Sokféle cenzúra létezik Magyarországon. A legkülönösebb az, amit a magyar kormány alkalmaz. Nem a nyilvánosságra szánt szöveget szűri meg, hanem már az információk közlésére hivatott újságírók körét. Legutóbbi áldozat a Magyar Hang.
A második legnagyobb példányszámú közéleti hetilapot most már „rendszerszerűen” nem hívják meg a heti kormányzati tájékoztatókra. A héten azonban „hiba” csúszott a gépezetbe. „Regisztrációját köszönettel megkaptam” – írták a Miniszterelnöki Kabinetirodából a Magyar Hang akkreditációjára, amely a keddi Kormányinfóra szólt. A hetilapnál egy pillanatig azt hihették: normalizálódik a helyzet. Néhány perc múlva azonban jött a telefon, hogy mégsem mehetnek kérdezni, mert Covid-helyzet van. Aztán kiderült, a Covid csak (?) a Magyar Hangot érintette…
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) többször felemelte szavát a kormány kirekesztő médiapolitikája ellen. Szóltunk, amikor az Index munkatársait kitiltották a parlamentből. Tiltakoztunk, amikor a 444.hu olvasóit büntették azzal, hogy riportereik nem vehettek részt a kormányzati sajtótájékoztatókon. Szóvá tettük azt is, amikor Brüsszelben szemezgettek a tudósítók közül, hogy ki kérdezheti a magyar kormányfőt és ki nem.
Többszörösen törvénysértő ez a kormányzati magatartás. Magyarország Alaptörvénye IX. cikk (2) bekezdése szerint „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.” A kormány ezt nemhogy nem biztosítja, de akadályozza is. E kormányzati magatartással sérül a 2010. évi CIV. törvény a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól is, mely szerint „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét” és „Mindenkinek joga van arra, hogy megfelelően tájékoztassák a helyi, az országos és az európai közélet ügyeiről, valamint Magyarország polgárai és a magyar nemzet tagjai számára jelentőséggel bíró eseményekről. A médiarendszer egészének feladata a hiteles, gyors, pontos tájékoztatás ezen ügyekről és eseményekről.” Aki médiumok közül szemezget, az megfosztja az emberek egy részét attól, hogy abból a médiumból tájékozódjon, amelyet hitelesnek tart.
A MÚOSZ a tisztességes, törvényes, demokratikus nyilvánosság helyreállítását várja el a kormánytól.