Nemzetközi összehasonlító felmérést készített az Ipsos 29 országban, egyenként 1000 fős mintával, amellyel a különböző szakmák iránti közbizalom mértékét mutatják be. Ebből jól látszik például, hogy a médiát összességében csak minden tizedik magyar tartja megbízhatónak, miközben 52 százalék ennek az ellenkezőjéről van meggyőződve. Ezzel Magyarország a vizsgált országok közül egyedül Nagy-Britanniát, a bulvársajtó őshazáját előzi meg a listán – írja a Telex.
A globális bizalmi index összességében azt mutatja, hogy az emberek továbbra is az orvosokban, tudósokban és tanárokban bíznak leginkább, vagyis azokban, akiket általában a tudás képviselőinek tekintenek. 2019 óta az orvosok bizalmi indexe még kilenc ponttal nőtt is, vagyis ez alapján a koronavírus-járvány alatt sem fordultak el tömegek a hivatalos egészségügytől és a kutatási szférától, hiába lehet esetleg többeknek ilyen érzése különböző online fórumokat olvasgatva.
Az is kitűnik az egyes szakterületek bizalmi indexének diagramjából, hogy a legkevésbé a politikusokban és konkrétan a miniszterekben bízik a vizsgált 29 ország lakossága. Feltűnően alacsony, és az elmúlt ötven évet – az olajválságtól számított időszakot – tekintve rohamosan csökkenő bizalom övezi a nagyvállalatokat. Ez talán a kapitalizmus egyre inkább apadó népszerűségét is jelzi.
Az összkép azonban mégsem mutat korszakváltóan rossz hangulatot, sőt az adatok egyáltalán nem támasztják alá azokat a szokásos véleményeket, amelyek az intézményeket és a társadalom egészét erodáló bizalmi válsággal számolnak. Korábbi kutatásokkal összevetve inkább úgy látják, hogy évtizedes távlatban a bizalmi index viszonylag stabil, a számok tehát nem támasztják alá, hogy valamilyen végzetes gyanakvás lett volna úrrá a világ közvéleményén.