A 21. Transparency-Soma díjat és az elismeréssel járó egymillió forintot január 11-én adták át a Direkt36 oknyomozó újságírójának az online díjátadó eseményen – adta hírül a Telex.
A pályázatok elbírálásának három fő kritériuma: az oknyomozó munka mennyisége és minősége, a téma relevanciája, továbbá a közérthetőség. Panyi Szabolcs a kínai Fudan Egyetem budapesti campusának megépítési terveit, annak politikai, társadalmi és gazdaságai okait és hatásait mutatta be oknyomozó cikksorozatában.
A Magyarország és Kína között született megállapodást feldolgozó tényfeltáró cikksorozat leplezte le először a távol-keleti nagyhatalom nemzetközi terjeszkedésébe illeszkedő beruházást: a megállapodást aláíró felek több százmilliárd forintnak megfelelő összegből építenék meg a Fudan Egyetem a Duna partjára tervezett épületegyüttesét. A nyilvánosságra került dokumentumok alapján azonban a magyar fél az építkezés költségeit kínai hitelből fedezné. Az oknyomozó portál által közölt írások komoly hullámokat vetettek a hazai közéletben: a kínai egyetem Európában elsőként Budapesten megépíteni tervezett központjának megépítése körüli tiltakozások máig nem ültek el.
Összesen 20 pályázatból választotta ki a zsűri Panyi Szabolcsét és még további négy tényfeltáró pálymunkát tartott kiemelésre méltónak.