Március 9-én sajtófórumot rendeztünk, amire a szalonképes hazai média újságíróit, szerkesztőit és szakértőit hívtuk vitára. Azt gondoltuk, bármilyen is lesz ugyanis az áprilisi választás eredménye, a magyar sajtó helyzetéről beszélni kell. A MÚOSZ másnap adja át az idei Magyar Sajtódíjakat, ennek előestéje volt ez a fórum, amit a MÚOSZ Youtube csatornáján élőben közvetítettünk, a felvétel pedig a bejegyzés végén található linken megtekinthető.
A fórum alapkérdései:
1./ A NER korszak tanúsága: a közszolgálat és a civil, független és kereskedelmi média is egy többségi kormányzó párt befolyása, felügyelete, irányítása alá vethető. Milyen jogi és szakmai garanciákat lehetne, kellene megteremteni, hogy ez a monopolisztikus helyzet ne alakulhasson ki? Ellenzéki győzelem esetén, amennyiben csak egyszerű többséggel alakul meg az új kormány, a 2/3-os törvények változtathatatlansága mellett vannak-e lehetőségek a helyzet normalizálására? Ebben milyen szerepe lehetne a piaci szereplőknek, a reklámügynökségeknek, ha megszűnik a rajtuk lévő politikai nyomás?
2./ Kell- e egyáltalán közszolgálati média? A jelenlegi mamut szervezet méretét – 8 tv csatorna, 3 rádióállomás és a hírügynökség – például költségvetési korlátozásokkal lehetne-e csökkenteni? Nem lenne-e célszerű kikényszeríteni a parlamenti munka teljes televíziós nyilvánosságát, tehát nem csak a plenáris, hanem az összes ülésteremi munka folyamatos közvetítését?
3./ A titkosítási jogok határtalansága mára ellehetetlenítette a sajtó helyzetét. Még ha rossz is a csengése, de nem kellene-e törvénnyel kikényszeríteni a kormány, az állami szervezetek, az önkormányzatok un. tájékoztatási kötelezettségét? Szankcionálható-e, ha ezt a kötelezettségét megtagadja valamely érintett? Fel lehet-e oldani a Parlamentben az újságírók lehetőségeit korlátozó szabályokat?
4./ Ami a szakma, az újságírás jelenlegi helyzetét illeti, ebben a torzított médiatérben lehetetlen a klasszikus elfogulatlan, tényszerű és pártatlan tájékoztatás gyakorlása. Ha nem lesz ellenzéki győzelem, mindez hová fajulhat? Ha lesz, mik a megteendő szakmai lépések, hogy felszámoljuk a politikai szekértáborokat?
5./ Ha marad a NER, mi várható? Létrejön a Sajtókamara, mi lesz az abból kimaradó újságírókkal? Nem kellene-e a MÚOSZ-t újra gondolni, szervezni, hatékonyabbá tenni?
A vitaindító előadást Vásárhyelyi Mária szociológus és Haraszti Miklós, az EBESZ volt sajtószabadság-felelőse tartotta. Vásárhelyi arra hívta fel a figyelmet, hogy a független sajtónak nem szabadna átvenni azokat a szavakat, fogalmakat, kifejezéseket, szólamokat, amelyekkel a NER kommunikációs központja szinte elárasztja a nyilvánosságot. Így sem a migráns, sem a gyurcsányozás, sorosozás, vagy éppen a háború okán alkalmazott bujkáló beszéd egyik eleme, a katonai beavatkozás nem kellene, hogy a független sajtóban reflektálatlanul megjelenjen. Azt is fontosnak tartotta, hogy a független sajtó alulról szerveződő kamarát hozzon létre, amely az etikai normákat, a tájékoztatás demokratikus szabályait betartatja.
Haraszti Miklós elsősorban egy határozott, értékalapú és jogi-valamint szakmai védelmet biztosító újságíró szervezetet hiányolt. Kocsi Ilona a MÚOSZ elnöke erre azt mondta, a hosszú évek alatt ellaposodott szövetséget az új elnökség most próbálja újra felépíteni, és megteremteni a hathatós érdekérvényesítés fórumát. Domány András szerint azonban nem jó ötlet egy újságíró kamara, még ha az alulról szervezett is, mert óhatatlanul megosztó, szembe kerülnek egymással a kamarai tagok és az oda nem felvett szakemberek.
Lukács Csaba a Magyar Hang képviseletében a lap függetlenségének áráról, feltételeiről és arról is beszélt, hogy a print iránti érdeklődés lassan nő, a lap olvasóinak 4 %-a például a 19 év alatti korosztály tagjai. Ez jó jel.
Hardy Mihály elmondta, hogy a Klubrádió hallgatottsága az orosz-ukrán háború kirobbanásakor megugrott, s ez azt bizonyatja, hogy a sok politikai propaganda és manipuláció mellett vagy annak ellenére, a hiteles tájékoztatás itánti igény jelen van.
Roznár Gyöngyi a szombathelyi székhelyű Nyugat, Babos Attila a pécsi szabadpecs.hu főszerkesztője arról beszélt, hogy a lokális portálok szerepe egyre jelentősebb, hiszen a KESMA nyomasztó vidéki fölényét ők tudják ellensúlyozni.
A Sajtófórum felvétele ezen a linken érhető el : https://youtu.be/8DkGVh_CLB4