiszen többször reflektáltak rá az előadók. De Rab Árpád véleménye szerint fontos tisztában lenni azzal, hogy a mesterséges intelligencia minden szakma, így az újságíró elé is egyfajta görbe tükröt állít. Mint informatikai szakértő ezért is gondolja, hogy érdemes feltenni önmagunknak a kérdést, mivel tudunk többet nyújtani, mit tudunk jobban, mi emberek, mint a mesterséges intelligencia?
Minden szakmát, életterületet az olyan emberi tényezők alakítanak, tesznek teljessé mint az érzelmek, az egyénenként változó meglátások, gondolatok, amelyeket egy robot, mesterséges intelligencia ma még nem képes, vagy talán sosem lesz képes „megugrani”.
A mindennapjaink során, már most sok területen találkozhatunk a mesterséges intelligenciával. Rab Árpád az esemény során azt is elárulta, hogy például a Netflix által gyártott sorozatok, filmek minden jelenete kulcsszavak tömegével van ellátva. Ez segít abban, hogy az adott felhasználó olyan tartalmakkal találkozzon, amelyek nagy eséllyel az ő ízlésének felelnek meg. Csepeli Györgynek köszönhetően szó volt a mesterséges intelligenciát és az embert megkülönböztető tulajdonságok problémaköréről, amelyben kiemelt szerepet kap a művészet, a hit és az erkölcs is. A mesterséges intelligencia, jelen álláspont szerint nem képes ezekre, valamint autonóm célokkal se rendelkezik.
Mind az előadók, mind a hallgatóság egyetértett abban, hogy rengeteg pozitív lehetőség rejlik a mesterséges intelligencia alkalmazásában, fejlesztésében, amiből már most is számtalan előnye származik az emberiségnek, akár az orvostudomány területét, akár a nyelvi fordításokat, tolmácsolást, oktatást, szórakozást nézzük. Fontos megjegyezni azonban, hogy nem mindegy, kinek a kezébe kerül a mesterséges intelligencia és milyen célokra használja fel azt.
Éppen ezért nem véletlen, hogy olyan komoly kérdések is felmerültek, minthogy valósak-e azok a félelmek, hogy a mesterséges intelligencia egyszer túlnövi és rátelepszik majd az emberi társadalomra, vagy, hogy az emberek is robotként kezdenek el élni, létezni? Csepeli György példájával élve, a mesterséges intelligencia olyan, mint egy gyermek. A fejlesztések során egyre függetlenebbé és egyre önállóbbá válik, ahogyan ez egy kisgyermek felnőtté válása során is megfigyelhető. A kérdés az, hogy ez a fajta függetlenedés hova tudja magát kinőni?
Napjainkban az emberek kezében van a lehetőség, hogy valami igazán innovatív, előremutató és hasznos jöjjön létre a mesterséges intelligencia továbbfejlesztése során. A jövő egyik izgalmas kérdése, hogy vajon milyen kapcsolatot fognak az emberek, illetve a robotok ápolni a későbbiekben?
A MÚOSZ Kommunikációs és PR szakosztálya ehhez hasonlóan izgalmas témákat jár körül minden egyes programján, akár gyakorlati fejlődés lehetőségét is kínálva. Szeretettel várunk mindenkit jövőbeni programjainkra, de érdemes a szakosztályhoz is csatlakozni!
Deli Réka