Online könyvbemutatót szervezett a MÚOSZ Egészség és Életmód Szakosztálya.
Dr. Oszvald Péter Ami az ABC-n túl van című könyvét Madarassy István ötvösművész alkotásai díszítik, s az album kiállítású könyv második kiadásának megjelenése alkalmából az Egészség és Életmód Szakosztály december 9-én zoom-könyvbemutatót tartott. A MÚOSZ székházából jelentkezett be a két szerző, és velük beszélgetett Svédországból Békássy N. Albert gyermekonkológus, szakosztályi tagunk. Bevezető mondataival idézzük fel a könyv alkotóinak alakját: az intenzív terápiás orvosként számtalan beteg életét megmentő dr. Oszvald Pétert, és a szakrális témákban is gazdag életművet felmutató képzőművészt, Madarassy Istvánt.
Dr. Oszvald Péter főorvos a hazai aneszteziológia és intenzív terápia egyik úttörője, aki elindította és 36 éven át vezette Budapesten a Tétényi úti (ma Szent Imre) Kórház aneszteziológiai és intenzív terápiás osztályát.
Könyve első két részében egy gyermek orvossá éréséről szól, a legsúlyosabb betegek gyógyításának titkairól, az orvoslás szépségéről és fájdalmairól, a mentők színes világáról, a szolgálatról és a vezetésről ír. A harmadik része pedig az újraélesztés csodájáról szól egyszerű, mindenki számára érthető nyelven, egyéni megközelítésben. Egy önéletrajzi jellegű írásban itt világítja meg, mit jelent számára az etika, és miközben az orvoslás hazai szakmai történetének egy fejezetébe nyújt betekintést, a 20. század második felének korrajzát is adja.
A nyugdíjasként ma is dolgozó főorvost a következő szavakkal kérte fel egyik kollégája a könyv megírására: „Ne tudományul beszélj, úgy mások is tudnak, hanem emberül.” Oszvald Péter ezt a következőképpen fordította le a maga számára, és követi mindvégig a könyv gondolatmenetében: „…olyan nyelven íródott, hogy azok is értsék, akik nem konyítanak sem az orvostudományhoz, sem a művészetekhez, sem a hittudományhoz vagy a politikához, de értenek az emberiség közös, azaz a szeretet nyelvén.
Madarassy István a mai európai szakrális művészet egyik kiemelkedő alkotója, Kossuth-díjas ötvös- és szobrászművész, aki alkotásaival illusztrálta a könyvet. A szöveg és a képzőművészeti alkotások egymásról nem tudva készültek. A könyv mndanivalójához illeszkedő egyes fejezeteit egy-egy műalkotásának képe vezeti be, ekképp egyedi értékké varázsolva azt úgy, hogy már az idén sor került az alkotás második bővített kiadására. A művész új, kötetben még nem publikált alkotásai is szerepelnek a kötetben.
Dr. Táncos László, a Semmelweis Kiadó igazgatója maga is alkotóművész. A Semmelweis Egyetem Semmelweis Kiadóját 2006-ban azzal a nem titkolt szándékkal újította meg új vállalkozási formával, hogy az egyetem nemzeti és nemzetközi hírnevéhez méltóan, az orvos- és természettudományok iránti alázattal, de modern és új szemlélettel azt a magyar orvosi, gyógyszerészi és természettudományok szolgálatába állítsa és aktívan bekapcsolja a magyarországi könyvpiaci életbe.
Az etika
A kiadvány harmadik lépcsőfokában jelenik meg az, ami miatt a könyv megíródott, ami az ABC-n túl van. Dr. Oszvald Péter a következő szavakkal vezet el bennünket ennek olvasásához: „Minden nap minden betegért versenyre kellett kelni, a távot végig kellett futni. Megtanultam elviselni a győzelem örömét és a kudarcot egyaránt. Este Isten előtt kellett szembenéznem önmagammal, reggel pedig a beteggel és a hozzátartozókkal. Igazi »sport« volt, minden egyes életért szenvedélyes küzdelem és örömteli játék.” Mert az ABC-n túl van az a lényeg, mely nem a kézen múlik, hanem az agyban, a szívben dől el. S egy kijózanító gondolat: „Ne az Úrtól várd azt, amit te nem tanultál meg rendesen…” Nos itt kezdődik az etika, a bölcsészet azon ága, mely erkölcsi kérdésekkel foglalkozik. Az orvosi etika a legrégibb , legstabilabb és világszerte elfogadott erkölcsi rendszerek egyike. Kulturális és nemzeti határokon ível át és az orvosokat egy – a betegek jóllétének elkötelezett – közösségben egyesíti. Háborúk, politikai változások, szociális konfliktusok és kulturális hanyatlás ellenére több mint két és félezer éven át fennmaradt.
A mai végtelenül megosztott magyar társadalom egyik óriási gondjáról is szól az az embert, aki a hatalom befolyásától mentesen nem az akadémiai karrierje építésében, hanem az életmentésen kívül a beteg és orvosa emberi kapcsolatában teljesítette ki emberszeretetét, tartotta fel az emberi méltóság zászlaját.
„A két társszerző mögött a maga teljességében megélt szakmai életmű áll. Ezért hiteles az üzenet, amely a szobrok, a képek és az írás harmóniájából árad. Miután megtanulták hivatásuk ABC-jét, egymástól függetlenül az a vágy hajtotta őket, hogy megismerjék és másokkal is megismertessék azt a gazdag világot, amely az ABC-n túl van, sőt, hogy bepillantást engedjenek abba a világba is, amely – keresztyén hitünk szerint – még ezeken is túl van. A két „újraélesztő” barát most összekapcsolta e két világot” – mondta a könyvbemutatón Békássy N. Albert.