A Deutsche Welle arról számol be, hogy az orosz emberek többsége egyáltalán nem lepődne meg, ha valóban megtámadnák Ukrajnát, mivel az orosz sajtó évek óta fasiszta, ellenséges csoportokból álló agresszorként festi le a szomszédot.
A megkérdezettek közel 40 %-a szerint ki fog törni a háború. Denis Volkov, a moszkvai Levada – Center vezető kutatója szerint ha kitörne a háború Oroszország és Ukrajna között, minden második orosz az Egyesült Államokra és a NATO-országokra hárítaná a felelősséget. 16% hibáztatná Ukrajnát; azonban csak 4% tenné felelőssé Oroszországot.
Denis Volkov, a Levada-Center kutatója szerint az oroszok többsége számít a háborúra.
Az oroszok kétharmada az állami televízió híreit tartja mértékadónak. Márpedig az orosz tévében Ukrajna évek óta visszatérő téma. A változás a narancsos forradalom 2004-es győzelme után kezdődött, amelyet a Kreml a Nyugat által kezdeményezett puccsként fogott fel. Addig Ukrajnát és az ukránokat „stratégiai partnernek” és „testvérnemzetnek” tekintették. Újabb fordulópontot jelentett Oroszország 2008-as Grúzia elleni háborúja, amelynek során Ukrajna támogatta Tbiliszit. Nem sokkal ezután az ukrajnai háború gondolata befutott az orosz és az ukrán médiumok képzeletébe is. Számos non-fiction könyv jelent meg, amelyek az „ukrajnai projekt bukását” jósolták.
A változás a narancsos forradalom 2004-es győzelme után kezdődött, amelyet a Kreml a Nyugat által kezdeményezett puccsként fogott fel.
A Krím 2014-es annektálása előtt tele volt az orsz sajtó az állítólagos ukrán puccsveszély híreivel. Putyin az oroszul beszélő ukránok védelmével indokolta a beavatkozást. Közben minden ellenzéki megmozdulást a sajtó puccskísérletként tálalt. A televízióban rendezett politikai vitákban az ukrán szakértőket rendre idiótának igyekeznek bemutatni. Azt a képet alakították ki nézőkben, hogy Ukrajna gyenge, kudarcos állam volt, amelyben az ukrán „nácik” diktálták a politikai napirendet, s hogy a Nyugat bábja volt és Oroszország ellensége. A közvélemény-kutatások szerint az Oroszországgal szemben ellenségesnek ítélt országok listáján Ukrajna a második helyen áll az Egyesült Államok után és az Egyesült Királyság előtt.